Moda, sadece elbiselerden oluşmaz. Moda gökyüzünde, moda sokakta, moda düşündüklerimiz ve yaşadığımızdır.

Coco Chanel

“Ancak zeki bir kadının eseri olabilir.” diyeceğiniz tasarımlar oluşturan Coco Chanel; modayı kadınlar için sadece şık değil, ayrıca rahat hale de getirdi. Coco Chanel, kadınların korseli ve balon etekli kıyafetlerin içinde rahat olmadığının farkına varmış ki, tasarımlarını kendisinin de rahatlığını karşılayacak şekilde yaptı. Tüyler, çiçekler ve tüm mücevherleri takma zorunluluğu görüntüsüyle boyanmış kadın elbiselerini daha sade ve şık hale getirdi. Modanın seyrini değiştiren bu kadın, o zamanın en gözde kadınlarından biri haline gelmişti. Her ne kadar bazı durumlara ayak uydurmak zorunda olsa da, o zamanı bakış açısındaki zenginlik kavramını da değiştirmiş gibi görünüyor. Hanımefendilerin çalışmaması gerektiği, onlar için çalışmaları gereken erkeklerin var olduğu algısını yıkan kadınlardan biri idi.

Coco chanel

Time’da “Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde yer alan Coco Chanel’i daha yakından tanıyalım. Gabrielle “Coco” Bonheur Chanel 19 Ağustos 1983’te Saumu Fransa’da doğdu. Annesinin ölümünden sonra 12 yaşındayken kız kardeşiyle beraber babaları tarafından Aubazine yetimhanesine bırakıldı. Yetimhanede kaldığı süre boyunca dikiş dikmeyi öğrenerek, hayatının geri kalanı için çok önemli bir adım atmış oldu.

Chanel, gündüzleri dikiş dikerken, akşamları zengin kişilerin uğradığı “kabare” denilen eğlence mekanında şarkı söyleyerek ek iş yapardı. Söylediği şarkıda adı geçen “Coco” adlı bir köpekten dolayı takma adının bu olduğunu iddia edenler bir yana, bir de babası tarafından böyle seslenildiği için bu takma adı kullanılmış iddiası var. Şarkı söyleyerek kariyerini devam ettirmeyi tercih etmesine rağmen, sahne için uygun biri olmadığını düşünenlerden dolayı bu amacından vazgeçti.

Başarısının arkasında yatan çaresizlik büyük adımlar atmasını sağladı. Daha iyi geçinebilmek uğruna yaptıkları, belki de yapmak istemedikleri onun iyi bir moda tasarımcısı olmasını sağlayan kapıları araladı. Modaya yön veren Coco Chanel, o zaman yakınındaki iki erkeğin finansal yardımı ile ilk butiğini açtı.

Kabarede şarkı söylerken tanıştığı zengin bir adam olan Etienne Balsan ile bir süre sonra aynı evde yaşamaya başladı. İlişkileri yaklaşık 3 yıl sürmüş. Coco Chanel’in bu süreç içerisinde bir nevi moda ikonlarıyla birlikte vakit geçirdiğini söylesersek yanılmış olmayız. Çünkü tanınmış bir kişi olan Balsan’ın partileri ünlü isimler ile dolu olurmuş. Bu, Chanel’in moda adına gözlem yapması için yeterli bir durum haline gelmiş olmalı. Bu lüks yaşamın getirdiği gösteriş durumları kıyafetlere yeterince yansıyordu.

Kıyafetler üzerindeki abartı desenler, büyük tüylü şapkalar, neredeyse boyunlarının gözükmemesini sağlayacak mücevherler ve tabii ki nefes almamanız gerekiyormuş gibi sıkılan korseli elbiseler, o dönemdeki bir kadının bundan rahatsız olması için yeterli bir neden haline gelmiş. Kendisine yakıştırmadığı bu gösterişi sade kılmaya özen göstererek, kendisi için rahat ve şık elbiseler dikmeye başlamış.

Coco chanel

Daha sonra Balsan’ın iş arkadaşlarından biri olan Kaptan Arthur Edward “Boy” Capel ile ilişki yaşamaya başlayan Chanel, Boy’un maddi ve manevi desteği ile beraber ilk butiğini 1910’da Paris’teki Rue Cambon’da açtı. İlk olarak şapka tasarımlarıyla ön plana çıkmayı başardı. Balsan’ın partilerine sıkça katılan Gabrielle Dorziat’ın Chanel’in kendisi için özel tasarladığı şapkaları tiyatro oyunlarında takarak, Coco Chanel’in kariyer basamaklarını hızla atmasına yardımcı oldu.

1918 yılında Chanel’in birçok moda evi ve 400’e yakın terzi çalışanı vardı. Chanel tasarımları her yerde herkesin dilindeydi artık. Özellikle kısa siyah elbise modeli kadınlar için devrim niteliğindeki bir tasarımdı. Siyahın asaletini tasarımlarına yansıtan Chanel, dönemin vazgeçilmez elbisesini oluşturmuştu. Modernizimin tarzını ortaya çıkardı.

Coco chanel

Her zaman rahat ve şık olmayı hedefleyen bu yüzden de erkek kıyafetlerini yorumlayarak yeni tasarımlara dönüştüren Chanel, bir yandan da sportif giyimin öncüsü oldu. Kadınlar için de pantolon tasarlayarak bu konudaki büyük yolculuğa adım attı. Gemi seyahatlerinde denizcilerinin üzerindeki yatay çizgili kıyafeti iyileştirerek tasarımlarına ekledi. Erkek iç çamaşırlarında kullanılan jarse kumaşını etek, ceket ve hırka gibi dış giyim kıyafetleriyle sunan Chanel, böylece jarse takımlarını yaşamlarını hareketli ve aktif geçiren kimseler için pratiklik kazandırarak bu konuda da başarılı oldu.

Coco chanel

1923’te piyasaya sunduğu Chanel takım elbiseler de müşterilerin ihtiyacını tam olarak karşılıyordu. Hem rahat kesiminden dolayı istedikleri gibi hareket edebiliyor hem de şık bir görüntüye sahip olabiliyordu.

Chanel, bir süre sonra mücevherleri de kıyafetleri süslemek adına kullanmaya karar verdi. Hem lüks hayata ayak uydurabilecek hem de herkesin alabileceği tarzda mücevher ve takı serisi, bundan sonra da adından sıkça söz ettirecek bir değişiklik getirdi.

Artık çantayı elde taşımaya gerek yok dercesine, 1929’da askerlerin çantalarından ilham alan ince omuz askısından oluşan çanta ile yine bir harika yarattı. Eller bu sayede özgürlüğünü ilan etti.

Ayakkabıda da günümüze kadar gelen bir popülerlik sağlayan Chanel, ayakkabı tasarımının burun ucunun ayakkabı rengi ile farklı oluşturarak daha piyasaya sürmeden trend olan bir ürün ortaya çıkardı; iki renkli ayakkabılar.

Son olarak mutlaka duydyuğunuz “Chanel No. 5 ” parfümüyle halen günümüzde en çok satın alınan parfümler arasında yer alarak, birçok ünlünün de gözde ürünlerinden biri oldu.

Coco chanel

Moda alanında bu kadar çok başarı elde eden ve bir devrim niteliği taşıyan değişikliklere sahip tasarımları olan bu kadın, hiç şüphesiz moda dünyasının en önemli kadınıdır. Modanın yolunu değiştiren kadın Coco Chanel, 10 Ocak 1971 Pazar günü, 30 yıldan fazla bir süredir ikamet ettiği Hotel Ritz’de 88 yaşında hayatını kaybetti.

Sadelik, gerçek zarafetin temel düşüncesidir. Coco Chanel

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

Editör: Cansu Köse