GİRİŞİMCİ NEDİR?

     Girişimcilik en basit tabiriyle fırsatları değerlendirip kendi işinin patronu olmaktır. Ama bu işi başarılı noktaya getirmek için “girişimci” dediğimiz kişinin özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Hemen herkes kendi işinin sahibi olmak ister; ama başaranların küçük bir kısmı oluşturduğunu biliyoruz. Michael Jordan ise girişimcilik adına”Bazı insanlar olmasını ister, bazıları olmasını bekler, bazıları ise oldurur”.Sözlerini kullanmıştır. Kendisinin  herhangi bir şirketi yoktur elbette. Basketbol tarihinde sayısız başarıya ve rekora imza atan Amerikalı efsanevi basketbol oyuncusudur.Tabi O’nu hep başarılarıyla, müthiş asistleri, smaçları ve son anda attığı maç kazandıran üçlükleriyle hatırlarız. Denemekten asla vazgeçmeyen ve başarızlıklardan bahsetmekten çekinmeyen biri olan Jordan girişimciliğin en güzel örneklerinden biridir.

 

Girişimciliğin sayısız türleri vardır. E-Girişimden Kamu Girişimciliğine, İç Girişimcilikten Sosyal Girişimciliğe…  Michael Jordan’  dan çok kısa bahsettikten sonra Nevzat AYDIN ve Emre KURTTEPELİ son zamanların en gözde girişimcileri olarak bahsedeceğimiz isimlerden.

  NEVZAT AYDIN ( yemeksepeti.com)

güç

Boğaziçi Üniveristesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Silikon Vadisi’ndeki University Of San Francisco’da MBA eğitiminin ardından e-ticarete ilgi duyar. 2000 yılında Amerika’dan Türkiye’ye dönüş yaparak, 2001 yılında Türkiye’nin en büyük online yemek sipariş sitesi ”yemeksepeti.com”u kurdu. İlk kurulduğu dönemde, internetin yaygın kullanılmaması, insanların internet üzerinden alışveriş yapmaya günümüzde olduğu kadar aşina olmaması gibi nedenlerden dolayı adını duyurması biraz zaman aldı. Microsoft ve DorukNet ‘in düzenlediği Altın Örümcek Yarışması’nda 2004 ve 2005 yıllarında peş peşe ”Türkiye’nin En İyi Web Sitesi” ödülünü kazanan yemeksepeti.com dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 2010 yılında Nevzat Aydın,  yaptığı başarılı hamleler ve yaratıcı girişimleri dolayısıyla Cnbc-e Business dergisi tarafından ”Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçildi.Mayıs 2015’te, Yemeksepeti, Türk İnternet Tarihinde bugüne kadarki en büyük değerleme ile dünya lideri Delivery Hero tarafından satın alındı.

Nevzat Aydın, dünyanın dört bir yanından davet edilen 150 girişimciden, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Nisan 2010’da yapılan Girişimcilik Zirvesi’ne katıldı. 2013 ve 2015’te Fortune’nin “40’ın 40’ın altında” listesinde bir numara seçildi. 2017 yılında Amerikan Türk Toplumu’nun Filantrop Ödülü’ne layık görüldü. Halen, Endeavor Türkiye, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), Genç Girişimciler ve Amerikan Türk Derneği, Allianz Danışma Kurulu Üyesi, Boğaziçi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Galata’nın Kurucu Üyesidir. İş melekleri. Aktif bir melek yatırımcısı olarak şu anda 28 yatırımı var. Nevzat Aydın ayrıca MAVI şirketinin de yönetim kurulu üyesidir.

kırmızı

Nevzat Aydın Hakkında Bilinmeyenler

  • Yemek yemeyi çok seviyor. Öğrencilik yıllarında, sınırsız yeme hakkı verilen bir pizza restoranında 38 dilim pizza yiyecek kadar hem de.
  • Dünya mutfaklarından en çok Arjantin ve Brezilya mutfaklarına hayran.
  • Tay ve Kore mutfaklarının sos karışımları Nevzat Aydın’a hitap etmediğinden, bu mutfakları sevmiyor.
  • Nevzat Aydın bir oturuşta 70 – 80 adet midye yiyebiliyor.
  • Nevzat Aydın yemeksepeti.com’u 2001 yılında kurduğunda 24 yaşındaydı.
  • 2015 yılında şirketini, Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satmasının ardından Nevzat Aydın, kazandığı paranın 27 milyon dolarını 114 çalışanına prim olarak ödemiştir.
  • Trabzonspor Kulübü’nün Başkan Yardımcısı’dır.

EMRE KURTTEPE (mynet)

konuşma

 

1986 Robert Lisesi Mezunu, 1990 Columbia Universitesi, New York Endüstri Mühendisliği Mezunu olup, aynı zamanda çoğunlukla kendi kategorisinde lider olan e-ticaret’ten dikey sosyal network sitelerine, mobil ve oyun şirketlerine kadar 40’tan fazla internet ve teknoloji şirketinin kurucusu veya yatırımcısıdır Kurttepeli iş hayatına aile sanayi grup şirketlerinden İpragaz A.Ş.’de çalışarak başladı ve 1996 yılında Türkiye’nin ilk kurumsal İnternet Servis Sağlayıcısı olan Fornet’i kurdu.

Emre Kurttepeli, Endeavor Turkiye ve Galata İş Melekleri (GBA) Başkanlığını yapmakta olup, TUBİSAD, TOBB Girişim Sermayesi Meclisi ile TOBB Girişimciler Üst Kurulu yonetim kurulu üyesidir. Columbia Universitesi Istanbul Global Center kurucularindan olmasının yanında, Global İlişkiler Forumu ve Ashoka üyesidir.Fornet, kısa sürede Türkiye’nin en büyük kurumsal ISP’si haline geldi. Fornet’in, Koç Holding şirketi olan Koçnet’e satılmasından sonra 1999 yılında Mynet’i kurdu.Bugün; Mynet, aylık 38 milyon tekil ziyaretçisi, 48 farklı ürün ve servisiyle Türkiye’nin lider internet portalı konumunda. Şu anda Mynet şirketler grubunun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Emre Kurttepeli’nin alanında çeşitli şirketlere yatırımı bulunuyor.

“Girişimcinin Bir Hayali Olmalı” diyerek devam ediyor kariyer hayatına. Ödüller, kupalar,başarılar, başarısızlıklar, yaşanmışlıklar… Hepsi ile varolur girişimci. Nasıl’ı bilir bir işi olur. Niçin’i bilir daima kendi işinin patronu olur:)