1. Nefes almak
  Evet yanlış duymadınız nefes almak… Nefes aldığınızın farkına varmak tam o anda kalmanıza yardımcı olur. Nefes almak istemsiz gerçekleştirdiğimiz bir davranıştır fakat doğru ve derin nefesler alarak stres seviyenizi dengeleyebilirsiniz ve daha iyi hissedebilirsiniz! Meditasyon ve yoga bunun için en etkili pratiklerdir. Sadece bedeninizi değil ruhunuzu da harekete geçirir.
 2. Yürüyüş yapmak
  Yürümek bir yere yetişmek için ya da bir yerden bir yere gitmek için yapıldığında çok da modunuzu yükselten bir aktivite olduğu söylenemez. Günlük koşturmacanın içerisinde hele de yaz aylarında pek tercih edilen bir seçenek olmayabilir fakat yürüyüş yapmanın faydaları göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Yürüyüş yaptığımızda bedenimiz adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarını azaltır, artan serotonin ve endorfinler vücudunuza mutlu bir duruş kazandırır.


  Modunu Yükseltecek 7 Öneri 1
 3. Spor yapmak
  Modumuz düşük olduğunda belki de bize en zor gelen şeylerden biri de spor yapmaktır. Spor; kasları güçlendirir, vücut dayanıklılığını artırır, esneklik verir. Vücut enerjisinin artmasını sağlar. Depresyonu ve kaygıyı engeller, endişelerinizi azaltır. Zihinsel uyanıklığı arttırır ve sağlıklı düşünmenize yardımcı olur. Kısaca spor yapmaya başlamak zor olsa da yapıldığı takdirde size iyi gelecektir.
 4. Sıcak bir dost sohbeti
  Moraliniz bozuk olduğunda size en iyi gelebilecek şeylerden biri de dostlarınızla sohbet etmektir. Sevdiğiniz bir dostunuzu görmek, birlikte bir kahve içmek kısa süreliğine de olsa sizi içinde bulunduğunuz durumdan uzaklaştıracaktır.
  Modunu Yükseltecek 7 Öneri 2
 5. Müzik dinlemek
  Müziği son ses açın ve ruhunuzu ele geçirmesine müsaade edin. Bakın o zaman nasıl içiniz çiçek açacak.
 6. Dans etmek
  Dans etmeyi herkes çok sevmeyebilir ya da dans edemediğini düşünerek dans etmek istemeyebilir. Eğer böyle düşünüyorsanız kimsenin sizi göremeyeceği ve rahatsız edemeyeceği bir yerde kulaklığınızı takın ve kendinizi müziğin akışına bırakarak anın tadını çıkartın.
  O zaman dans, renk!
  Modunu Yükseltecek 7 Öneri 3
 7. Son olarak tatlı bir öneri: Çikolata yemek
  Maya-Azteklerden bu yana çikolata, hep en sevilen en değer verilen gıdaların başında yer aldı. Bunun sırrı kuşkusuz mutluluk vermesi. Çikolata yendiği andan itibaren vücuttaki seratonin yani mutluluk hormonunu hareket ettirmesi ve insanı rahatlatması, ona atfedilen önemin ve değerin ne kadar yerinde olduğunun bir kanıtı. Çikolatanın mutluluk verdiği bir şehir efsanesi değil. Kakaonun içerdiği biyoaktif besin bileşenleri ve magnezyum vücutta serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırıyor, bu bilimsel bir gerçek. Tabii şöyle bir durum da var. Mutlu hissetmemizin tek nedeni vücutta meydana gelen bu fizyolojik değişiklik değil. Evet, fizyolojik olarak seratonin salgıladığımız için mutlu oluyoruz ama insanlar bilinçaltında tatlı yemeyi ödül ve mutluluk kaynağı olarak kodladıklarından ötürü psikolojik etkisi de söz konusu. O zaman tatlı yiyelim, tatlı düşünelim. Afiyet olsun. 😊

Kaynakça: 1

Editör: Berfincan Doğan