Bir şeyler yapabilmek için kendimizi ikna edebilmek çok zor, hele ki yaz aylarında. Çoğu zaman kusursuz planlar yapıp bir iki gün uyguladıktan sonra onları terk ettiğin olmuştur. Peki, tüm bu durumlardan kurtulup canımız istemediğinde bile o programlara sadık kalabilmek nasıl mümkün olabilir? Aşağıda bu konu üzerine yapılan çalışmalara göre en iyi ve en etkili stratejileri senin için bir araya getirdik. Tüm stratejileri oku ve motivasyona en çok ihtiyaç duyduğun anda seni en fazla cesaretlendirecek olanı seç, hatta istersen bizimle yorum olarak paylaş.

İşte o 11 madde, keyifli okumalar.

1-Kendinle Konuşma Şeklini Değiştir

Psikoloji profesörü olan Scott Geller, bir bireyin öz-motivasyonunu bulmasını kendiyle konuşma yöntemini yeniden şekillendirmesine bağlıyor. Örneğin; bir öğrenciysen okuldan atılmamak için mi okula gidiyorsun(Başarısızlıktan kaçınma yöntemine örnek)? Yoksa, okula daha fazla şey öğrenmek ve kariyer hedeflerine daha yakın olmak için mi gidiyorsun(Başarı aramaya örnek)? Olasılıklar bunlar, ikinci durumdaki gibi hareket edersen zamanla daha fazla motive olduğunu göreceksin.

2-Kendini Diğer İnsanlarla Karşılaştırmaya Son Ver

Hedeflerinin gerisinde kaldığını hissettiğinde çevrende bulunan diğer insanların hedeflerine ulaşmış olması ilgini daha çok çekecektir. Micha Kaufman, bu eğilimin sadece bireyin kendine olan güvenini ve ilerleme kaydedebilme yeteneğini zayıflatacağını söylüyor.

“Kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmak kendini hiçbir şeye değmiyormuş gibi hissetmek için en iyi yoldur. Böyle karşılaştırmalar aklınıza geldiğinde, bunların sadece olumsuz düşünceler olduğunu bilin ve onların aklınızdan gelip geçmesine izin verin.” diyor.

Araştırma, başka bir nedene daha işaret ediyor. Diğer insanların nasıl hissettiği hakkında düşünmekte aslında hiç de iyi sayılmayız, yani herkesin her zaman mutlu olduğunu düşünüyoruz ve mücadele eden tek kişi sadece bizmişiz gibi geliyor. Aslında dışarıdan mükemmel gibi gördüğümüz bu insanlar da muhtemelen bizimle aynı mücadelenin içindeler, bunun farkına varmalıyız.

3-Amacını Anla

Nelson Wang “Nedenini bul,” “Ne olduğunu bilmiyorsan, onu oluştur.” diyor.

Wang’ın bu sözünü destekleyen bir araştırma, bir üniversitesindeki  çalışanların, okulun bağışlarından yararlanan öğrencilerle tanıştıklarında daha iyi çalışma performansı gösterdiklerini ortaya koymuştur. Başka bir deyişle, çabalarının potansiyel etkisini öğrenmek, onları daha çok çalışmaları için motive etmiştir.

4-Günlük Tut

günlük

Yapılan araştırmalara göre en küçük ilerlemelerin bile çalışanlar için son derece motive edici olabileceğinden söz ediliyor.

Teresa Amabile, “Küçük kazançlarınızı takip edin.” ve ” Her gün ilerlemelerinizi takip edin. Bu ilerlemeler çok motive edici olabilir.”diyor.

İlerlemeleri takip etmenin bir yolu, ne kadar ilerlemenin gerektiğini gösteren bir “yapılacaklar listesi” aksine bugün yaptığın her şeyin özelliklerine sahip bir “yapılanlar listesi” oluşturmaktır.

5-Nereden Başladığını Hatırla

Bir günlük tutmaya başladıktan sonra, birkaç hafta veya aylar önce yazdığın şeylere geri dönüş yap, farkı göreceksin.
Ben Baert, “Geldiğiniz yere bakmak çok motive edici olabilir” diyor çünkü geriye dönüp baktığında aslında büyük adımlar attığının farkına varacaksın.

Örneğin, Baert “Eğer çizim yapmayı öğreniyorsanız, bir şey (bir fincan, bir ağaç, bir hayvan) çizin, sonra birkaç hafta/ay sonra aynı şeyi tekrar çizin ve orijinali ile karşılaştırın. O an sizin için çok büyük bir motivasyon olacak. ” diyor.

6-Eleştirilerden Korkma

korkma

Kimse başkaları tarafından yaptığı şeylerin yanlış olduğunun söylenmesinden hoşlanmaz. Ama böyle durumlar meydana geldiğinde duygularını kontrol etmeye çalışmalısın.
MaRina Abaza, “Size o şeyleri söyleyen kişiyi düşünün ve kişinin bu yorumu yapmak için gerçekten uzmanlığa veya bilgiye sahip olup olmadığına karar verin, eğer kelimelerin sadece boş suçlamalar olmadığına karar verirseniz, bunu kendiniz geliştirmek için bir fırsat olarak düşünün.” diyor.

Ne olursa olsun tüm eleştirilere açık bir anlayışla yaklaşırsan, tam olarak ihtiyaç duyduğun motivasyona sahip olabilirsin.

7-Bitirme Zamanı Ayarla

İşlerini halletmen gerektiğinde, en iyi strateji mümkün olabildiğince çok uzun süre çalışmak gibi görünebilir. Fakat bu teknik genellikle ters bir etki yapar ve kolayca tükenmene yol açabilir. Bunun yerine, Matt Holmes son teslim tarihleri belirlemeyi ​​ve molalar vermeyi öneriyor.

“Yeterince yeterli olduğunda bunu fark edebilmek önemlidir” diyor. “Kendiniz için gerçekçi bir paydos ayarlayın ve haftanın çoğu gününde ona sadık olun. Örneğin, saat 8’den sonra e-postalarınızı yanıtlamayı bırakın veya pazar günleri çalışmayın. Kendinize biraz zaman ayırdığınızda yenilenecek ve daha üretken olduğunu hissedeceksiniz.”

8-Akıllı İnsanlarla Zaman Geçir

Profesyonel bir konferansta, süper zeki, süper bilgili kişilerle dolu bir odada olmak her zaman çoğu insan için korkutucudur. Ancak bu deneyim, düşündüğünden daha fazla çalışmak ve kendi kendine meydan okuman için seni teşvik edebilecek bir yöntem olabilir.

Devansh Malik, “Her şeyden ve herkesten daha çok şey bilen insanlar” ile zaman geçirmeni tavsiye ediyor. Bu insanlarla zaman geçirmek, daha fazla şey öğrenmeni sağlayacak ve otomatik olarak daha sıkı çalışıp hedeflerini elde etmeni zamanla kolaylaşacaktır.

9-Alışkanlıklarına Bağlı Kal

Motivasyonun düştüğü zaman motivasyonunun yükselmesi için elinden geleni yap.
Bu durumun daha kolay bir hal alabilmesi için Eduardo Matos, yapmak istediğin davranışları -çalışma gibi- alışkanlıklara dönüştürmeyi öneriyor. “Çalışma sisteminizi x saat/gün şeklinde ayarlamak daha iyidir, böylece çok geçmeden otomatik bir şekilde çalışmaya başlayacaksınız.” diye yazıyor.

Örneğin, işten eve döndüğünde ilk zamanlarda ödül olarak seni rahatlatmak için her gün bir paket cipsin yeme hakkın olabilir. Ancak daha sağlıklı bir alışkanlık yapmak istiyorsan, eve geldiğinde üzerini değiştirip koşuya veya yürüyüşe gidebilirsin. Zaman geçtikçe iş sonrası egzersiz alışkanlığı atıştırma alışkanlığının yerini alacak ve işten sonra her gün koşu için motivasyon toplamak zorunda kalmayacaksın.

10-Zorlukları Tahmin Et

Zorluklardan kaçmak yerine daha onlar gelmeden bile mücadele için hazırsan onlar meydana geldiğinde çok daha iyi bir şekilde onlarla mücadele etmek için donanımlı olacaksın.
Sean Johnson şöyle diyor: “Zorluğu önceden tahmin edin ve bununla başa çıkmak için bir strateji geliştirin. Kendinize ”Sinirlendiğimde ve vazgeçmek istediğimde kendime ‘ _______ ‘ şunları diyeceğim.” deyin. Bu boşluk size göre birçok şekil alabilir- yeni hedefinizin elde etmenize yardımcı olacağı bazı hedeflerin bir hatırlatıcısı, günün sonunda kendinizi ödüllendireceğiniz bir ödül vs.-

Eğer hedefin kilo vermekse, planın “Sinirlendiğimde ve vazgeçmek istediğimde, en yakın arkadaşımı arayacağım.” şeklinde olmalıdır. Böylece, beynin vazgeçme veya sinirlenme durumu meydana geldiğinde her seferinde seni bir kek yemek yerine bir arkadaşını aramak için seni yönlendirecektir.

11-Sürece Odaklan

odaklanBu sözü daha önce duymuşsundur: Hayat bir yolculuktur, bir varış noktası değil.

Matthew Jones şöyle diyor: “Sonuca odaklanmayı bırakıp yolculuğun tadını çıkarmaya başladığınızda bazen daha fazla motivasyon bulursunuz. Sonuca çok fazla dikkat etmek, zamanla sizi yıpratır stres ve endişe yaratır, ama sürecin kendisini kabullendiğinizde canlandığınızı hissedeceksiniz. ”
Diğer bir deyişle, anlık deneyiminiz sonuçtan çok daha fazla önemlidir.

 

Kaynak: https://www.businessinsider.com/tricks-to-self-motivate-2017-1