Leonardo Da Vinci deyince aklımıza ilk gelen tablolardan biri meşhur Mona Lisa tablosudur. Peki bu tablo sıradan bir eser miydi yoksa bize mesajları mı vardı? Mona Lisa gerçekten yaşayan biri mi yoksa hayal ürünü olabilir mi? Altın orana sahip olan tablonun birçok gizemi mevcut. Bunların bir kısmını bu yazıda okuyabileceksiniz. Detaylarla Mona Lisa tablosu.

Leonardo Da Vinci Kimdir?

Tabloya geçmeden önce bu şaheseri ortaya atan kişi kimdir önce onu tanımakta fayda var. Leonardo Da Vinci, 15 Nisan 1452 yılında İtalya’nın Floransa şehrinde dünyaya gelmiştir. Ressamın annesi Caterina’nın, babası Piero’ya ait bir köle olduğu tahmin ediliyor. Bu teoriye dayanarak da aynı zamanda evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya geldiği biliniyor. Annesi evlendikten sonra çocukluğunu büyükbabasında geçiren Vinci bir süre sonra babasının yanında yaşamaya başlamıştır. Ancak ailede amcası hariç kimseden sevgi görememiştir. Üniversiteye gidemeyen Leonardo küçük yaşlarından beri resim çizmeyi seviyordu. Bir gün babası bu resimleri dönemin ünlü ressamlarından birine gösterince genç adamı çırak olarak işe aldı

Profesyonel Hayata Geçiş

1485-1490 yılları arasında doğa, makine, bina ve kanal gibi mimari yapılar yapmaya başladıktan sonra yelpazesini genişletip anatomi çalışmaları yaptı ve öğrenciler yetiştirmeye başladı. Çok fazla alanla ilgilenen Da Vinci, başladığı çoğu işi bitiremiyordu. 1499 yılında Milono’da bir Dük için çalıştı. Sadece resim ve heykel değil, aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yapmaya devam etti. 1503 yılında Mona Lisa tablosuna başladığı söyleniliyor ve tamamladıktan sonra yanından hiç ayırmamıştır. 1513-16 yıllarında Roma’da anatomi ve fizyoloji alanlarında çalışmaya devam etti ancak dönemin Papa’sı kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı. 1516’da Fransa’da baş ressam, mühendis ve mimar olarak çalışması adına davet aldı ve kendisi için hazırlanan konakta yaşamına devam etti. 2 Mayıs 1519 yılında hayatını kaybeden ressamın en önemli eserleri arasında Son Akşam Yemeği (1495-1497) ve Mona Lisa (1503-1507) yer almaktadır.

mona

Kim Bu Kadın?

Tabloda yer alanın kadının kim olduğu günümüzde hala gizemini korumaktadır. Çeşitli iddialar ortaya atılan tablo hakkında gerçek bilgi henüz bilinmemektedir. Söylenen iddialardan biri bu kadının Da Vinci’nin annesi olduğu yönündedir. Bir diğer iddia ise tablodaki kadının Meryem Ana olduğu tahmin ediyor. Kimisine göre Floransa yöneticisi Giuliano de’ Medici veya Isabella d’Este olduğunu söylüyor. En ilginç iddia ise tablodaki kadının aslında Leonardo Da Vinci’nin kendisi olduğunu düşünenler de yok değil. Ancak tablonun yer aldığı Lourve Müzesi’nde Lisa Gherardini ismiyle yer alıyor. Yani kısacası müzeye göre tablodaki kadın bir Fransız tüccarının karısıdır. Bu gizem çözülmediği sürece müzede yazanı kabul etmek belki de en mantıklısıdır.

Neden Kaşları Yok?

İlk baktığımızda fark edilebilecek bir detay kaşlar ve kirpikler. Peki bu kaşlar resmedilirken mi yoktu yoksa sonradan mı kayboldu? Bu konudaki ilk iddia o dönemde, kadınların kaşlarını tamamen alma modası olduğu için kaşları yoktu. Pascal Cotte’ye göre Mona Lisa’nın kaşları ve kirpikleri vardı ancak yapılan restorasyon ve temizlik sonucunca silindiğini belirtmiştir. Cotte 3 yıl boyunca yaptığı araştırmalar sonucunda en ufak bir tüy yapısına bile rastlanmadığını söylemiştir. Bir başka rivayete göre; tablodaki kadın 24 yaşındaydı ve Rönesans döneminde o yaştaki kişilerde ciddi bir hastalık görülmüştür ve sonucunca kaş ve kirpiklerin dökülmesine sebep olmuştur. Bu iddiayı ortaya atan Hulio Ermida, aynı zamanda Mona Lisa’nın yüzünde ölen çocukların acısı olduğunu söylemiştir.

mona

Yüzündeki İfade Çok Şey Anlatıyor

Tabloya dikkatlice baktığınızda bu kadın üzgün mü, mutlu mu, gülüyor mu, kırgın mı anlamıyorsanız hiç sorun değil çünkü bu durumda gizemini korumaktadır. Buna bir son vermek isteyen Amsterdam Üniversitesi ve İllinois Üniversitesi kolları sıvadı ve duyguları tanıma programı sayesinde tablonun gizemini çözdü. Çıkan sonuçlara göre; Mona Lisa, %83 mutlu, %9 iğrenmiş, %6 korkuyor ve %2 ise sinirli. Bu oranlar sonucunca kadının aslında ifadesiz olduğu sonucuna varılmıştır. Eğer tabloya yakından bakarsanız biraz çekingen, uzaktan bakarsanız ise mutlu olduğunu görebilirsiniz. Buna rağmen bazı kişiler tablo yapılırken kadının çok sıkıldığını bu yüzden ifadesiz bir yüzü olduğunu düşünüyor. 

Mona Lisa'nın Sırrı Nedir? 1

Gözler Kalbin Aynasıdır

Araştırmalara teknolojide eklenince ilginç detaylar ortaya çıkıyor. İtalya’nın Ulusal Kültürel Miras Komitesi, mikroskop kullanarak ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflarına bakıp yaptıkları çalışmalar sonucunca gözlerinde bazı sayılar ve harfler olduğunu keşfetti. Komite başkanı, sağ gözde “L” ve “V” harflerinin olduğunu belirtti. Bu harfler Leonardo Da Vinci’nin baş harfleri olduğu tahmin ediliyor. Sol gözde ise “C” ve “E” harfleri veya “B” harfi görülüyor. Arka planda bulunan köprüde ise “72” sayısını görmek mümkün. Bu kadar detaylı çalışmalar sonucunca bu sonuçlara varılırken neden gözle görülemeyen bir şekilde böyle kodlar resmedildiği hala merak konusu.

Altın Oran

Tablodaki altın oran detaylarına girmeden önce tanımına bakalım. Altın oran, matematikte iki miktardan büyük olanın küçüğe oranı, miktarların toplamının miktarların büyük olanına oranı ile aynı olmasıdır. Bu oran ilk olarak Mısırlılar tarafından keşfedilmiştir. Mona Lisa ise bu oranda yapılmış ilk eserdir. O dönemde hiçbir tabloda olmayan bir özelliğe sahipti. Tablonun hiçbir yerinde bir fırça darbesine rastlanmıyor. Tablonun boyutları 77 cm X 53 cm’dir ve bu altın olduğunu düşündüren ilk ayrıntıdır. Kadının yüzünden sağ tarafa doğru göz hizasından bir dikdörtgen çizildiğinde ve bir çizgi ile ikiye ayrıldığında altın orana ulaşılıyor. Leonardo Da Vinci çoğu eserinde altın oranı kullanmıştır ve sanat eserlerinin kusursuz olmasını sağlamıştır.

Mona Lisa'nın Sırrı Nedir? 2

Eser üzerindeki bazı sırlardan bahsederken detaya baktığımızda daha neler neler ortaya çıkıyor ve üzerine düşünmemiz gereken çok şeyi fark ediyoruz. Bütün sırlar çözüme ulaşır mı bilmiyorum ama uzun yıllar bu konunun konuşulacağı kesin. Ne olursa olsun Mona Lisa gerçekten sanat severleri mest eden bir tablodur.