Motivasyonunuzu artırmak için en çok ihtiyacımız olan şey doğru alışkanlıklar oluşturmak. Her şey gibi motive olabilmek de büyük çaba istiyor. Eğer sabahları yatağınızdan zorla kalkıyorsanız, gün içinde hayatınızda birçok olumsuzluk olduğunu düşünüyorsanız ve herkesin sizden daha mutlu, daha enerji dolu görünen fotoğraflarına sosyal medyada bakmaktan kayboluyorsanız bu yazı sizin için.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Fransızca dilinden Türkçe’mize geçmiştir. TDK’ye göre motivasyon kelime anlamı şu şekildedir:

– İsteklendirme
– Güdüleme

Oturduğu yerden yüksek motivasyona sahip olabilen insanlar mutlaka dünyanın bir yerlerinde vardır ama çoğumuz sabah yataktan motivasyon şovu yaparak kalkmıyoruz. Alarmı erteliyoruz, hayatın zorluğundan şikayet ediyoruz, sürekli ne kadar motive olduğundan bahseden insanlara şaşırıyoruz. Oysa bu insanların bizden en büyük farkı motivasyon için plan yapmaları ve hayatlarını doğru bir rutine oturtmuş olmaları.

Kendini hayata karşı motive etmek istiyorsun ama yapamıyorsun. Peki bunu en kolay nasıl yapabilirsin? Öncelikle hayata dair hedeflerini iyi belirlemen lazım. Aylık, yıllık ve hatta 5 yıllık hedeflerini yazıp düzenli olarak üstünden geçersen motivasyonunu daha kolay yükseltebilirsin.

Motivasyonunuzu Artıracak Yollar Neler?

 • Sabahları mümkün olduğu kadar erken kalkmak önceliğiniz olmalı. Erken kalkmakla ilgili sorun yaşıyorsanız telefonun alarmını 5 dakikalık sürelerle ayarlamanızı tavsiye ederim.
 • Erken kalkmayı başardıktan sonra ise yatakta esneme egzersizleri, sıcak bir duş, hafif bir makyaj, iyi bir kahvaltı ve mail kontrolleri motivasyon rutinleriniz olabilir.
 • Yapılacaklar listenizi günlük olarak planlayın.
Motivasyonunuzu Artıracak 12 Madde
 • Motivasyon konusunda önemli sorun yaşıyorsan her yeni gün ilk olarak bir türlü başlayamadığın işlerini planlayıp başlamanı tavsiye ederim. Zaten listedeki bu maddenin yanına kocaman tik attığınızda gerisi çabucak hallolacak. Yani burada önemli olan, başlamak.
 • Hiç kimse her gün çok mutlu, enerji dolu olmaz bunu hepimiz biliyoruz. Ancak kendinizi güdülerseniz ve yapacağınıza inanırsanız her şey mümkün.
 • Keyfinizi en çok yerine getirecek işlerle meşgul olun. Dibe vurduğunuz zamanlar için bir kenara not edin. Mesela sevdiğiniz enerji veren şarkı listenizi hazırlayın. Son ses dinleyin ve dans edin. Bunu mümkünse 30 dakika yapın. Motivasyonunuz yükselecek ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.
 • Yanında kendinizi iyi hissettiğiniz, sohbeti size keyif veren arkadaşlarınızla buluşup bir kahve içebilir veya telefon ile görüşebilirsiniz.
Motivasyonunuzu Artıracak 12 Madde
 • Başarılarınızı kutlayın. Sınava hazırlanan bir öğrenciyseniz ve denemelerinizde netleriniz arttıysa, kendinize küçük bir hediye alabilirsiniz. Bu motivasyonunuzu artıracak ve başarınızı olumlu yönde etkileyecektir.
 • İş yerinizde zorlu bir sunumu tamamladıktan sonra gidin en sevdiğiniz kahveyi kendinize ısmarlayın. Kendinizi ödüllendirmeniz pozitif olmanızı sağlayacaktır.
 • Beslenmenize dikkat edin. İyi şeyler yerseniz kendinizi iyi hissedersiniz. Kilo vermek istiyorsunuz ve belki de diyete bir türlü başlayamayanlardansınız. Bu süreçte sadece kendinizin bunu başaracağına inanın. İlk zamanlarda zorlanabilirsiniz fakat sonra bunu keyifle rutin olarak yapacaksınız.
 • Mutlaka spor yapın. Araştırmalara göre, sabah erken saatlerde yapılan hafif koşu, yürüyüş mutluluk hormonumuzu arttırdığı ve kan akışını düzenlediği için beynimizde mutlu olmamız için uyaran sinirlerin aktifleştiği görülmüş. Yani spor yapanlar her zaman kendini iyi hissediyor.
 • Başarılı kişilerin hikayelerini dinleyin, videolar izleyin, kitaplar makaleler okuyun. İlham almanızı sağlayacaktır.

Unutmayın ki uzun vadede motivasyonunuzu yüksek tutabilmek için iyi bir plana ve süreçten keyif almaya ihtiyacınız var. Herkes yapıyorsa siz de yapabilirsiniz. Kendinize inanın ve asla vazgeçmeyin.


Peşlerinden gedecek cesaretiniz varsa; bütün rüyalar gerçek olabilir. – Walt Disney 


İlginiz için teşekkürler…

Kaynakça ve İleri Okuma:

1