Havalar ısınmışken, lise, üniversite sınavları ve finaller yaklaşmışken hepimiz yazın rehavetine kapılıp çalışmalarımızı biraz aksatır olduk. Böyle dönemlerde yapılacak en iyi şey kesinlikle bir motivasyon filmi izlemek olacak. Bende sizler için sizi motive edecek ve filmden sonra hemen çalışma şevki uyandıracak 12 filmi bir araya getirdim. Hepsini en yüksek IMDb puanından en düşük puana göre sıraladım. Seçmesi ve izlemesi de sizin olsun. İyi seyirler!

1 – La Schapandere et la Papillon – Kelebek ve Dalgıç (IMDb: 8.0)

1 Film Önerisi

43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby geçirdiği trafik kazası sonucu 3 hafta boyunca komada kalır. Üç hafta süren koma halinden sonra gözlerini açan Bauby’nin bu uyanışı doktorlar tarafından şaşkınlıkla karşılanır. Bauby fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremiyorken, beyin bölgesinde hiçbir sorun çıkmaz. Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikayesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar. Ünlü Fransız magazin dergisi Elle’de yazarlık ve editörlük yapan Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hayatını anlattığı otobiyografik kitabından uyarlanan film Akademi Ödülleri de dahil yılın önemli ödül törenlerinde bir çok ödül almıştır.

2 – The King’s Speech – Zoraki Kral (IMDb: 8.0)

1 Film Önerisi

Babası V. George‘ un vefatı ve tahtın meşru varisi ağabeyi Edward’ın taht iddiasından vazgeçmesi üzerine bir anda Büyük Britanya tahtına oturan Albert Frederick Arthur George’un konuşma bozukluğu hastalığı ile mücadelesini konu alan 2010 yapımı film, en iyi film Oscar ödülünün yanı sıra 3 ayrı dalda daha ödül almıştır.

3 – Hiden Figures – Gizli Sayılar (IMDb: 7.8)

1 Film Önerisi

Önceleri kölelikle, daha sonra ise ırkçılıkla mücadele eden Afrika kökenli Amerikalılardan olan Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson NASA’da gösterdikleri başarıları konu alan film, kesinlikle herkesin özellikle de kadınların izleyip ilham alması gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Hem NASA’da kendilerini gösterip, hem de özel yaşamlarına zaman ayıran bu güçlü kadınları izleyip motivasyonunuzu tavan yapabilirsiniz. Bu bilim insanlarını daha yakından tanımak için buraya tıklayabilirsiniz.

4 -The Social Network – Sosyal Ağ (IMDb: 7.8)

1 Film Önerisi

2003 yılının bir Ekim gecesinde Mark Zuckerberg, sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veritabanında birleştirmek ister. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark sayfanın adına Face Mash adını verir. Face Mash’den Facebook’a uzanan hikayeyi izledikçe hem hayret edeceksiniz hem de motivasyonunuz oldukça artacak.

5 – October Sky – Ekim Düşüşü (IMDb: 7.8)

Film Önerisi

Gerçek bir öyküden filme aktarılan ‘October Sky – Ekim Düşü’ tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasabada, ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışan, büyük hayalleri olan bir gencin hikayesini anlatıyor. 50’li yıllarda Batı Virginia’nın Coalwood kasabasında maden kontrolörü olarak çalışan John Hickam’ın en büyük isteği, oğulları Jim ve Hower’ın da kendi gibi kontrolör olmalarıdır. Fakat Jim bir futbol bursu kazanmıştır ve Hower’ın ise çok başka hayalleri vardır.

6 -The Theory of Everything – Her Şeyin Teorisi (IMDb: 7.7)

Film Önerisi

Film, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor. Film Hawking’in yakalandığı hastalığa rağmen hayata ve bilime nasıl sıkı sıkıya tutunduğunu anlatıyor.

7 -Billy Elliot – Dans Etmenin Sırrı (IMDb: 7.7)

Film Önerisi

1984 yılında İngiltere’nin kuzeyinde çalıştırılma metotları nedeniyle koşullarına karşı gelen madencilerin grev yaptığı dönemde Billy Elliot yaşına rağmen olgun, 11 yaşındaki bir çocuktur. Babası ve ağabeyi ile birlikte yapılan grevlere katılmaktadır. Billy, kararlarını tıpkı bir yetişkin kararlılığıyla vermeye çalışmaktadır. Bir gün boks sporunu bırakıp bale yapmak istediğini söyleyince ailesi ona karşı çıkacaktır. Ancak Billy’nin yanında onun bu kararını destekleyen insanlar da olacaktır.

8 -Steve Jobs (IMDb: 7.3)

Film Önerisi

Teknoloji devi Apple ‘ın kurucusu Steve Jobs ‘un yaşamını konu alan yönetmenliğini  Oscar ‘lı Danny Boyle tarafından yapıldığı film Steve Jobs ‘un hırslı ve bilge yönünü ele alırken aynı zamanda özel hayatından da kesitlere de yer veriyor.

9 – Erin Brockovich – Tatlı Bela (IMDb: 7.3)

Film Önerisi

Erin Brockovich, insana insan gibi davranılmasının en doğrusu olacağını düşünen bir halk kahramanıdır. Kendini dünya üzerinde haksızlığa uğrayan insanların haklarını aramaya ve onlara yardım etmeye adamıştır. Farkındadır ki bu insanlara yardım ederken kendi hayatına da benzer yardımlarda bulunmakta ve daha iyi bir insan olmaktadır. Julia Roberts’ın filmografisinin Oscarlı performansı olan yapım, hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen, insan sağlığını tehdit eden çok önemli davalarda haklının kazanmasını sağlayan mücadeleci bir kadının öyküsünü anlatıyor.

10 -Flash of Genius – Zeka Pırıltısı (IMDb: 7.0)

Film Önerisi

Kearnes ailesi Amerikan Rüyası’nı yaşayan mutlu bir ailedir. Robert bir üniversite hocasıdır, çok sevdiği eşi Phyliss öğretmendir ve altı çocuklarıyla meşgul ama mutlu bir hayat sürmektedirler. Boş zamanlarında mucitlikle uğraşan Robert, bir gün dünyanın her yerinde kullanılacak olan bir cihaz keşfeder: Cam sileceği. Ancak otomotiv sektörü bu icadı beğense de icat eden adamı düşünmeden köşeye atar. Robert Kearnes ise başarılı olacağını kimsenin ummadığı bir mücadeleye başlar: Detroit’teki otomotiv devlerinden her ne pahasına olursa olsun hakkını alacaktır.

11 -Ali (IMDb: 6.8)

Film Önerisi

Yıl 1964… Cassius Clay azılı rakibi Sonny Liston’ı yener ve boksta dünyanın en iyisi olma unvanını kazanır. Ardından gelen on yıl boyunca ünlü boksör tüm dünya tarafından tanınan efsane bir kişilik haline gelir. İlgiyle takip edilen efsane boksçu Müslümanlığı seçerek bir kez daha tüm ilgiyi üzerine çeker. O artık Muhammet Ali’dir ve halen boks evreninde mucizeler yaratmaktadır, ta ki Vietnam Savaşı’na katılmayı reddedene kadar.

12 -The Legend of Bagger Vance – Bagger Vance Efsanesi (IMDb: 6.7)

Film Önerisi

Savannah’ın en ünlü golfçüsü Rannulph Junnah, bölgenin en zengin iş adamının kızı Adele ile evlidir ve halk arasında çok popülerdir. Birinci dünya savaşının patlak vermesiyle cepheye ilk gidenler arasında yer alır. 15 yıl sonra savaştan Savannah’ya geri döndüğünde, Adele’in babasının intihar ettiğini öğrenir. Adele, babasının en büyük rüyası olan golf sahasının satılmaması için kontrolü eline alır ve bu sahada oynanacak büyük bir karşılaşma organize etmektedir. Organizasyonun başarılı olması için karşılaşmada Amerika’nın en ünlü iki golfçüsü olan Bobby Jones ve Walter Hagen’in yanı sıra yerel bir kahraman olan Junnah’ın da oynaması gerekmektedir.Kendine güvenini tamamen kaybetmiş olan Junnah’ın yardımına, esrarengiz adam olan Bagger Vance koşar. Siyahi sopa taşıyıcısı, Junnah’a aynı zamanda akıl hocası olur ve ona kendisini bulmasında yardımcı olur.