Son zamanlarda fark ettim ki artık kimse mucizelere inanmıyor. Hatta çoğu insan mucizeleri sadece özel güçlerin gerçekleştirebileceğine inanıyor. Oysa bu yanlış bir düşünce. Evet kimse ellerini birbirine vurduğunda gökten para, şifa, yağmur yağmaz. Zaten buna mucize diyemeyiz, bu olağanüstülüktür ve olağanüstü kelimesi mucize kelimesiyle eş anlamlı değildir. Aslına bakarsanız mucizelere bakış açımızı bu filmin değiştirebileceği kanaatindeyim.

(Bu Yazı Film Hakkında Spoiler İçermektedir)

Bu film Oliver Sacks’ın kendi hayatını anlattığı Uyanışlar isimli romanından beyaz perdeye yansıtılmıştır. Olaylar hastalara karşı ilgisiz ve ümitsiz bir hastanede geçiyor ve bu hastanenin acilen bir doktora ihtiyacı olduğu için tek aday Malcom Sayer işe alınıyor. Sayer ömrünü bilim ve tıpa adayan asosyal, çekimser ve kendisine yapılan eleştiriye bile iyimser bakabilen bir doktor. Sayer bu hastanede daha önce tıpta karşılaşılmamış türde bir hastalıkla karşılaşıyor. Bu hastalığa yakalanan insanlar uzun süredir hareket etmeyen, gözleri açıkken uyku modunda olan yani herhangi bir şeyi algılayamayan insanlardan oluşuyor. Sayer bu hastalardan birini muayene ettiği sırada asla hareket kabiliyeti olmadığı sanılan hastanın kendisine atılan cismi havada yakalayabildiğini gözlemliyor ve bunu hastanın kendi istemini kontrol edemediği için cismin istemini gerçekleştirmesi olarak açıklıyor ve bunun gibi birçok gözlemde bulunuyor. Doktor Malcom Sayer bu hastaların geçmişini araştırdığında hepsinin aynı hastalıktan (encephalitic) sağ kurtulduğunu fark ediyor. Sayer katıldığı bir seminerde aslında farklı bir hastalık için geliştirilen ilacın hastalarına iyi geleceğini düşünüyor ve bu ilacı hastalarından Leonard Lowe üzerinde denemek için izin alıyor. Bu ilaç işe yarıyor ve ilk uyanan hasta Leonard Lowe oluyor.

görsel sonucu

 

Mucize, Ona İnananların Eseridir

28 yıl önce çekilen bu filmin unutulmaması gereken filmlerden biri olduğunu düşünüyorum. Bu filmin kahramanı Malcom Sayer’ın, Leonard ve diğer hastalarının mucizesi olduğunu ve kaybettikleri yılları telafi etmelerine yardımcı olduğunu görüyoruz. Her ne kadar filmin sonu kısmen hüsranla bitse de bu, mucizelerin gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez. Filmi izleyince ”İnsan ruhu her ilaçtan daha güçlüdür” ve ”Kimyasal pencere kapanınca başka bir uyanış gerçekleşir” sözleri demek istediklerimi tamamlayacaktır. Filmin sonunda göreceğiniz gibi her hüsran bir mutluluk getiriyor. Zaten en büyük mucize tıpkı Sayer ve hemşirenin de yaptığı gibi ona inananların başına gelendir.

Film Hakkında Diğer Bilgiler:

Yıl: 1990

Süre: 115 dakika

Tür: Psikolojik

Yönetmen: Panny Marshall

Oyuncular: Robert Ne Niro, Robin Williams, John Heard, Julie Kavner, Alice Durummond