Herkese merhabalar, bu yazımda tabiri caizse ilmek ilmek ağ örmeleri ile tanıdığımız mucizevi canlılar olan örümcekler konusuna değineceğiz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu yazı, örümcek korkusu fazla olanlara önerilmez. Hazırsanız başlayabiliriz. 🙂

örümcekler, örümcek ağı, örümcek, zehirli örümcek

Örümcekler  eklem bacaklılar (Arthropoda) şubesinin, örümceğimsigiller (Arachnida) sınıfının, örümcekler (Araneida) takımında bulunurlar. Örümcekler genel olarak kara hayvanlarıdır fakat bazı türleri suda da yaşayabilir. Vücutları su geçirmez kıllarla kaplı olduğu için ıslanıp suya batmazlar. Fakat bazen küvetlerde onları ölü bir şekilde görebiliriz. Bunun sebebi ise sabun vs. kalıntılarından dolayı vücutlarının bu özelliğini kaybedip boğularak ölmeleridir.

Büyük örümcekler sanılanın aksine daha az tehlikelidir. Sebebi ise; küçük örümceklerin zehirlerinin kas ve sinir dokuya etkisinin daha fazla olmasıdır. Fakat evimizin küvetlerinde, çevremizde gördüğümüz örümcekler tehlike teşkil etmiyor. Çünkü Türkiye’de insanları zehirleyen türlerine rastlanmamıştır.

Örümcekler Nasıl Ağ Yapar?

örümcekler, zehirli örümcek, örümcek ağı

Örümcekler ilk zamanlarda -bundan yaklaşık 100 milyon yıl önce- yumurtalarını korumak için ağ örüyorlardı. Fakat zamanla avlanma amacıyla kullanılmaya başlandı. Örümceklerin sadece sıvıyla beslenmelerinden dolayı ağlarına takılan ufak canlıları, kendi vücut sıvılarıyla yumuşattıktan sonra yiyorlar.

Örümcekler ağ örmek için kullandıkları ipeği karınlarının ucundaki iplik borularında bulunan bezlerde üretirler. Yapı taşları protein olan ipek iplikler, avları sarıp etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Ağ örmek fazla enerji harcamadan yiyecek bulmaya imkan verdiği için verimli bir yöntemidir. Fakat ipek iplikler oldukça protein içerdiği için onları üretmek yüksek enerji ister. Ayrıca ağlar bir süre sonra yapışkanlıklarını kaybettikleri için avlanma işi verimsizleşir. Örümcekler buna çözüm olarak ise; günlük olarak ördükleri ağların bir kısmını yiyip harcadıkları enerjiyi ağlardaki protein sayesinde geri kazanırlar.

örümcekler, örümcek ağı, örümcek

Ağ örülürken önce merkezden dışa doğru iplikler oluşturulur. Örümcek, merkezini dairesel ipliklerle güçlendirdikten sonra içten dışa doğru geniş aralıklarla spiraller yapmaya başlar. Bir sonraki aşama olarak ise; örümcek bu kez dıştan içe yapışkan daha sık spiraller yapmaya başlar ki bunlar avları yakalamak içindir. Bu işlemlerden sonra örümcek avını beklemeye başlar ve bu sırada diğer canlılara yem olmamak için ağın merkezinde değil bir kenarının yakınında gizlenir. Bu sırada ayakları merkeze uzanan bir iplikte olur; ki bu da ağa bir şey takıldığı anda titreşimlerle hissetmesini sağlar.

örümcekler, bilim, örümcek,

Son olarak; örümcek ipekleri, çelikten daha büyük gerilme direncine sahiptir ve çok daha esnektir. Fakat hala ipliklerin mikro yapıları çözümlenebilmiş değil. Bunun üzerine pek çok çalışma yapılmakta. Belki de ileride yapay örümcek ipekler kullanılarak kurşun geçirmez giysiler üretmek mümkün olabilir. Ne de olsa bilime dur denilemez.

Sağlıcakla kalın, bilimle kalın.. 🙂