İşe alım sürecinde adaylar için en stresli ve gergin aşamalardan birisi mülakattır. Başvurulan işletme ile yapılacak ilk yüz yüze mülakatta adayların, yani sizlerin mülakat sırasında yaptığı bazı hatalar vardır. Peki bu hataları yapmamak için nelere dikkat etmelisiniz?

İlk İzlenime Önem Verin 

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 1

Mülakatı yapan kişi üzerinde bırakacağınız ilk izlenim için sadece 30 saniyenin yeterli olduğunu biliyor muydunuz? “Merhaba” dediğiniz andan itibaren yaptığınız tüm hareketler mülakatçının gözünden kaçmayacaktır. İlk izlenim o kadar önemlidir ki ikinci bir şansı da yoktur. Konuşurken mutlaka nazik, anlaşılır ve kararlı olmaya özen göstermeniz karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmanızı sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda:

%7 sözcükler

%38 ses, konuşma kabiliyeti

%55 dış görünüşün mülakatçılar üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. 

Kılık Kıyafete Özen Gösterin

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 2

Yapılan araştırmalara göre, mülakata gelen adayların %55’ i kılık kıyafet özensizliği sebebiyle ret cevabı almakta. Giyinme tarzı, başvurulan işletmenin kurumsallık derecesine hatta başvurulan işe göre bile değişkenlik gösterebilir. İş görüşmelerinde aday sade ama şık, gösterişten uzak ve temiz olmalıdır. Ağır parfüm ya da ter kokusundan kaçınılmalı, kadın adaylar için dekolte, makyaj ve takıya dikkat edilmelidir. Mülakatçı, adayın fiziksel görüntüsü ile özgün ve dikkat çekici özelliklerin farkına varır.

“Ne İçersiniz? ” Sorusunu  Geri Çevirmeyin

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 3

Bu soruya Karamel Macchiato cevabı verin demiyoruz tabi ki. Sıcak içecekler tercih etmek yerine ( heyecandan döküp bir yerlerinizi yakmamanız için) geri çevirmek mülakatçı üzerinde gergin ve çekingen olduğunuz etkisini bırakabilir. En makul olanı su istemek mülakat sırasında boğazınız kuruduğunda sizin yardımınıza koşacaktır. Ancak, eğer dökeceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle kabul etmeyin. 

Cep Telefonunuzu Kapatın

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 4

Mülakatta çalan bir telefon ile tüm dikkatiniz dağılabilir, o yüzden öncesinde önlem almak her zaman içinizi rahat hissettirir.

Ne Söylediğiniz Değil, Nasıl Söylediğiniz Önemli

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 5

Gereksiz detaylar vermeyin. Günlük hayatta sürekli kullandığımız ee, hmm gibi uzatma sözcüklerden mutlaka kaçının. Tokalaşma süresi ise 7-8 saniye kadar sürmeli, mülakatçının eli çok sıkı olmayacak şekilde ancak karşı tarafa kararlı ve güçlü olduğunuzu hissettirecek şekilde olmalıdır. Mülakat başladığı andan itibaren göz teması kurmaya devam edin.

Söz Kesmeyin

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 6

Mülakatçı soru sorduğunda cevap vermek için acele etmeyin. Soru sorulurken, sonrasında 1-2 saniye kendinize düşünmek için zaman tanıyın ve söz kesmeyin. Karşı tarafın sözünü kestiğiniz için de soruyu yanlış anlama ihtimaliniz de oldukça yüksektir.

Mülakat Öncesinde Başvurduğunuz Firma ve Sektör Hakkında Bilgi Edinin

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 7

Mülakatçının size soracağı sorulardan biri; işletmemiz hakkında bilgi sahibi misiniz, rakiplerimizi biliyor musun gibi sizin öncesinde merak edip araştırma yapıp yapmadığınızı test etmek üzerinde olacaktır. Bu bilgileri ise internet üzerinden edinmek çok kolay, bizzat işletmenin web sayfası üzerinden bile ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda tek başına işletmeye değil, tüm sektöre bakmak da sizin için yararlı olabilir. İşletmenin nasıl konumlandığını, önemli rakiplerini ve sektör trendlerini araştırmak gerekir (Ölçeği, satış bilgileri, ürünleri, başarıları, rakipleri ). İşletme hakkında ne kadar çok şey bilirseniz sizin için o kadar iyi olur.

Mülakata Sakın Geç Kalmayın

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 8

Çok önemli bir mazeretiniz olmadığı sürece geç kalırsanız, mülakatçı tarafından mülakata önem vermeyen ve işe hazır olmayan biri olarak görünürsünüz. Erken gitmek geç gitmekten ne kadar iyi olsa da, erken gitmenin de bir ölçütü vardır ki yarım saat-bir saat önceden gitmek, zamanınızı iyi yönetemediğinizi gösterir. En makul olanı 5-10 dakika öncesinde orada olmanızdır.

Yalan Söylemeyin

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 9

Bir kez yalanını yakaladığın birinin bin kez doğrusunu sorgularsın demişler. Mesela İngilizce bilmediğiniz halde bildiğinizi söyler ve bilmediğiniz ortaya çıkarsa bırakabileceğiniz en kötü izlenimi bırakmış olursunuz. O yüzden, olabildiğince şeffaf ve gerçekçi olmak sizi her zaman bir adım öteye taşır.

Maaş Beklentinizi En Son Konuşun

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 10

Mülakatın sonuna doğru gelindiğinde mülakatçı belki sizden önce davranarak maaş beklentinizi soracaktır. Eğer daha önce bir işte çalıştıysanız ücret beklentinizin son iş yerinizden yüksek olması gayet normaldir. Bu soruya net bir cevap vermek yerine bir aralık belirlemeniz pazarlık yapmanız açısından sizin yararınıza olacaktır. Mesela, “maaş beklentim 3500 TL” gibi bir cevap değil de “3500-3700 arasında maaş beklentim bulunmaktadır” cevabı sizin için daha makul olacaktır. Yan hakları sormayı ise mutlaka ihmal etmeyin.

Mülakat Sonrasında Olumsuz Düşünmeyin

Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler 11

Mülakat sizin için ne kadar kötü geçti etkisi yaratsa da mülakatçı için hiç de öyle olmayabilir. “Nasılsa olumsuz sonuçlanacak” cümlesini ise kesinlikle kullanmayın. Her zaman kendinizden emin olun ve bu işi ne kadar istediğinizi hatırlayın. Kendinize güvendiğiniz an bilin ki, başaramayacağınız şey yoktur.

Kaynak:

1. https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/mulakat-sirasinda-yapilmamasi-gerekenler/

2. İnsan Kaynakları Yönetimi ders notları