Murphy Kanunlarını hiç duydunuz mu? Eğer bir konunun çözümü için farklı seçimler var, bu seçimlerden biri de felakete yol açacaksa ve kesinlikle o oluyorsa murphilendin(tamamen bana ait) demektir 🙂 Örnek verecek olursak; market alışverişindesiniz en kısa kuyruğa geçip hızlıca çıkmak istiyorsunuz ama sizin geçtiğiniz kısa kuyruk değil yan taraf daha hızlı ilerler ya da saatlerce beklersiniz otobüs gelmez de tam taksiye bindiğiniz an gelir ya.. Yani, ters gidebilecek her şey ters gider..

Kim Bu Murphy?

İşleri Yolunda Gitmeyenlerin Sebebi: Murphy Kanunları 1

Ee, kanunlardan bahsetmeden önce yahu kim bu adam demez mi insan? Ed Murphy, 1949 yılında, ABD Hava Kuvvetlerinde roketler üzerine deney yapan bir mühendistir. Bir gün deneylerin birinde bir pilot üzerine, 16 değişik noktaya akselerometre yani ivme ölçer takılması gerekiyordu. Sensör, bir yapıştırıcı ile ancak iki türlü takılabiliyordu ve birisi 16 sensörün tamamını da yanlış takmayı becerdi. Bunun üzerine Murphy ” Bir işi yanlış yapmanın yolu varsa, bu adam mutlaka onu bulur.” diyor. Arkadaşları da Murphy’nin bu cümlesi ve bunun çeşitli varyasyonlarına “Murphy’nin Kanunları” adını veriyorlar ve aralarında esprili şekilde yayılıyor.

Bu kanunların kapalı bir çalışma ortamı olan bu hava üssünden, halka ve dünyaya yayılmasının sebebi de John Strapp. Proje ile ilgili yaptığı basın toplantısında gazetecilere şöyle diyor: “Yıllardır yaptığımız çarpışma testlerinin güvenle devam etmesi; Murphy Kanunları’na kalpten inanmamız ve kaçınılmaz olan sonuçları sürekli görmezden gelmemizden kaynaklanmaktadır!”. Bu basın toplantısı ve ardından Murphy Kanunu’nun bazı reklamlarda kullanılması, bir anda kamuoyunda bir ilgi patlamasına yol açmış ve “Murphy Kanunları” önce Amerikan toplumunda, sonra dünyada bir anda büyük bir ilgi ile karşılaşmıştır. 1958′de de nihayet Webster’in sözlüğüne girmiştir. Murhpy, aynı yıllarda New York kökenli ‘Harvey Hutter’ yayınevi tarafından derlenerek bir kitap haline getirilince bir anda kendi adıyla anılan kuramları ile birlikte dünya çapında ün kazandı.

Murphy Kanunları

murphy kanunları

Bazı Murphy Kanunlarını sizler için derledim. Sizin yaşadığınız talihsiz murpilik nedir, yorumlara bekliyorum 🙂

  • Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir.
  • Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir.
  • Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır.
  • Bir şeyin ters gitmesi için dört yol olduğunu düşünüp hepsi için önlem alabilirsiniz ama bir beşinci yol mutlaka vardır.
  • Bir şey arıyorsanız o daima son bakmanız gereken yerdedir.
  • Düşürdüğünüz ekmeğin yağlı yüzünün halıya gelme olasılığı, halının yeniliğiyle doğru orantılıdır.
  • Otomobil tamir ederken düşürdüğünüz alet, daima aracın en ulaşılmaz yerine kaçar.
  • Hayattaki en güzel şeyler : Ya kanun dışı ya ahlak dışı ya da şişmanlatıcıdır.
  • Bir işi tam yapmak için vakit bulunmaz ama düzeltmek için daima zaman bırakırlar.
  • Bozuk bir alet tamire geldiğinde çalışır.

Kaynak ve İleri Okuma:
https://dunyalilar.org/nedir-bu-murphy-kanunlari.html/
https://onedio.com/haber/olumsuzluk-degil-gercekciligi-temel-alan-50-murphy-kanunu-390902