Süper Kahraman olmak düşündüğünüz kadar zor olmayabilir. Mutant genler sayesinde normal insan vücudunun ihtiyacı olan şeylerden kurtulabilir ve bir takım zayıflıklara elveda diyebiliriz. Mutant genlere sahip olan insanlarla karşılaşmak çokta uzakta görünmüyor ve bu kişilerin sayısı artacak gibi görünüyor. Birkaç ay öncesinde 71 yaşındaki İskoç kadında 2 mutant gen tespit edildi. Bu mutant genler sayesinde kadın acı hissetmiyor, hızla iyileşebiliyor ve depresyona karşı tamamen direnç gösteriyor.

Mutant Gen – Mutasyon Ne Demek?

Mutant adı mutasyondan gelmektedir. Peki mutasyon ne demek? Mutasyon, canlı bir organizma hücresinin veya virüsün genetik materyalin (genom) değişmesidir. Mutasyonların rastgele değişimler olması nedeniyle, çoğunlukla zararlı olmaları beklenir. Ancak bazılarının belirli ortamlarda yararlı olabileceği de beklenebilir. Genel olarak mutasyon, doğal seleksiyonla gelişim için ham madde olan ana genetik varyasyon kaynağıdır. Mutasyon üreme hücrelerinde gerçekleştiği zaman, oluşan mutasyon gelecek nesillere aktarılır yani bir bakıma yeni nesil direkt mutasyonlu gene sahip oluyor. Bu olay bazı hastalıkların yok edilmesinde veya insanoğlunun vücudunda bulundurduğu bazı zayıflıkların yok edilmesinde kullanılabilir olmasından dolayı çok büyük bir önem taşımakta.

Aslında mutant genler inanılmaz değerli ve belki de çığır açacak yeni tıbbi yöntemlerin anahtarıdır.

Genetikçiler şu an insanoğluna süper kahraman niteliğinde yetenekler kazandırabilecek mutasyonlarla ilgili araştırmalar yapıyor. Bağışıklıktan Hulk gücüne, tüm bu şahane yetenekler yakında görmek ve nefes almak kadar normal olabilir.

mutant

5 Farklı Mutant Gen Örneği

 LRP5 gen mutasyonu: LRP5, vücudumuzdaki kemiklerin yoğunluğundan sorumlu bir gendir. Ve bu gendeki herhangi bir mutasyon düşük kemik yoğunluğuna yol açıyor ya da bilinen adıyla kemik erimesine. Ancak son araştırmalar gösteriyor ki aynı gendeki mutasyon tam tersi bir etkiye de yol açabilir. Hatta Connecticut’ ta bir ailenin bütün bireylerinin LRP5 mutasyonundan ötürü kemiklerinin inanılmaz derecede yoğun, bundan ötürü de kırılmaz denecek seviyede olduğu keşfedildi. Zaten hiçbiri şu ana kadar herhangi bir kemik kırılması olayı yaşamadı. Ailenin üyelerinin dünyada bilinen en güçlü iskelete sahip olduğu kabul ediliyor. Araştırmacılar bu mutasyonun kemik hastalıklarını durdurabileceğini söylüyor.

ACTN3 gen mutasyonu: ACTN3 geni her insan bedeninde mevcut. Lakin çok azı mutasyona uğrayıp çok özel bir protein üretebiliyor. Alpha-actinin-3 isimli bu protein, bizim koşmamıza yardımcı hızlı kasılan kas liflerinden sorumlu. Ve fazla miktarı kas gücünde patlamaya sebep oluyor. Ayrıca bu mutant genin iki versiyonu var ve her ikisine de sahip atletlerin kromozomal olarak eş rakiplerine göre çok daha iyi performans gösterdiği gözlemlendi.

boğa

Zehre Direnç: Konu zehir olunca, insan bedeni inanılmaz dayanıksız oluyor. Küçük bir damla siyanür ya da risin… Kazayla yutun ya da gizlice yemeğinize konsun, bu şeytani maddelere karşı direnmeniz mümkün değil.

Ama milenyumda durum tamamen farklı. Arjantin’de San Antonio de Los Cobres köyünün sakinleri, bileşiminde %80 oranında arsenik bulunan su tüketiyor. Şaşıracaksınız ama hala hayattalar. Bu ölümcül metale her gün maruz kalmalarına rağmen, sağlıkları hiçbir şekilde etkilenmemiş. Çünkü binlerce yıllık doğal seçilimle kazandıkları mutat gen, vücutlarını bu zehre bağışıklı hale getirmiş.

AS3MT bu Güney Amerika’lı kurtarıcının ismi. Arseniğin vücutta tehlikeli seviyelere gelmesini engelleyen bu genin sahipleri herhangi bir korku olmadan istedikleri her şey tüketebiliyor. Tahminlere göre dünya üzerinde sadece 6000 insan bu gene sahip.

DEC2 gen mutasyonu:  DEC2 isimli bu gen her gece ihtiyacınız olan miktarda uykuyu düzenlemekten sorumlu. Birçoğumuz için bu miktar 8 saatten fazla ama %5 lik minik bir kısım bu genin mutasyona uğramış versiyonunun tadını çıkarıyor.

Bu mutant gene sahip anne-kızlarda yapılan testler gösteriyor ki 4-6 saat gece uykusu bu bireyler için yeterli. Mutant gene sahip olmayan insanlar birkaç gün içinde bu kadar az uykunun negatif etkilerini görmeye başlar ancak sahip olanlar hayatlarına çok normal bir şekilde devam edebiliyor. Bilim adamları şuan  suçla savaşan insanların daha çok çalışabilmesi için bu genin kopyalanması üzerinde araştırmalar yapıyor.

Süper Kuvvet: Myostatin adlı proteini üretmekten sorumlu gendeki bir mutasyonla doğan az sayıda şanslı insan için hayranlık uyandıran karın kaslarına çaba harcamadan sahip olabilmek bir gerçek. Myostatin ,vücudumuz yeterince kas ürettiğinde ona durmasını söyler. Bu yüzden yağ depoları yarılanmasına rağmen kaslar otomatik olarak ortalamanın 2 katı büyüklüğünde olur.

Dünyada çok az miktarda insan bu güce sahip ve bilim adamları bu gücü kontrol altına almaya çalışıyor. Bu mutant genler üzerinde çalışmanın  kas distrofisi gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olacağı düşünülüyor.

Mutant Gen Nedir? Yenilmez Olmanın Yolu! 1

SCN11A gen mutasyonu: Yatağın köşesine ayağınızı çarptığınızda, bir yerinizi yanlışlıkla kestiğinizde nerdeyse her gün bir şekilde bu sinir bozucu hisleri tecrübe ediyorsunuz. İlaç şirketleri bunu durdurmak için her gün milyarlarca ilaç üretiyor. Ama acının gerçek çaresi olağanüstü karmaşık yapıdaki genlerde gizli olabilir.

SCN11A geni vücut hücrelerindeki sodyum miktarına karar verir. Bunun acı ile ne alakası var diyebilirsiniz. Şöyle ki sinir hücreleri acı hissini giderebilmek için sodyuma ihtiyaç duyuyor. Bu gendeki herhangi bir mutasyon hücrelerdeki sodyum seviyelerinde azalmaya sebep oluyor. Dolayısıyla sinir hücreleri yeterli sinyali gönderemiyor ve vücut acıya bağışıklık kazanmış oluyor.

Kaynaklar:

abprojeyonetimi.com/sizi-super-kahramana-cevirebilecek-10-mutant-gen/