Güney Kore Sineması son dönemde özgün ve kaliteli yapımları ile adından çokça söz ettirmeye devam ediyor. IMDb puanlarına göre sizler için mutlaka izlenmesi gereken 12 Güney Kore filmini sıraladık. Şimdiden iyi seyirler dileriz!

12. The Host (2006)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 7.1

Seul’u ikiye ayıran Han nehrine amerikan ordusunun bir kaç sene önce gizlice boşalttığı kimyasal atıklar yüzünden nehirde korkunç bir yaratığın üremesine neden olmuştur. Nehir kenarında piknik yapmak için toplanmış şehir sakinleri suların arasından ansızın yükselen devasal bir yaratık görürler. Ancak yaratık ile ilgili korkunç gerçek ancak bir kaç gün sonra farkedilir. Hükümet yaratığın insanlara korkunç bir virüs bulaştırdığından şüphelenmektedir.

The Host, daha önce izlediğiniz diğer yaratık filmilerine hiç mi hiç benzemediğini söyleyebiliriz. Güney Kore sinemasından şunu anlıyoruz ki, olmaz denebilecek her konuda özgün yapımlar ortaya çıkarabiliyorlar.

11. Snowpiercer (2013)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 7.1

Gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki yaşamı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınma olur. Dünyanın çevresinde kesintisiz bir güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olacaktır. Fakat güç bela yaşamın sürdüğü bu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar halen en büyük silahtır.

10. Thirst (2009)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 7.1

Ölümcül bir hastalığın tedavisi için gizli bir laboratuvar kurulmuştur. Emmanuel virüsüne karşı geliştirilen aşı, gönüllü denekler üzerinde test edilmektedir. Yapılan deney sonucu 500 denek arasında hayatta kalmayı başaran tek kişi vardır: Sang-hyun. Fakat kimsenin bilmediği bir gerçek vardır: Sang-hyun iyilik yapmak için gittiği laboratuvardan, kan ile beslenen bir vampir olarak çıkmıştır.

Karanlık teması ve derin alt metni ile Thirst, dışarıdan bir vampir filmi gibi görünse de özünde bambaşka bir film.

9. I’m a Cyborg, But That’s OK (2006)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 7.1

Bir akıl hastanesinin her biri kendine has özellikteki onlarca hastası arasında, kendisini cyborg zanneden genç bir kızla insanların ruhunu çalabildiğini iddia eden bir erkek hasta bulunmaktadır. Hayatın gerçekliğinden kopmuş bu iki insanın sıradışı yakınlaşmaları, tamamen başka bir gerçeklik üzerine kurulmuş hastane ortamında gerçekleştir.

8. A Tale of Two Sisters (2003)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 7.2

Annelerinin ölümünün ardından bir akıl sağlığı kliniğinde yatan kardeşler Soo-mi ve Soo-yeon evlerine geri dönerler ancak babaları başka biriyle evlenmiştir ve üvey anneleri zalim, anlaşılması zor biridir. Kızların eve gelişinden sonra herkesi ürküten paranormal olaylar yaşanmaya başlar ki, üvey anne bu durumdan kızları sorumlu tutmaktadır. Aile içindeki bu gerginlik kötü olayların yaşanmasına, trajik anıların yeniden hatırlanmasına neden olacaktır.

7. Burning (2018)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 7.5

Yarı zamanlı kurye, arada sırada da yazar olan Jongsu bir teslimat sırasında eski komşusu olan Haemi’yle karşılaşır. Haemi genç adamdan, kendisi Afrika seyahatindeyken kedisine göz kulak olmasını rica eder. Seyahatten döndüğündeyse, Jongsu’yu Kenya’da rastladığı gizemli bir adam olan Ben’le tanıştırır. Bir gün Ben Jongsu’ya sahip olduğu tuhaf bir hobiden bahseder.

Burning, aynı zamanda dünyaca ünlü Japon yazar Haruki Murakami’nin kısa bir öyküsünden uyarlandı. 

6. Train to Busan (2016)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 7.5

Sok -woo (Gong Yoo), kızının doğumgünü için eski eşinin yanına götürmek için gönülsüzce Seul’den kalkıp Busan’a gidecek olan trene biner. Tren kalkmak üzereyken, Güney Kore’yi etkisi altına alan yıkıcı bir zombi virüsünden etkilenen bir kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes, birer birer zombiye dönüşür. Sebebi belirlenemeyen virüs, tüm ülkeye yayılırken, hızla Busan’a yol alan trende de Sok-woo, kızı ve daha birçok yolcu amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişir.

Kesin olarak söyleyebiliriz ki Train to Busan, bir zombi filminden çok çok fazlası. Gerilim türü sevenler tereddüt etmeden izleyin, bambaşka bir film sizi bekliyor.

5. The Wailing (2016)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 7.5

Güney Kore’nin Goksung kasabasına tek başına olmaktan hoşlanan, kasaba halkından uzak kalan bir adam taşınır. Kasabaya geldikten sonra tuhaf bir deri hastalığı ve vahşet dolu cinayetler kasabada yaygınlaşmaya başlar. Kasaba yerlisi bir polis, kızının hayatını kurtarmak için bu gizemli yabancıyı ve cinayetleri çözmek zorundadır.

Listenin en güçlü filmlerinden biri olan The Wailing, son zamanlarda izleyebileceğiniz en iyi atmosfere sahip iyi korku-gizem filmlerinden birisi. Şimdiden iyi seyirler!

4. Oasis (2002)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 7.9

Jong-du, farklı ve hatta sorunlu bir davranış biçimine sahip olduğu için genel olarak dışlandığı bir hayat sürer. Bir gün bir kaza yaparak istemeden bir adamın ölümüne sebep olur. Hapise girer ve cezası bitip de dışarı çıktıktan sonra vicdan sancısı onu ölen adamın evine kadar sürükler. Orada adamın sakat ve felçli kızı ile karşılaşır. Kendine hakim olamaz ve kıza tecavüz eder. Sakat kız, her ne kadar acı çekse de aslında tatminsel bir şeyler yaşadığı için Jong-du’ya bağlanır ve bir aşk hikayesi çıkar ortaya. Ancak bu aşk toplumda onları, dışarıda bırakanlar tarafından illa ki hor görülecektir.

3. The Handmaiden (2016)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 8.1

1930’larda geçen hikayede kendisini Kont olarak tanıtan bir dolandırıcı, gizemli ve saf görünen Japon varis Leydi Hideko’nun zenginliğini ele geçirmek için onu kendisine aşık etmeyi planlar. Sook-hee’yi ise ona yardım etmesi için Leydi’ye hizmetçi olarak kiralar. Ancak bu hizmetçi her şeyden habersiz hanımefendisine aşık olur.

Film, Sarah Waters’nın ‘Fingersimth’ adlı romanının modern bir Kore uyarlamasıdır. Güçlü bir kadın hikayesine sahip kitap gibi bir film sizleri bekliyor.

2. Oldboy (2003)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 8.4

Oldboy, çok içtiği bir gecenin sonunda ortadan kaybolan bir adamın, kendisinin dahi bilmediği bir sebepten 15 yıl boyunca bir odada kilitli tutulduktan sonra, serbest bırakıldığı gün bunun sorumlularını bulup intikamını almak için giriştiği 5 günlük macerayı işliyor; tabii ki oldukça stilize bir şiddet filmi şeklinde.

Sadece güney kore sinemasını değil, sinema tarihinin en önemli başyapıtlarından biri. Chan-wook Park’ın yönettiği, Min-sik Choi’nin akıl almaz performansını izlediğimiz Oldboy aynı zamanda Tarantino’nun büyük çabaları sonucu Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

Ancak uyarmalıyız ki: bu filmi izledikten sonra uzun süre etkisinden kurtulamayacaksınız.

1. Parasite (2019)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Güney Kore Filmi

IMDb: 8.6

Park Ailesi’yle tanışın: soyla gelen servetin klasik bir tablosu. Diğer yanda ise Kim Ailesi, sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip değil. Kim’ler “vazgeçilmez” lüks hizmetler sunarken, Parklar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine kaybetmektedir. Ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşır. Asalak bir misafir Kim ailesinin yeni keşfettikleri konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük mücadelesi patlak verir. Bu mücadele Kim ve Park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi yıkmakla tehdit etmektedir..

Yönetmenliği ve senaristliği Bong Joon-ho’nun üstlendiği listemizin son filmi Parasite, bu yıl çokça konuştuğumuz bir film oldu. Film aynı zamanda 2020 en iyi film Oscar’ını kazanmasını kazanmıştı. İyi seyirler dileriz!

Kaynakça ve İleri Okuma:

1