ReWi, Yale Üniversitesi tarihi boyunca verilen en popüler ders olan “The Science of Well-Being” için tasarlanan bir mobil uygulama. Coursera üzerinden ücretsiz olarak dünyanın dört bir yanındaki insanların katılabildiği bu derste, psikolojik araştırmalarla “İnsanı gerçekten mutlu eden şey nedir?” sorusu ele alınıyor. Online olarak verilmeye başlandığından beri derse dünya genelinde 2.5 milyon kişi kayıt oldu ve Coursera’daki en popüler derslerden biri.

“Para, sahip olduğumuz varlıklar ya da daha iyi notların bize mutluluğu getireceğini düşünüyoruz. Üzücü olan ise şu: araştırmalar bize bu düşüncelerimizin tamamen yanlış olduğunu söylüyor.”

Profesör Laurie Santos

Profesör Santos; bu dersi öğrencilerin anksiyete, yalnızlık ve depresyonla mücadele ettiğini gördükten sonra açmaya karar verdi.

Daha sağlıklı ve mutlu bir hayat için neye ihtiyacımız var sorusunu ise 7 madde ile cevaplıyor:

1)İnsanlarla etkileşime geçin.

Sosyal etkileşim, mutluluğunuz için düşündüğünüzden daha önemli. Konuştuğunuz kişinin kim olduğu önemli değil: yakın bir arkadaşınız veya sizinle sırada bekleyen bir insan. Sadece sosyal etkileşim içinde olmak bile bizi daha mutlu bir insan haline getiriyor. Şehirde çoğu zaman kendimizi kalabalık içinde yalnız hissediyoruz.

2)Meditasyon yapın.

Meditasyonun hayatımızda yarattığı pozitif etkileri kanıtlayan çok fazla bilimsel kanıt var. Dikkatinizi arttırmak ve aşırı düşünmeyi azaltmak, bu etkilerden bazıları. Geçmişte olanları ve gelecekte olabilecekleri sürekli düşünmeyi bırakıp şu anı nasıl daha iyi yaşarım sorusuna odaklanmak bizi daha mutlu bir insan haline getiriyor.

3)Yaptığınız seçim sayısını azaltın.

Çok fazla seçeneğe sahip olmak ne yazık ki bizi daha mutlu yapmıyor. Steve Jobs’ın yaptığı seçim sayısını azaltmak için her gün aynı kombini giydiğini hatırlayalım.

4)Sonuç odaklı değil süreç odaklı olun.

Normalde keyif alabileceğiniz bir aktiviteyi sadece sonucunu düşünerek yapmanız ondan daha az keyif almanıza neden oluyor.

5)Bir arkadaşınızı arayın.

Sevdiğiniz bir kişiyle iletişime geçmek, ruh halinizi düşündüğünüzden daha hızlı değiştiriyor. Özellikle de yalnız hissettiğimizde önemsediğimiz insanlara bağlılığımızı hatırlamaya ihtiyaç duyuyoruz.

6)Şükran günlüğü tutun.

Araştırmalar 2 hafta boyunca her gün şükran duyduğunuz 5 şeyi yazmanın mutluluğunuzu oldukça arttırdığını söylüyor.

7)Uykunuza önem verin.

Fiziksel ve mental olarak kendinize iyi bakmak için önem vermeniz gereken şeylerin başında uykunuz geliyor. Uzmanlar yetişkinler için günlük 7-8 saat uyku öneriyor. Uyku kaliteniz de oldukça önemli. Yatağa gitmeden önce telefonlarınızı bir kenara bırakmak, her gece aynı saatte uyumaya özen göstermek uyku kalitenizi arttıracaktır.

ReWi Nedir?

ReWi

ReWi uygulaması sayesinde her gün bu 7 maddenin kaçını hayatınıza uyguladığınızı kaydedip mutluluğunuza ne kadar katkıda bulunduğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Her gün katettiğiniz ilerlemeyi somut bir şekilde görmek, 7 maddeyi alışkanlık haline getirebilmeniz için beyninizi kandırmanızı sağlıyor.

ReWi uygulamasındaki “Mutluluk Anketi”ni yanıtlayıp mutluluk seviyenizi ölçebilir ve değişimi gözlemlemek adına belli aralıklarla bu anketi tekrarlayabilirsiniz. Anket bilgilerinizi kullanmalarına izin vererek Profesör Santos ve ekibine bilimsel çalışmaları için destek olabilirsiniz.

Profesör Santos’un The Happines Lab isimli podcastine göz atmayı unutmayın.

Hepinize mutlu günler!


Kaynakça: 1, 2

Editör: Sena Bakı