Artık normal bir kağıdın, su geçirmez ve etkileşimli bir yüzeye dönüştürülmesi mümkün. Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar geliştirdikleri yeni baskı teknolojisi sayesinde normal bir kağıdı bir müzik çalara dönüştürdüler ve evet bu durum kulağa geldiği kadar havalı.

Bir kağıdın elektronik bir cihaz haline dönüştürüldüğü böyle bir teknoloji ilk kez gözler önüne seriliyor. Çalışmanın baş yazarı Ramses Martinez, “Kağıdı yüksek oranda florlanmış moleküllerle kaplayarak, kağıdı sudan, yağdan ve tozdan uzaklaştırmak için yeni bir yöntem geliştirdik. Bu kaplama sayesinde, mürekkebin bir katmandan diğerine bulaşması engellenerek, kağıda yazdırma işlemi başarıyla gerçekleştiriliyor.” dedi.

Kağıt Müzik Çalara Nasıl Dönüştürüldü?

Araştırmacılar, ilk aşamada düz bir kağıt üzerine özgün bir Omniphobic katman geliştirip üzerine dikey basınç sensörleri kurdular. Böylelikle uygulanan bu işlem sonucunda kağıt birçok amaç için kullanılabilecek şekilde etkileşimli bir yüzey haline getirildi.

Araştırmacılar, kağıdı sadece bir müzik çalara dönüştürmekle kalmayıp verileri iletebilen bir tuş takımına dönüştürerek de bu teknolojiyi uyguladılar. Süreçte gerçekleştirilen şey, kağıdın yüzeyine işlenen her şeye karşı duyarlı hale gelmesidir. Örneğin, müzikal bir arayüz kullanılırsa sessiz tuşuyla sesin kapatılması, sesin arttırılması ve yükseltilmesi tıpkı normal bir cihazdaki gibi gerçekleşecektir. Bu yepyeni teknoloji uygulamaya girdiğinde gerçekleşebilecek şeyler hayal gücümüzün bile ötesinde olabilir.

müzik

Bu teknoloji ile hayatımızın ne kadar eğlenceli olabileceğini az çok tahmin ettik. Teknolojinin nasıl uygulanabileceğinden bahsetmek gerekirse, bir yazıcı sayesinde kağıdın 0.25 dolardan daha az miktara basılarak üretiminin yapılması söz konusu olacaktır. Bu kadar etkileşimli bir kağıt parçası düşündüğümüzden çok daha ucuza üretilebiliyor. Bu teknoloji sayesinde sıradan bir karton kutu, içerisinde yer alan maddeleri açıklayacak şekilde tasarlanmış bir kağıtla, akıllı bir kaba dönüştürülebilir.

Martinez, bu teknoloji sayesinde kullanıcı ile gıda etkileşiminin kolaylaşacağını belirtiyor.

Kağıdın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz, keyifli izlemeler!

Kaynakça: 1