İlk olarak çok fazla alt başlığa sahip bu müzik türünün ortaya çıkışı ve dallanışı gibi çoğu zaman önemsenmeyen şeyleri, ne dinlediğini bilmek adına önemli detaylardan bahsederek başlayalım.

Rock’ın Tarihçesi

Rock müzik 1950’lerin başında ABD’de başlamış olan bildiğimiz “Rock N’Roll” akımı ile ortaya çıktı. rock müzik en fazla “blues” türünden esinlenmiştir fakat bunun yanında “country music”, “folk”, “caz” gibi türler de vardır tabi ki. Ama biz yine blues sayesinde doğmuştur diyebiliriz. Şöyle ki; blues’u icat eden siyahiler beyazlar karşısında yaşadıkları zulümleri sitemle üstü kapalı bir şekilde dile getiriyorlardı. Bunu gittikçe geliştiren blues sanatçıları müziklerinin üzerindeki örtüyü gittikçe kaldırıp sonunda apaçık hale getirdiler. Müzikleriyle sitemlerini yansıtma eylemleri artık tam anlamıyla bir isyandı. Böylelikle blues, rocka evrimini gerçekleştirmiş, cazdan esinlenerek ortaya çıkan blues artık rockı doğurmuştu.

Müziklerinde elektro gitar kullanmalarının sebebi ise “distortion” adı verilen kirli ve cızırtılı sesle sitemlerini daha vurgulu hissettirebilmeleri olmuştur.

1950’lerin Rock müzisyenleri: Elvis Presley, Chuck Berry, Jerry Lee Lewis, Sam Philips ve diğerleridir.

Karakteristik Özellikleri

Genel olarak Rock müziğin merkezinde yükseltilmiş olarak duyulan ön(lead) elektro gitar var. Bunu destekleyici nitelikte ritim gitarlar, davul, klavye, synthesizer’lar ve bazen diğer enstrümanlar yer alır. Tabi ki vokalisti unutmamak lazım. Gruplar çoğunlukla sayıları 3 ila 5 arasında değişen üyelerden oluşur. Rock şarkılarına yazılan sözler çok geniş bir konu cümbüşüdür. Bunlar arasından; aşk, toplumsal sorunlar, politik aktivizm, düzene başkaldırı, seks gibi örnekler gösterebiliriz. Şarkılar 4/4’lük ölçülerle karşımıza çıkıyor olsa da konu çeşitliliği gibi ölçü çeşitliliğinden de epeyce söz edilebilir. 1960’ların sonlarında “Rock N’ Roll” ismi yerini salt “Rock”a bırakarak serüvenine devam etti.

Rock müzik serüveni süresince çeşitli sosyal akımları da içine aldı. Örneğin 60’larda ABD’de yayılan “hippi” kültürü.

Rock Türleri

Rock, anlatmaya kalksak 40 gün 40 gece sürecek kadar alt tür barındırır. Ondandır ki ince ayrıntılarındansa kaba hatlara değinip geçeceğim bu yazıda. Dilerseniz siz ayrıca bakabilirsiniz.

Temel olarak 3 ana türde dallanır. Bunlar;

-Normal Rock (Rock N’ Roll, Anadolu Rock, Alternatif rock, Garaj rock, Punk rock…)

-Heavy Metal (Thrash metal, Death metal, Power metal, Nu metal, Black metal…)

-Hard Rock

Rockta müzik ve sözlerin gittikçe sertleşmeye başlamasıyla sadece siyahların sitemlerini dile getiren bir halden bütün dünyayı etkileyen, evrensel sorunlarla ve siyasetle ilgili bir hale bürünür. Burada Hard Rock’ı ortaya çıkarır. Kökenlerini 60’lar Garaj rockı ve cazından alır. Hard Rock, overdrive kullanımı yoğunlaştırılmış, daha melodik gitarlarla çalınan Normal rocktan sert Heavy Metal’den yumuşak türdür. “Deep Purple” grubunu örnek olarak gösterebiliriz.

Bunlara göz attıktan sonra ana başlığımıza dönelim;

1.The Animals

Müzik

1962 yılında Newcastle’da kurulmuş İngiliz grup. Özellikle “The House of The Rising Sun” gibi mükemmel şarkılarıyla bugün dahi dinlediğimizde kalitesini hissettiriyor.

2.The Beatles

Müzik

Yine bir İngiliz grup olan The Beatles, kuruluşu pek zor gerçekleşse de John Lennon’un bitmek bilmeyen azmiyle en sonunda Liverpool kentinde kuruldu. Abbey Road, Yellow Submarine, Hey Jude, While My Guitar Gently Weeps gibi pek çok albümüyle akıllara kazınmıştır.

3.Led-Zeppelin

Müzik

Gitarda Jimmy Page, davulda John Bonham, bas gitarda John Paul Jones ve vokalist olarak da Robert Plant tarafından 1968 yılında kurulan dört kişilik İngiliz grup. Deep Purple ve Black Sabbath ile birlikte Hard Rock’ın öncülerinden sayılır. Grup bugüne kadar 111 milyonu Amerika’da toplam 300 milyon albüm satmıştır. Led-Zeppelin dendiğinde “Stairway to Heaven”ın o müthiş gitar solosu ayrıca “Whole Lotta Love” gibi çeşitli parçalar çoğumuzun kulağında çalıyordur.

4.Pink Floyd

 

Müzik

1965’te gitar ve bokalde Syd Barrett, davulda Nick Mason, basta ve vokalde Roger Waters, klavye ve vokalde Richard Wright adlı üniversite öğrencilere tarafından kuruldu. 1967’de yayınladıkları “The Piper at the Gates of Dawn“ ile ün kazanan grup aynı yıl çok sevdiğimiz David Gilmour abimizi de aralarına kattı. Daha sonra gruptan ayrılmalar, geri katılmalar, küslükler vesaire yaşandı fakat Pink Floyd; “The Dark Side of the Moon (1973)”, “Wish You Were Here (1975)”, “Animals (1977)”, “The Wall (1979)” ve “The Final Cut (1983)” gibi albümlerle eşi benzeri görülmemiş bir şekilde kendini dinletti. The Dark Side of the Moon, tüm zamanların en uzun süre zirvede kalan albümü olarak -Billboard 200- listesinde 741 hafta kalmıştır.

5.Queen

Müzik

Queen, 1970 yılında kurulmuş tüm dünyada albümleri 300 milyondan fazla satmış İngiliz rock grubu. 1960’ların sonlarında Brian May, Roger Taylor ve Freddie Mercury tarafından Londra’da kurulmuş. Bir yıl sonra John Deacon’un katılımıyla grup tamamlanmış. 70’lerin ilk yıllarında üne kavuşan grup bugün hâlâ geniş bir hayran kitlesine sahip. Stadyum rock, hard rock, heavy metal, opera rock ve bunun gibi daha nice müzik türüne büyük katkılarda bulundu. Grubun “Bohemian Rhapsody” şarkısı 1999’da yapılan “Music of the Millenium” anketinde rock opera tarzının ilk örneği olarak gösterilen en iyi şarkı seçildi. Ayrıca grup tüm zamanların en iyi ikinci grubu da seçildi.

6.Aerosmith

Müzik

Grup 1970 yılında ABD’nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde kuruldu. İlk konserinden sonra adını Arosmith yerine Aerosmith olarak değiştirdi. 1975 yılında yayımlanan “Toys In The Attick” ve 1976 yılında yayımlanan “Rocks” albümleriyle süper star statüsüne ulaştılar. Şahsen Aerosmith denince benim aklıma hemen vokalist Steven Tyler abimizin Dream On şarkısının sonundaki yükselişi geliyor.

7.Iron Maiden

Müzik

Iron Maiden, 1975 yılında Londra’da kurulmuş bir İngiliz heavy metal grubu. Grup basçı Steve Harris tarafından kurulmuş. Çeşitli kadro değişikliklerinin ardından kendi adlarını taşıyan ilk albümleri Iron Maiden’ı 1980 yılında çıkardılar. Solist Bruce Dickinson’ın gruba katılmasının ardından 1982 yılında yayımladıkları The Number of the Beast adlı albümleriyle Iron Maiden dünya çapında şöhrete erişti ve 1980’ler boyunca peş peşe çıkardıkları albümlerle büyük başarı kazandı (Aynı türde(heavy metal) ve yine 1975’te kurulan İngiliz grup Motörhead’e de değinmeden geçmeyelim).

8.AC/DC

Müzik

70’li yıllarda rock yerini yavaş ve yumuşak tonlardan sert ve hızlı tonlara bıraktı. Özellikle AC/DC grubunun “Highway to Hell ve “T.N.T” gibi albümleriyle 70’ler epey hızlı yaşandı. Angus ve Malcolm Young kardeşler tarafından 1973 yılında Sidney’de kurulmuş Avustralyalı hard rock grubu. Grup hard rock veya heavy metal kabul edilse de Young kardeşler yaptıkları müziği “Rock n’ Roll” olarak tanımlıyor. Grubun ilk albümü High Voltage 1975 yılında yayımlanana kadar kadrosunda birçok değişiklik oldu. 1977 yılında basçı Mark Evans’ın yerine Cliff Williams geldi. 1979 yılında grup büyük başarı sağlayan Highway to Hell adlı albümünü yayımladı. 19 Şubat 1980 günü grubun solisti Bon Scott yüksek miktarda alkol aldıktan sonra öldü. Grup kısa bir süre müziği bırakmayı düşündüyse de sonunda Scott’ın yerine Geordie grubundan Brian Johnson’ı kadrosuna katarak yoluna devam etti. Aynı yıl grup bugüne kadar en çok satan ikinci albüm olan(en çok satan Thriller’dan sonra), Back in Black albümünü yayımladı.

9.Bon Jovi

Müzik

Bon Jovi, 1983 yılında ABD’nin New Jersey eyaletinde Richie Sambora, Tico Torres, David Bryan ve Alec John Such’tan oluşan kadrosu ile Jon Bon Jovi tarafından kurulmuş bir rock müzik grubu. Grup asıl büyük çıkışını 1982 yılında kaydettiği Runaway şarkısıyla ve ardından 1986 yılında yayınlanan üçüncü albümü “Slippery When Wet” ile gerçekleştirerek albümde yer alan “You Give Love a Bad Name ve Livin’ on a Prayer” gibi şarkılar ile dünya çapında büyük bir üne erişti.

10.Metallica

Müzik

Metallica, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde Lars Ulrich, James Hetfield tarafından kurulmuş bir heavy metal grubu. Ayrıca Slayer, Megadeth, ve Anthrax ile birlikte thrash metal akımının da kurucusu. 1981 yılında James Hetfield’ın, Lars Ulrich’in grup kurmak için yerel bir gazetede verdiği ilana yanıt vermesi ile kuruldu. Daha sonra aralarına lead gitarda Kirk Hammett ve bas gitarda Robert Trujillo olmak üzere iki kişiyi alarak dört kişilik bir grup oldular. 80’lerde çıkardıkları “Master of Puppets”, “Ride the Lightning” ve daha sonra 1991’de çıkaracakları içinde Nothing Else Matters, The Unforgiven, Enter Sandman gibi muazzam şarkılar barındıran “Metallica” ve diğer albümleriyle her nesili kendine hayran bırakarak güncelliğini korumaya devam ediyorlar.

11.Guns N’ Roses

Müzik

Guns N’ Roses, 1985 yılında Los Angeles, Kaliforniya’da kuruldu. Axl Rose, Slash, Izzy Stradlin, Duff McKagan, ve Steven Adler’ dan oluşan 5 kişilik grup ilk albümü “Appetite For Destruction”ı 1987 yılında satışa sundu. Yayınlanışının üzerinden bir yıl geçtikten sonra yayınlanan “Sweet Child o’ Mine” Amerikan müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Guns N’ Roses denince benim aklıma Slash abimizin şapkasıyla ve gözlüğüyle, kısaca kendine has aurasıyla karizma dolu soloları geliyor.

12.Scorpions

Müzik

Scorpions, 1965 yılında gitarist Rudolf Schenker tarafından Almanya’nın Hanover şehrinde kurulmuş bir hard rock grubu. Grubun kariyeri boyunca kadrosunda birçok değişiklik gerçekleşmesi ile birlikte Klaus Meine’in grubun tüm stüdyo albümlerinde vokal olarak yer almasına rağmen Rudolf Schenker grubun tek sabit elemanıdır. “Rock You Like a Hurricane”, “No One Like You”, “Send Me an Angel”, “Still Loving You” ve “Wind of Change” gibi hit şarkılara imza attıkları 1982-1990 yılları arası grubun kariyerinin en başarılı dönemi olarak bilinmekte.

13.Nirvana

Müzik

Nirvana, ABD’li grunge müzik grubu. Gitar ve vokalde Kurt Cobain, bas gitarda Krist Novoselic ve bateride Dave Grohl bulunuyor. 1989 yılında çıkardığı ilk albüm Bleach’le sesini pek duyuramadı. Fakat 1991’de çıkardığı Nevermind albümüyle müzik dünyasını yerinden oynattı. Micheal Jackson’un milyon dolarlık albümünü Billboard 200 number-one album listesindeki tahtından indirdi. Albümdeki “Smells Like Teen Spirit” aşırı fazla dinlendi ve dev bir hayran kitlesi oluşturdu. Dalgalı hayatı ve uyuşturucu bağımlılığı ile gündeme sıkça gelen Kurt Cobain abimizin daha sonra 1994 yılındaki intiharıyla grup dağıldı.

Anadolu Rock

Türkiye’de rock, Anadolu halk müziği ve rock müziğin birleştirilmesi olarak ortaya çıktı. Buna da “Anadolu Rock” ismi verildi. Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Edip Akbayram ve Moğollar bu akımın başını çeken sanatçılardır. 90’lı yıllarda tekrar Türk rock müziğini tekrar canlandıran sanatçılar ise şunlar olmuştur: Haluk Levent, Mor ve Ötesi, Pentegram, Bulutsuzluk Özlemi, Kargo, Teoman, Şebnem Ferah.

2000’li yıllara baktığımızda da; Barış Akarsu, Hayko Cepkin, Pinhani, maNga(nu metal), Athena(punk rock), Grup Yorum(folk rock) gibi Türk rock’ını temsil eden sanatçılarımızı görürüz.

 

Kaynaklar:

1, 2