Aynı yöne doğru olmak şartıyla, en fazla 7 kere katlayabildiğimiz kağıdımızı; hiç yıpranmadan, aynı kalitede 80 kez kullanabilme fikri kulağa çok hoş geliyor değil mi? Evet, bilim insanları bunu da başardı! Üstelik mürekkep yerine ışık kullanarak.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarında özel nanoparçacıkların muhteşem kimyası; bilim dünyasına mürekkep kullanmadan, ışıkla çıktı almanın yolunu kazandırdı.

Neden TiO2 Ve Ultramin Mavi Pigment?

TiO2 ve Ultramin Mavi Pigment bu buluşun ana bileşenleri.

●TiO2 : Yüksek kırılma indisi, parçacık boyutunun yoğunluğu, dispersiyonu (bir maddenin başka bir madde içinde parçacıklar halinde homojen dağılımı) ve yüksek ultraviyole ışın direnci nedeniyle tercih edildi. TiO2 fotokalitik bir madde ve kağıda yazmayı kolaylaştırıyor.

●Ultramin Mavi Pigment ise indirgenme tepkimelerinden sonra saydamlaşması, toksik olmayan üstelik kolay elde edilebilir bir inorganik madde olması nedeniyle tercih edildi.

Nasıl Keşfedildi?

●Birebir sabit oranına uyarak TiO2 ve Ultramin Mavi Pigment içeren bir bileşen elde edildi. Tahmin edebileceğimiz üzere bu bileşen mavi renk.

●Elde edilen bileşen kağıda uygulandı ve UV ışıkta kimyasal tepkimelerin sağlanabilmesi için lazer printera yerleştirildi.

●Yükseltgenme – İndirgenme reaksiyonları başladı. TiO2 elektron kaybediyor, Ultramin Mavi Pigment elektron kazanıyor ve kağıda ışık ulaşmayan kısımları saydamlaştırıyordu. Böylece mürekkep kullanmadan, ışık kullanarak çıktı almanın yolu keşfedildi.

Nanoparçacıklı Kağıtlar: Mürekkepli Değil Işıklı! 1

Bu Buluş Çok Güzel Çünkü

●Kağıdın üzerindeki yazılar 5. gününde oksidasyon tepkimesi sonucu siliniyor. Ayrıca kağıt 120⁰C ısıltıldığında da yazıları silmek mümkün oluyor. Çin Handong Üniversitesi ve Riverside Californiya Üniversitesindeki bilim insanları bu şekilde kağıdı 80 kez kullanabileceğimizi belirtiyor. Yani söz uçar yazı kalır sözü de tarihe karıştı diyebilir miyiz, evet diyebiliriz.Bence bu buluş zaman yönetimi konusunda da  bize çok yardımcı olabilir. Bu teknolojiyle sipariş verdiğimiz bir kitabı 5 gün içerisinde okumazsak adını bile okuyamayacağız. Bakınız “Ya Hep, Ya Hiç” prensibi ne de güzel işliyor. 🙂

●Bu keşfin öncülüğünü eden bilim insanları; “Yeniden yazılabilir kağıt; dergi, gazete, afiş, not defteri, ürün ömrü göstergeleri, oksijen sensörleri, yeniden yazılabilir etiketler gibi geçici bilgi kaybı gerektiren yerlerde kullanılabilir.” görüşünde.

●Ayrıca mürekkep kullanılmaması bu buluşun diğer bir güzel yanı. Çünkü mürekkebin içerdiği %5 oranında cıva ve diğer kimyasallar toprağa ciddi zararlar veriyor.

Kaynaklar:

https://www.youtube.com/watch?v=wnCyTb6bgJA Chemists at the University of California Riverside Fabricate Novel Rewritable

●Bilim Ve Teknik®

●TiO2 fotokatalistleri-itüdergisi/d mühendislik Cilt:6, Sayı:5-6, 81-92 2007