İnsanlık tarihinin gördüğü en cani liderlerden biri olan Adolf Hitler’i tanımayan yoktur herhalde. Hayatı ve ölümü komplo teorileriyle dolu bu adamın 2. Dünya Savaşı’nda yaptığı iddia edilen “Süper Asker Projesi”ni duymuş muydunuz? Hadi biraz tarihin tozlu sayfalarına inip, Hitler’in gizli silahına bir göz atalım…

Pervitin Bağımlılığı

Nazilerin Süper Asker İlacı: Pervitin 1

Nazi döneminde kullanılan ilaçlara dair yapılan araştırma sonucunda, daha uzun süre savaşmalarına yardımcı olması için askerlere birtakım haplar verildiği belirlendi. Alman ordusunun savaş dönemindeki ilaç seçimi, metamfetaminden üretilen Pervitin adlı haptı. 1941’de başlayan Sovyetler Birliği’ne saldırı sırasında yüz binlerce askerin bu haplara bağımlı hale geldiği belirtiliyor. Bu ilacın en büyük özelliği, askerleri dinç tutması, acı hissetmemesi ve 36 saate kadar uykusuz bırakabilmesiydi. Böylelikle Nazi askerler 2. Dünya Savaşında başarılı olacaklardı.

Metamfetamin nedir derseniz de, vücuda ait noradrenalin hormonunun salgılanmasını sağlayan, aynı zamanda dopamin salgılanmasına neden olarak özgüveni artıran bir maddedir. Metamfetamin, amfetamine oranla beyine daha hızlı ulaştığından ve uyarıcı efekti daha güçlü olduğundan, daha etkili kafa yapar ve daha yüksek bağımlılık potansiyeline sahiptir. 

İlk olarak Polonya mücadelesinde askerler üzerinde kullanılan bu ilaç, yorgunluktan kendinden geçmiş olan askerleri 1 saat içerisinde hayata döndürmüş ve eski enerjilerini geri kazandırmıştır. O dönemlerde ortaya çıkan “Zombi Asker” benzetmesi işte bu ilaç sayesinde çıkmıştır.

Nazilerin Süper Asker İlacı: Pervitin 2

Alman ordusu kayıtları, 1939 ve 1945 arasında askerlere yaklaşık 200 milyon Pervitin hapı dağıtıldığını ortaya koyuyor. Bu madde her ne kadar askerler için üretilse de bir zamandan sonra toplum içinde de kullanıldığı tespit edilmiştir. Kullanımı 1941 yılında yasaklanmış olmasına rağmen tam anlamıyla önüne geçilememiştir. Cephedeki askerlerin uyuşturucuya alıştırılması ve dolayısıyla “yoksunluk sendromu“na kapılması, ilaç sevkiyatını tekrar aktif hale getirmişlerdir. Hatta Pervitin tank operatörleri arasında öylesine yaygınlaşmıştı ki ilaca bir isim bile takmışlardı. Almanca tank çikolatası anlamına gelen Panzerschokolade, Pervitin’in ordudaki yeni adıydı. Savaşta Naziler yenilgi alsa da Pervitin maddesi halk tarafından kullanılmaya devam etmiştir.

İlk Deney Nasıl Gerçekleşti?

D-IX kod adlı ilacın Berlin’in kuzeyindeki Sachsenhausen toplama kampındaki mahkumlar üzerinde test edildiği belirtiliyor. İlaç verilen mahkumların sırtlarında 20 kilogram yükle, dinlenmeden 100 kilometreden fazla yürüyebildiği kaydediliyor.
Bir farmakolojist, “Amaç, sıradan askerleri, denizcileri ve havacıları süper kapasiteye sahip robotlara dönüştürmekti.” diyor.

Tıbbi yetkililer, planın olumsuz yanının ise, çok sayıda askerin çaresizce bu ilaçlara bağımlı hale gelmesi olduğunu belirtiyor. Berlin Askeri Tıp Akademisi’nden doktor Otto Ranke, Pervitin planının arkasındaki isimdi. İlacın kullanıcılarda özgüveni ve kendini farkındalığı artırdığını bulmuştu.
Savaşın en kanlı olduğu doğu cephesinde çok sayıda asker bu ilacı kullandı. Ocak 1942’de 500 askerden oluşan bir grup, -30 derece sıcaklıkta Kızıl Ordu tarafından kuşatıldı ama Pervitin sayesinde -30 derecede de kendilerini çok iyi hissettiklerini söylüyorlar.

Korkunç Nazi Deneyleri

Nazilerin Süper Asker İlacı: Pervitin 3

Tabi Nazilerin yapığı korkunç şeyler sadece pervitin ile sınırlı değildi…
Toplama kamplarındaki mahkumlar, savaşı askerler için daha az riskli hale getirmeyi amaçlayan Nazi doktorlarının korkunç deneylerinin kurbanı oldu.
Dachau ölüm kampında, denize inen pilotların uçuş kıyafetlerini soğuğa daha dayanıklı kılmak için yapılan deneylerde yüzlerce kişi buzlu su tanklarının içinde öldü.
Avusturya’da Mauthausen’de mahkumlar, fosfor bombası yaralanmalarını tedavi deneyleri sırasında korkunç kimyasal deneylere maruz kaldı. Nazi doktorları bazı mahkumları adeta kobay olarak kullanırken, anesteziye bile gerek duymadı.

Kim bilir, ortaya çıkmayı bekleyen daha nice tozlu sayfalar vardır… Umarım sizlere güzel bilgiler katabilmişimdir. Pervitin ve onun gibi nice uyuşturuculardan uzak kalmanız dileğiyle… Sevgiler…

Kaynak: https://insanveevren.wordpress.com/2011/05/15/hitlerin-son-gizli-silahi-pervitin/