Ne düşündüğüne dikkat et! Çünkü duygularımızın, hayatımız üzerindeki etkisi sandığımızdan çok daha fazla!

Düşünce dediğimiz bu güç nasıl oluyor da sağlığımızı bozuyor?

 Duygular yalnızca düşünce sisteminize değil aynı zamanda organlarınıza, hayat standartlarınıza ve hatta insanlarla iletişiminize kadar birçok şeye etki ediyor. Sizler için “Hangi duygu vücuda nasıl etki eder?” sorusunun cevabını derledim.

Vücudumuza Etki Eden Dikkat Etmemiz Gereken Duygular

Mutluluk, atardamarlarımızı güçlendiriyor. Kardiyolog Dr. Michael Miller, bu konuyu müzik ile test eden bir araştırma yaptı. Hüzünlü müzik, atardamarların çapını %6’ya kadar düşürürken; neşeli bir müzik parçası dinleyen grupta, atardamarlar %26’ya kadar genişledi; ki bu da bir aerobik seansında meydana gelen genişlemeye yakındır.

Aşk sinir hücrelerimizi güçlendiriyor. İtalyan araştırmacılar aşık olduğumuz zaman, sinir hücrelerimizin gelişmesinde ve daha uzun süre canlı kalmasında etkili olan proteini daha yüksek miktarda ürettiğimizi keşfetti.

Sakinlik beynimizi koruyor. Montreal Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma; alışkanlığa bağlı olarak yapılan meditasyon egzersizlerinin, korteksin (gri madde) bazı bölgelerinde kalınlaşmaya yol açtığına işaret etti. Bu kalınlaşma ağrı, acı azalmasında, kalp damarlarına ilişkin sorunların azalmasında etkili olur.

renkli

Öfke iyileşmeyi yavaşlatıyor. Ohio’dan (Birleşik Devletler) araştırmacılar öfkenin, iltihaplanmadan sorumlu sitokini arttırdığını gösterdi. Öfke özellikle akıl yürütme yeteneğinizi etkiliyor. Ayrıca vücudun “kavga veya karşılık verme” tepkisi arttığı için; adrenalin, noradrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarının salgılanmasına, bu da beynin amigdala bölgesinin aşırı tepki vermesine neden oluyor.

Korku kalp ve damar ile ilgili riskleri arttırıyor. Quebec’den (Kanada) araştırmacılar; yüksek düzeyde stresin, kan basıncını ve kortizol seviyesini arttırdığını açıkladı.

 Sevgi kolesterol oranını düşürüyor. İlginç bir araştırmada; bir grup gönüllüden sevdikleri biri için içinde onlara karşı hissettikleri sevgiden söz ettikleri bir mektup yazmaları istendi ve diğer gruptan da herhangi bir konu hakkında bir mektup yazmaları istendi. Bu deneyden önce ve sonra araştırmacılar, katılımcıların kolesterol seviyelerini ölçtüler. Sonuç olarak, sevgi hakkında yazan grubun kolesterol seviyesinde bir düşüş gözlemlendi.

 Kaygı bağışıklık sistemimizi güçsüz düşürüyor. Stresli bir zaman zarfında olan öğrencilerin lenfosit seviyelerinde ve hastalıklı hücreleri ortadan kaldırmak ile ve virüsler ile savaşmakla yükümlü savunma hücrelerinin seviyesinde bir düşüş yaşandığı kanıtlanmıştır.

 Acı, alerjileri tetikliyor. Duygusal acı, alerjilerden sorumlu olmasa da alerjilerin reaksiyonunu tetiklemeye ve şiddetini arttırmaya neden oluyor.

 Ağlamak sağlıklı. 1980’lerde araştırmacı William Frey, gözyaşlarının büyük miktarda (kortizol salınımından sorumlu) noradrenalini ortadan kaldırdığını keşfetti. Günümüzde gözyaşlarının, yalnızca 10 dk içinde bakterilerin %95’ini yok etmekten sorumlu olan lizozim ile dolu olduğunu biliyoruz. Gözyaşları aynı zamanda stres hormonlarını da etkisiz hale getiriyor. Ancak, tüm gözyaşları birbirine benzemiyor. Bir araştırma, hüzünlü bir film esnasında ağlayan kişilerin strese bağlı hormonlar ile yüklü iken; soğan yüzünden ağlayanlarda böyle bir şeyin olmadığını ortaya çıkardı.

Mizah bizi onarıyor. Güler yüzlülük endorfin, mutluluk hormonları olarak adlandırılan hormonları ve vücudumuzun onarım fonksiyonundan sorumlu büyüme hormonunu salgılatıyor.

Acının farkında olduğunuz zaman, acı daha da artıyor. Yaygın bir ifade olan ”Bu acıtacak” tümcesinin acıyı arttırdığı belirtildi; bu durum, Dutch Radboud Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada gösterildi. Öte yandan, yapılan başka bir araştırma 100′den fazla gönüllüyü bir araya getirdi ve tüm gönüllüler aynı maddeye maruz bırakıldı; ancak maddeye maruz bırakılmadan önce şiddetli bir kaşıntı yaşayacakları konusunda uyarılanlar, madde enjekte edildiğinde şiddetli bir şekilde kaşınmaya başladılar.

soru dikkat

Ne Düşünmeliyim?

Düşüncelerimiz, duygularımız, birer enerjidir. (Evrene gönderilen enerji diye sıklıkla bahsedilen şey de aslında tam olarak budur.;) Olumlu düşünceler auramızı güçlendirir, enerjimizi artırır ve sağlık içinde olmamızı sağlar. Olumsuz düşünce ve duygular ise, enerjimizi azaltır hastalığa davetiye çıkartır. Eğer sağlıklı olmak istiyorsak, enerji tüketen duygu ve düşüncelerimizi, enerji üreten duygular haline çevirmeliyiz. Onun için “düşünce ve duygularımızı her zaman kontrol etmeyi” öğrenmeliyiz. Düşünceler bilincimizin denetimi altında olduğuna göre, istediğimiz düşünceyi bilinçli olarak seçebiliriz, düşüncelerimizi kontrol edebiliriz. Aynı zamanda düşünmek, beyin kimyasını çalıştırmak demektir.

Duyguların beden üzerindeki etkilerini araştıran araştırmacılar, en yaygın duyguların vücutta güçlü hisleri tetiklediğini tespit ederek, her farklı duygu için vücudun topografik haritasını çıkardı.

roller

kaynaklar: 1 2 3 4