Ne istediğini bilenlerden misin yoksa neyi istemediğini mi biliyorsun ? Kendini tanı ve harekete geç

Bazı insanlar çok nettir. Ben bunu istiyorum derler. Kimimiz ise ne istediğimizi tam olarak bilemeyiz. Bu durumdaki insanlar sürekli “sen ne istediğini bilmiyorsun” diye sözler duyabilir. Aslında neyi istemediğini tam olarak biliyorsan ne istediğini bulmana da çok az kalmıştır.

Yazının devamına geçmeden önce şu sözü söylemek istiyorum:

Kişi kendini değiştirme kararı vermediği sürece , hiçbir eğitim ve yönetim metodu başarıya ulaşmayacaktır.

-Sinan Ergin

Şimdi hazırsan başlayalım.

Kural 1: Karşılaştırmalarını doğru yap

O yaptıysa ben de yaparım. Hayır efendim yapamayabilirsin. Neden o yaptıysa sen de yapmak zorundasın ki? Hayatımız boyunca bu sözü hem çok fazla işittik hem de çok fazla söyledik. Çok güzel bir motivasyon sözü olabilir ama doğru yerde kullanıldığı zaman. Aksi durumda felaketle sonuçlanabilir. Nasıl mı ? Komşunun çocuğu şunu yapmış sen niye yapamadın ? Sen daha iyisini yaparsın. O bile yapmış. Şimdi birincisi herkes aynı konuda iyi olmak zorunda değil. Benim ondan ne eksiğim var ? Evet kabul et eksiğin var. Sen bu konuda iyi değilsin o senden daha iyi. Senin de ondan daha iyi olduğun yönlerin var. Bu yönlerinin farkına varmak için önce eksik yönlerinin farkına varıp onları kabul etmelisin. Sen de eksik yönlerini kabul edersen yapabileceğin şeyleri görebilir ve başarabilirsin.

Kural 2: Kendini tanı

Hepimizin görünüşleri, duyguları, düşünceleri ve yetenekleri birbirimizden farklı. Sevdiğimiz şeyler farklı bir kere. Sevdiğimiz şeyi yapmamızla sevmediğimizi yapmamız bir olur mu hiç? Şimdi oturup düşünme zamanı ben kimim ne istiyorum?

Kendimi nasıl tanıyabilirim?

Bireysel SWOT Analizi bu konuda en çok önerilenlerden biri. İnceleyerek kendinize bu yöntemi basit bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki kişilerden de geri bildirim almak işinize yarayabilir.

Bireysel SWOT Analiz Örneği. Kendini tanı

 

Kural 3: Harekete geç

Ne istediğine ya da istemediğine karar verdin diyelim. Güçlü ve zayıf yönlerini de kabullendiysen o zaman şimdi harekete geçme zamanı. Öncelikle geliştirmek istediğin özelliklerinle başlayabilirsin. Bu konuda kitaplar, kurslar, aktiviteler sana yardımcı olabilir.

Kural 4: Kendine güven

Başkalarının sana güvenmesini istiyorsan önce sen kendine güvenmelisin. Herhangi bir konuda iyi olduğunu düşünüyorsan bunu hissettirmen gerekir.

Kural 5: Amaçların uğruna savaş

Amaçların için çaba göster de diyebilirdim. Savaş dedim çünkü bazen gerçekten birçok şey ile savaşmak zorunda kalabilirsin. Ve gerçekten başarmak istiyorsan pes etmeyip kazanman gerekir.

Kural 6: Ne yaparsan yap severek yap

Başarılı olmanın sırlarından birisi de severek yapmaktır. Eğer tutkuyla bağlı olmazsanız zorluklar karşısında pes etme olasılığınız artar. Ne olduğu önemli değil herhangi bir şeyi gerçekten severek yapmanız öyle ya da böyle size başarıyı ve mutluluğu getirecektir.