Bilim İnsanları Neden Yeni Bir Gezegen Arayışında? Dünya’yı Terk Edebilir Miyiz? Yeni Bir Gezegende Yaşam Nasıl Olur?

Uzay bütün gökbilimlerini içinde bulunduran sonsuz, sınırsız boşluk olarak tanımlanmıştır. Bu sınırsız boşluk yıllardır insanların merak konusu olmuştur. En çok da uzaylılar var mı tartışmaları gündeme gelmiştir. Uzaylılar var mı varsa hangi gezegende yaşıyorlar?  Son zamanlarda bilim insanları yeni gezegenler keşfetme konusuna yoğunlaştı. Hatta NASA üçü yaşanılabilir yedi gezegen keşfettiğini açıklamıştı.

Ben şimdi olaya bilimsel değil de biraz daha farklı açıdan bakmak istiyorum. Aslında arayışımız sadece gezegen değil. O kadar doyumsuz insanlar olduk ki hiçbir şeyden tatmin olmuyoruz. Eskiden işletmeler insanların mal ve hizmet ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan birimlerdi. Şimdi öyle mi? Artık aldığımız birçok şeyi ihtiyacımız olduğundan değil de kendimizi tatmin etmek için alıyoruz. Doyumsuz insanlar olduk. Aslında buna çok da karşı değilim çünkü şartlar biraz da bunu gerektiriyor. Bu doyumsuzluğumuz sonunda yeni bir gezegen arayışımıza sebep oldu. Başka bir sebep ise dünyayı artık yaşanılmaz bir hale getirmemiz olabilir.

Neden Yeni Gezegen? Dünya Yok Mu Oluyor? 1

Biz Gidiyoruz Dünya

Evet Dünya bunca yıldır bize ev sahipliği yaptın bize kucak açtın ama biz senin değerini bilemedik. Ormanlarını yok ettik, denizlerini kirlettik… Hızla artan dünya nüfusu da çeşitli çevresel sorunlara yol açmaktadır. Çağımızın en büyük problemlerinden biri de küresel ısınma ve dünyanın yok olacağı görüşü. Bu da biz insanları artık burada yaşayamayacağımız ve başka gezegene göç etme düşüncesine götürüyor.

Bizi bu düşünceye iten sebepleri kısaca şöyle de sıralayabiliriz:

  • Su kaynaklarımızın giderek azalması ve su kirliliği
  • Hava kirliliği
  • Kimyasal atıklar
  • Çarpık şehirleşme
  • Çıkacak yeni bir Dünya Savaşı
  • Meteor çarpması gibi Dünya’yı yok edecek bir olay

Yeni Gezegen

Kim bilir belki ileride insanlar sürekli gezegenler arası yolculuk yapar. Bilim insanlarının yeni yaşanılabilir bir gezegende hayat kurmaya başladıklarını düşünelim. Bu sefer dünyadaki hatalarımızdan ders çıkarmamız şart ve orayı daha güzel ve sevgi dolu bir gezegen yapmamız lazım.  

Yani olur da yeni bir gezegen de hayat başlarsa diye:

Daha güzel daha mutlu, daha adil, daha sevgi dolu bir dünya için, barış için, insanlık için, gelsin yeni gezegen…