Sorunlarını kolayca çözebiliyor musun? İkna kabiliyeti yüksek olan, araştırmacı ve meraklı ayrıca hırslı ve çalışkan biri misin? Hatalarından ders çıkarıp kendini sürekli geliştirebilen bir kafadaysan, evet işte aranılan kafa sensin: Girişimci kafası! Peki nedir bu girişimci kafası?

Girişimci Kafası

Evrim Kuran yaptığı konuşmada “21. yy bizden çalışan olmamızı değil, girişimci olmamızı istiyor” diyor.  Ne yani, şimdi hepimiz işimizden istifa edelim ve kendi işimizi mi kuralım? Tabi ki hayır. Girişimci denilince aklımıza sadece kendi işini kuran kişi gelse de bu kelime çok daha geniş anlamlara geliyor. Yani bir girişim fikriniz olmasa da siz de girişimci kafasına sahip olabilirsiniz. Bu kafadaysanız kendi aklınızı kullanırsınız ve kendi kendinizi yönetebilirsiniz. Karmaşık durumlarda filtreleme yapıp gerekli kısımlara odaklanabilirsiniz. Mükemmel işbirliği becerilerinizin varsa çok işinize yarayacaktır.

Girişimci kafasının en önemli özelliği değişimi kucaklayabilmesidir. Çoğu şirket değişime ayak uyduramadığı için yok oluyor. Benim aklıma ilk gelen isim ise Nokia. Bir zamanlar herkesin elinde olan Nokia artık neredeyse yok. Değişime açık olmayan şirketleri gelecek engelli şirket olarak da adlandırabiliriz. Bu şirketlerde çalışan kafası hakimdir. Değişime açık şirketler ise gelecek uyumludur. Burada girişimci kafası hakim olur. Değişime açık olmayan şirketlerde şu cümleleri sık sık duyabilirsiniz: Bu iş bizde böyle yapılır, biz bunu yıllardır böyle yapıyoruz… Farklı şeyler denemek risk alabilmeyi gerektirir. Girişimci risk alabilen kişidir. Her şeyin çok hızlı değiştiği bir çağda yaşıyoruz şuan. Her şey değişiyor demişken 21. Yy yetkinliklerinin de nasıl değiştiğine bir göz atalım.

Nedir Bu Girişimci Kafası ? 1

Tabloda da görüldüğü üzere sahip olmamız gereken yetkinlikler çok hızlı değişiyor. Zamanla tabloda yer almayan yetkinlikler onlara sahip olmayacağımız anlamına gelmiyor. Sürekli kendimize yeni yetkinlikler eklemeliyiz. Asla ‘ben oldum’ diye düşünme. Kendin için hep daha fazlasını yapmak iste.

Bir fikriniz varsa ona gönülden bağlı kalın ve gerçekleştirmek için her türlü fırsatı değerlendirin. Fikrinize inanın ve inandırın. Bir fikriniz yoksa da ben girişimci değilim, girişimci olamam diye kendinizi bu kelimeden soyutlandırmayın. İnanın bana bir kez bile olsa girişimci kafasını yaşadığınızda ondan vazgeçemeyeceksiniz. Yeter ki tutkuyla yapabileceğiniz bir şeyleriniz olsun.