Bu yazıda sizlere dünyanın sonunu tasvir etmek için kullanılan Maskeli Oksijen Solutma Tüpleri‘nden bahsedeceğim. Bu tüpler filmlerdeki gibi öyle kötü bir şey değil aksine daha faydalı bir şey !

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?

Hiperbarik-oksijen-tedavisi

Hastanelerde “ Sualtı Hekimliği ” diye geçen Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBO), kapalı bir basınçlı tüpte hastaya maske ya da ağız içine kadar giden boru ile yüksek basınçta oksijen solutulmasıdır. Bu sayede kandaki çözünmüş oksijen oranı artarak hastanın dokularına oksijen hızlı bir şekilde nüfuz etmiş olacak ve normal tedavilere göre çok hızlı iyileşme görülecektir.

Hangi Hastalıklarda Uygulanabilir?

Hiperbarik-tedavi

İlk ve en yaygın kullanım alanı dalgıçlardaki vurgun olayıdır. Vurgun olayı, yüksek basıncın alçak basınca kısa sürede geçme sonucu vücutta gaz kabarcıkları oluşması olayıdır. Bu hastalığın tedavi mantığı önce yüksek basınca maruz bırakıp sonra yavaş yavaş basıncı düşürmektir. Dalgıçlar dedik ama pilotlar ve tünel işçileri de vurgunla aynı mantıktadır.

Bu yöntem; İltihaplar, travmalar, doku ölümleri, soba zehirlenmeleri ve şeker hastalıklarından oluşan yaralar gibi hastalıklar için de kullanılabilir. Tedavinin süresi ortalama 2-3 saat civarı olmakla birlikte vücuda alınan ilaçların etkisini de arttırmaktadır. Bu tedavinin; klostrofobi, akciğer sorunları, kulak ve sinüs problemleri ve oksijen zehirlenmesi gibi riskleri de vardır. Sistem gereksinimlerini karşılamak kolay olmadığı için ülkemizde her hastanede bulunmamaktadır. Ankara, Adana, Sakarya, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, Erzurum, Eskişehir, İzmir, Gaziantep, Denizli, Trabzon, Mersin, Konya, Kocaeli, Kayseri, Diyarbakır, Van, Bodrum il ve ilçelerinde bulunmaktadır.

Kaynak: 1

Kaynak: 2

Kaynak: 3