Merhaba Kreatifbiri okuyucuları. Bu hafta sizlere bilgi vermekten ziyade sizden bilgi almak için geldim. Sizden, kendinizi dinleyerek kendinize bilgi vermenizi istiyorum. Nasıl mı? İçinde yaşadığınız en önemli mekanı, bedeninizi dinleyerek.

Farkındalık Tabanlı Çalışmalar

nefes

Günler birbiri ardına giderken gözden kaçırdığımız en önemli unsur, farkındalık. Hangi eylemi planlayarak, farkında olarak yapıyoruz? Belki yapılacak işleri, sporu farkındalıkla yapıyoruz. Ancak en önemli yaşam kaynağımız, nefesi alıp verirken yavaş mı yoksa çok mu hızlı, yolunda gitmeyen bir şeylerin uyarısı var mı diye dinliyor muyuz? Eğer bu güne kadar dinlemediysek dinleyelim. Çünkü Elsa Gindler, yirminci yüzyılın başlarında kendisine tüberküloz teşhisi konduğunda kendi kendini farkındalık tabanlı nefes çalışmaları ile iyileştirmiştir. Bugün bu çalışmaların temelinde de Gindler’i görüyoruz. Aslında 1913 yılında genç kadının yaptığı tüm eylemlerinde yüksek bir farkındalık ile nefesini kontrol etmekti. Çünkü ona göre nefes almak, bir öğretmendi. Ona dikkat vermek ve neyin nasıl işlediğini öğrenmek, değişmesi gerekenleri fark etmek ancak onun sayesinde olabilirdi.

Maruz kaldığımız yoğun stres pek çoğumuzda kronik stresle baş etmeyi öğretti. Beraberinde uyku bozuklulukları, unutkanlık, çeşitli bağımlılıklar da getiren stres, son zamanlarda kaygılarla da birleşince şimdiki zamanın farkındalığında kalmayı zorlaştırdı ve biz bunlarla başa çıkmakta çok da iyi sayılmıyoruz.

Nefesin Ne Diyor? 1

Nereden ve Nasıl Başlanmalı?

Nefes kontrolünde önce bedeni açarak meditasyon yöntemleri kullanılabilir, bedensel hareketlerle desteklenerek zihin beden farkındalığı sağlanabilir. Diğer bir önerim ise reiki yöntemi. Reiki, eller kullanılarak vücuttaki belli noktalara dokunarak enerji aktarma yöntemlerinden biridir. Uzmanları tarafından yapılan reiki, aslında bir alternatif tıp yöntemi olarak geçmekte ancak stresli zamanlarımızda nefes alıp verirken ellerimizi, karnımızda veya kalbimizde birleştirerek veya rahat hissettiğimiz bir pozisyonda şefkat dokunuşları ile bedenimizi dinlersek kendi kendimizin reiki uzmanı olarak enerjimizi yükseltebiliyoruz. Burada önemli olanın farkındalık olduğunu fakat Gindler gibi hastalıklarımızı tedavi edebilecek kadar mucizevi beklentiler içinde olmamamızda fayda var. Yine de tüm bu çalışmalar; rahat bir uyku, gün içinde yorgun bir zihin ve bedenin yerine aktif ve mutlu, dingin bir ruh halinde olacağınıza garanti veriyor. Ayrıca küçük bir öneri, An’da Burada mobil uygulama ile de nefes egzersizlerinizi profesyonel yönlendirmeler ile de devam ettirebilirsiniz.

Nefesin Ne Diyor? 2

Hem kendimizin hem de dış dünyanın etkilerinin farkına vardığımız, irademizi, bedenimizi, zihnimizi yönlendirebildiğimiz sağlıklı günlere…

Kaynakça: 1 , 2 , 3

Editör: Sena Bakı