Netflix dizi platformunda 12 Ekim 2018’de seyircilerle buluşan Tepedeki Ev oldukça dikkat çekti. Youtube’da video izlerken bile reklam olarak en çok karşımıza çıkan dizilerden oldu. Tanıtımlarından yüksek gerilim ve korku dizisi olduğu anlaşılan bu dizi nasıldı? İzlemeye değer mi? Kimlere hitap ediyor?

tepedeki ev

Shirley Jackson’ın aynı adlı ikonik romanının modern bir yorumu olan Tepedeki Ev dizisi, daha sonra ülkenin en ünlü “Perili köşkü” olarak anılacak bir evde büyüyen kardeşlerin hikayesini anlatıyor. 5 kardeş babalarının satın alıp tamir ederek değerlendirmek istediği “Tepeki Ev”de ilginç olaylar yaşamaya başlar. Ev oldukça tarihidir ve bu tarihi evde oturan herkese hizmet eden aile, karanlık çöktüğünde evde kalmak istemiyordur. Evin karanlıkta değiştiğini ve kendilerine iyi gelmediğini düşünüyorlardır. Çocukların bazıları evde hayaletler olduğunu söyler ama anne ve baba onlara elbette inanmaz. Evde zaman içinde gelişen olaylar hızını arttırır ve trajik bir olay yaşanır.

Yıllar sonra kardeşler derinden sarsılacakları bir olay ile bir araya gelirler. Hayatlarından Tepedeki Ev’in izini bir türlü temizleyip kurtulamıyorlardır. Korkuları, endişeleri, çocukluk travmaları onları hep Tepedeki Ev’e götürmeye çalışıyordur. Hayatlarındaki sorunların çözümü temele inip ilk korkularıyla yüzleşmeyi gerektirebilir.

netflix

Dizi sadece korku filmi sevenlere değil, psikoloji sevenlere de hitap ediyor. Beni Tepedeki Ev dizisinde etkileyen nokta bu dizinin klasik korku filmi tadında olmaması. Aniden çıkan hayaletler, canavarlar yerine daha psikolojik olayları barındırıyor. Evin kendisi doğuştan bencil ve canlıydı. İçindeki insanlara akıl oyunları oynuyordu. Çocuklukta aile travması yaşayan bireylerin hayatlarına nasıl yön verdikleri, ne gibi seçenekleri olduğunu gözler önüne seriyor. Bazen seçim yapmanız, bazen kaçmanız, bazen cesur olmanız ve bazen sadece yok saymanız gerekiyor herşeyi. Hayatta böyle değil mi?

tepedeki ev aile