Neuralink, 2017 yılında Elon Musk ve 8 bilim insanı tarafından kurulan bir şirkettir. Amaçları insanlarla bilgisayarları birleştiren yüksek hızlı beyin-makine arabirimini geliştirmektir. Gizlilikle yürüttükleri çalışmalarını ilk kez Temmuz 2019’da açıklamışlardır. Yapılan ilk açıklamada elektrotların insan beyninde yer alacağı, kulağın arkasındaki bir cihaz yardımıyla bilgiler toplanarak bir başka cihaza aktarılacağı duyurulmuş ve fareler üzerinde yapılan deneyler paylaşılmıştır. Bu yıl yapılan demo toplantısında ise Neuralink versiyon 0.9 tanıtılmış ve üç domuz üzerinde canlı yayında deney yapılmıştır.

neuralink

Neuralink 2019 vs 2020 Mimarisi

2019’da yapılan sunumda Neuralink mimarisinde, kulak arkasına yerleştirilen bir cihaz, farklı yerlerden gelen sinyalleri toplayıp kablosuz olarak diğer cihazlara aktarıyor.

2020 Neuralink mimarisinde ise kulak arkasındaki cihaz kaldırılmış, daha küçük bir cihaz haline getirilmiştir. Bu cihazı yine Neuralink tarafından geliştirilen bir robot, bir cerrah eşliğinde, genel anestezi yapmadan beyne yerleştiriyor. Bu robotun yüksek çözünürlüklü bir kamerası var ve bu kamera yardımıyla beyindeki damarların yeri tespit edilerek, elektrotlar dikkatle, damarlara dokunmadan, beyne yerleştiriliyor ve böylece kanama olmuyor. Bu elektrotlar kafatasının üzerinde bulunan çipe bilgileri sıkıştırarak iletiyor ve sıkıştırılan bu bilgiler, bluetooth teknolojisiyle çipin bağlı olduğu sağlık ölçümleri yapabilen telefona veya akıllı saate aktarılıyor.

Neuralink’in Amacı Nedir?

Neuralink’in amacı önemli beyin ve omurga problemlerini beyne yerleştirilmiş bir cihazla çözmektir. Çoğu insan hafıza kaybı, duyma kaybı, görme kaybı, felç, depresyon, kronik uykusuzluk, aşırı ağrı, nöbet, anksiyete, bağımlılık, inme, beyin hasarı gibi nörolojik problemler yaşar. Elon Musk, beyinde oluşan ve elektronik bir problem olarak tanımladığı bu problemlerin, beyin tarafından algılandığı sırada alınan sinyaller düzeltilebilirse çözülebileceğini söylüyor. Neuralink’in temel hedefi zayıflayan beynin gücünü artırmaktır.

neuralink

Neuralink Versiyon 0.9’un Öne Çıkan Özellikleri

Her bir linkte 1024 kanal mevcut.

Cihaz 23 mm çap x 8 mm kalınlığa sahip, elektrotların beyne ulaşan kanalları ise saç tellerinden daha ince.

Gün boyu yetecek bataryaya sahip ve gece boyu aynı bir akıllı saat gibi kablosuz olarak şarj edilebilir.

Sıcaklık, basınç vb. verileri ölçebiliyor.

Bluetooth ile çalışıyor.

Sağlık ölçümü yapabilen telefona veya akıllı saate bağlanarak sinyaller aktarılabiliyor.

Görünmez olacak yani kafatasının içinde duracaktır.

neuralink

Beyne Nasıl Yerleştiriliyor?

Sunumda anlatılana göre Neuralink çipleri beyne direkt olarak yerleştirilen kablolardan ve kafatasına yerleştirilen bir çipten oluşuyor.

neuralink

Neuralink’in geliştirdiği bir ameliyat robotu sayesinde kablolar beynin içine yerleştirilecek. Operasyon için öncelikle kafatasının bir kısmı kesilerek kablolar yerleştirilmeye başlanacak ve bunun için genel anestezi yapılması gerekmeyecek. Bu kablolar beyin nöronlarını algılamaya yarayacak. Neuralink’e göre ameliyat robotu sahip olduğu yapay zeka sayesinde beyni tarayarak damarların haritasını çıkaracak ve kabloları damarların olmadığı yerlere yerleştirecek. Bu sayede ise beyinde herhangi bir kanama ya da deformasyon olmayacak. Link 1 günden az sürede beyne yerleştirilebilecek ve aynı gün hastaneden ayrılabilmek mümkün olacaktır.Neuralink ve Beynin Büyülü Geleceği 1

neuralink

Üç Küçük Domuz Demosu

Elon Musk, Amerikan Edebiyatı’nda meşhur bir hikaye olan Üç Küçük Domuz’dan alıntı yaparak bu demoya “Üç Küçük Domuz Demosu” demiştir. Geçen yıl deneyler için fareler seçilmiş, bu yıl ise domuzlar üzerinde deney yapılmıştır. Denek olarak genelde fareler ve domuzların seçilme sebebi hem fiziksel yapılarının hem de DNA’larının insanlara çok benzemesidir. Aynı zamanda domuzların eğitilmeleri de çok kolay olduğu için onlar seçilmiştir.

Bu deneyde Neuralink çipi yerleştirilmiş olan bir domuz, çipin yerleştirilip çıkarıldığı bir domuz, hiç çip yerleştirilmemiş olan bir domuz ve iki tane çip yerleştirilmiş olan domuzun beyin hareketleri ve fiziksel hareketleri gözlemlenmiştir.

Neuralink çipi hiç yerleştirilmemiş birinci domuz: Gayet hareketli ve sağlıklıdır.

Beynine bir çip yerleştirilen ikinci domuz: Burnuyla yiyeceği koklarken koku yoluyla oluşturulan sinyal, ağzıyla yiyeceğe dokunduğunda ağzıyla oluşturulan sinyal ve yemek yerken oluşan bütün sinyaller eş zamanlı olarak ekranlara iletildi ve gözlemlendi.

Beynine çip yerleştirilip sonradan çıkarılmış üçüncü domuz: İlk domuz gibi hareketli ve mutlu olduğu belirtilerek çip çıkarıldığında hayata eskisi gibi devam edilebildiği belirtildi. Çip çıkarıldıktan sonra herhangi bir davranış değişikliğine rastlanmadı.

İki tane neuralink çipinin yerleştirildiği domuz: Bir tane çip yerleştirilmiş olan domuza göre beyninden daha fazla sinyal alındı.

Neuralink Demo Toplantısının Amacı

Yapılan toplantının amacı para toplamak veya yatırım almak değildir. 2017’de kurulan Neuralink, 3 yıldır en iyi bilim insanlarını işe alabilmek üzere çalışıyor. Musk, işe alımlar için sosyal medya üzerinden bilim insanlarına yönelik reklam yapmaya devam ediyor. Cuma günü yapılan yayının sebebi de büyük oranda bilim insanlarının ilgisini çekmektir. Aradıkları şey, paranın bile satın alamayacağı parlak beyinlerdir. Neuralink’te çalışarak çipin geliştirilmesine yardımcı olacak yeni kişileri aranmaktadır. İlgilenenler için başvurabilecekleri  [email protected]  adresi paylaşılmıştır.

neuralink

Neuralink Neleri Değiştirebilecek?

Derin beyin sistemlerine inmeyi başarabilirlerse körlük, depresyon gibi beyinle ilgili birçok problemin çözüme kavuşabileceği, felç olan kişilerin hareket edebileceği ve ayağa kalkabileceği iddia edilmektedir. Örneğin Neuralink teknolojisini kullanan engelli kişilerin, bilgisayara bağlanan herhangi bir akıllı protezi, kablosuz olarak düşünceleriyle kontrol edebilmeleri mümkün olabilir.

Elon Musk tıpkı bir Black Mirror bölümü gibi anıların insan beynindeki çipe alınıp kaydedilebileceği hatta sonra başka bir yere yükleyip sonra insan beynine veya bir robota tekrar indirilip yüklenebileceğini söylüyor. Kaybolmaya yüz tutmuş anılara yeniden ulaşabilmek mümkün olacaktır belki de.

Kafamızda oluşan imgeleri daha hızlı şekilde dışarıya aktarabilmek de Neuralink’in amaçları arasında fakat temel hedef beyin kaynaklı hasarları tedavi edebilmektir. Neuralink sayesinde dünyada acı çeken birçok insanın acılarının en aza indirilebilmesi hedeflenmektedir ve birçok insana umut olabilecek bir teknolojidir. Belki de bu teknoloji ile bilincin bile çözümlenebileceği tahmin edilmektedir. Hatta eğer ölüm bir hastalıksa onun bile tedavi edilebileceği konusunda fikirler var.

Bu kadar ileri düzeyde teknoloji bizlere bir yandan umut olsa da bilinmeyen diğer yanlarıyla bizleri korkutabilir. Akıllarda beliren düşüncelerin takip edilebilmesi fikri ve zihin kontrolü potansiyeli korkutucu geliyor. Heyecanla gelişmeleri bekliyor ve takip ediyor olacağız.

“Gelecek tuhaf olacak..”

Elon Musk

Kaynakça: 1, 2, 3