Obsesyon, birtakım davranışlar sonucunda ortaya çıkan takıntılardır. Kompulsiyon ise bu takıntıları yok etmek için kafamızda oluşturduğumuz çözümlemelerdir. Yani birçoğumuzun bildiği gibi obsesif kompulsif bozukluk, takıntı ve saplantı hastalığıdır. Bu hastalığın temelinde kaygı bozukluğu yatar. Örneğin hepimiz evden çıkmadan önce ocağı, elektrikli aletleri, ışıkları kontrol ederiz, bu durum normaldir. Fakat takıntı hastalığına sahip olan kişiler bu kontrolleri birden fazla yapabilirler. Bunun nedeni kontrol etmezlerse bir şeyleri unutabilecekleri ve sonucunda kötü şeyler olabileceği düşüncesine kapılmalarıdır.

Bu kişiler günlük hayatlarında sürekli kendilerini huzursuz hissederler. Kişi bunun takıntı olduğunun ve aslında saçma bir durum olduğunun farkındadır ve bu durumu değiştirmek için kendince bazı çözümler bulur. Örneğin içinden yüzden geriye doğru saymak ya da aklına başka şeyler getirmek gibi. Bu çözümlere de kompulsiyon denir. Takıntılar günlük hayatınızda çok fazla zaman alır. Bu yüzden hayat kalitenizi oldukça etkiler. Obsesyonlar çoğunlukla kaygı bozukluğundan ve mükemmelliyetçilikten dolayı ortaya çıkar.

Obsesif kompulsif bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk Çeşitleri

Yukarıda şüphelenme obsesyonundan bahsettik. Şimdi oluşabilecek diğer obsesyonlara bakalım.

Temizlik Obsesyonu

Bu takıntıların ve saplantıların en yaygın olanı temizlik obsesyonudur. Kişi kendini ya da çevresini sürekli temiz tutmaya çalışır. Duşta uzun süre kalıp temizlenme ihtiyacı duyar. Her an her şeyi kontrol etmeye meyillidirler.

Dini Obsesyonlar

Kişi dinine çok bağlıdır ve dinin gerekliliklerini her zaman yerine getirir. En ufak aksamada veya hatada kendini günahkar ilan eder. Burada takıntılar başlar ve kendini yaptığı en ufak hataya yoğunlaştırır. “Acaba dinsiz miyim, günahkar mıyım.” gibi gereksiz ve fazla detay düşüncelere bırakır. Bu insanlar takıntılarının saçma olduğunun farkındadırlar ama bunun önüne geçmekte zorlanırlar.

Simetri Obsesyonu

Kişi sürekli bir şeyleri düzenleme eğilimindedir. En ufak yamukluk, kendi içinde bir sıkıntıya sebep olur. Anında düzeltme ihtiyacı duyar. Sürekli kontrol etme çabasındadır ve oluşabilecek her türlü bozukluğa karşı tetikte bekler.

Bu kişiler takıntılardan kurtulmak için pek çok yolu denemişlerdir. Huzursuz olduklarında kendilerini iyi hissetmek için yaptıkları belirli ritüelleri (kompulsiyon) vardır. Örneğin dua etmek ya da meditasyon yaparak kendilerini rahatlatmak gibi.  

Obsesif kompulsif bozukluk

Nasıl Kurtulabilirsin?

Obsesyonların nasıl bir virüs olarak aklımıza girdiğini öğrendiğimize göre onlardan nasıl kurtulabileceğimize bakalım. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki bizi huzursuz eden düşüncelerin üstüne gidersek bu düşünceler daha fazla büyür ve bizi iyice içine çeker. Aslında küçücük bir düşüncedir ve odağımızı başka şeylere verirsek kendiliğinden uçup gidebilecek şeylerdir fakat biz bu takıntılara yoğunlaşarak onları daha da güçlendirmeye sebep oluyoruz. Bu hisler güçlenince böyle hissetmediğimize dair onay alma ihtiyacı duyuyoruz. Örneğin, aklına seni iyi hissettirmeyen bir şey geldiğinde çevrendekilerden aslında öyle biri olmadığına dair onay almaya çalışırsın ya da internette o düşünceyle alakalı şeyler okuyup kanıt aramaya çalışırsın.

Obsesif kompulsif hastalığına sahip insanların yapmaması gereken en önemli şey düşüncelerin üstüne gitmemektir çünkü biz bir düşünceden ibaret değiliz. Düşündüğümüz her şeyi hemen hayata geçirmiyoruz. Aksi halde dünya yaşanmaz bir hale gelirdi. Bu rahatsız edici takıntılar olduğu zaman odağımızı farklı şeylere çevirmeliyiz.

“Önce bu düşünce yapımı değiştireyim sonra başka şeylere yöneleyim.” demek oldukça yanlış ve daha da olumsuzluğa iten bir durum olacaktır. Tam tersi ilgimizi anında başka şeylere yöneltmeliyiz ki huzursuz düşünceler yavaş yavaş ve kendiliğinden zihnimizden silinsin. Bunu yapmak ilk başlarda zor olsa da kendimizdeki ruhsal hafiflemeyi fark ettiğimizde ilgimizi devamlı faydalı şeylere çekmek bizim için daha kolay hale gelecektir.

Kaynak: 1