Belleğimizi silerek kötü şeyleri unutmamızı sağlayan hormon hangisidir ? Kanımızdaki oksitosin oranı birini ne kadar sevdiğimizi ölçer mi ? İş yerindeki aidiyet duygusunu nasıl ölçeriz ? Birine güvenmemizin arkasında yatan sebep nedir ? Sosyal fobiyi yenmek bir fıs oksitosin ile mümkün mü ? Hayatımızdaki birçok şeye etki eden oksitosin hormonu hakkında bilmedikleriniz…

Belleği Siler

Aşk her şeyi affeder mi ? Evet. Çünkü oksitosin belleği siler. Birini seviyorsanız size attığı tüm kazıkları unutursunuz. Olsun ben öyle seviyorum dersiniz. Hata yaptığında üstüne gidiyorsanız o oksitosin olmamıştır. Annede bu hormonun oranı çok yüksektir. Mesela annenizle akşam tartıştığınızı düşünün. Anneniz sabah kalkar ve tekrar sevgi pıtırcığıdır çünkü oksitosin hormonu belleği silmiştir. Ayrıca tüm doğum yapan kadınlar bir daha doğurmayacağım der ve tekrar doğurur.

Sosyal Fobiye Karşı Bir Fıs Oksitosin

Oksitosin hormonu anksiyeteyi azaltır ve sosyal fobiye iyi gelir. Burnunuza biraz oksitosin spreyi sıktığınız zaman çevrenizdeki herkesle çok rahat konuşmaya başlarsınız. Markete gitiğiniz zaman kasiyerle bile kanka olabilirsiniz. Madem bu oksitosin bu kadar iyi o zaman her gün sıkalım stresten kurtulalım diye düşündün değil mi ? Genel olarak bir şey öğrendik mi sonuna kadar abartma durumumuz var. Malesef çok sık kullanıldığında vücut buna karşı tolerans geliştirir ve etki etmez.

oksitosin hormonu,koklayan kadın

İki Kişi Arasında Kaldıysan Oksitosini Yüksek Olanı Seç

Kadınlar ne kadar sever bu oksitosin ile ölçülebilir. Erkeklerde böyle bir şey yoktur. O yüzden erkekler ne kadar sever bilemeyiz. Ayşe ve Merve geldi seni sevdiğini söyledi. Hemen kanındaki oksitosin seviyesini ölçtür ve Merve’nin daha mı yüksek ? Hemen Merve’yi seç.

Empati : Falcıların Oksitosini Yüksektir

Oksitosini yüksek insanlar iyi falcıdır. Yabancı bir ülkede bir düğün sırasında gelen herkesten kan almışlar. Oksitosin oranı en yüksek çıkan gelinin kız kardeşi olmuş. Bunun sebebi de empati yapması yani ben de evleneceğim diye düşünmesidir.

Annelik Davranışı

Kadınlar anne olduktan sonra oksitosin yumağı olurlar. Artık kadın değil annedir. Bir kadının gebeliği sırasında bebeği bırakıp gideceği bile anlaşılabilir. Oksitosin hormonu annenin bebeğe bakabilmesini sağlar. Hatta yapılan araştırmalarda hayvanlara oksitosin verildiğinde bebeğe baktıkları görülmüştür. Erkeklerde oksitosin var ama vazopressin daha baskın. Vazopressinin çalışması için oksitosine ihtiyacı var.

oksitosin hormonu,anne sevgisi

Damar Sertliğini Önler

Oksitosin damar sertliğini önlemeye yardımcı olur. Büyük ailelerde yaşam ömrü daha yüksektir. Araştırmacılar yalnız yaşamamayı önermektedir ve haftada en az bir kere sevilen aktiviteleri yapmak oksitosin için iyidir. Ayrıca oksitosin iltihabı ve kaygıyı azaltır.

Güven Duygusu

Bir grup insana güven oyunu oynatıyorlar. Bilgisayarda 10 lira var. Bilgisayar diyor ki beş beş bölüşelim. Tamam diyorsun. Altı- dört diyor yine tamam diyorsun. Bu sefer yedi-Üç olsun diyor. Orada bir düşünüyorsun kazıklandığını hissediyorsun ama o an oksitosin spreyini sıkarsan onu da kabul edersin. Bu oyunu oynayanların oksitosini ölçüldüğünde aralarında güven kurarak en çok parayı veren ve alanların oksitosin oranlarının en yüksek olduğu saptanmıştır.

Aidiyet Duygusu

Bir iş yerinin aidiyetini ölçebilir miyiz diye bir soru sorulmuş. Evet ölçülebilir. Şimdi kreatifbiri ekibini düşünelim. Ekipteki herkese kreatifbirinin logosu gösterilir daha sonra oksitosin oranı artmayanlar kendilerini buraya ait hissetmiyor demektir.

oksitosin hormonu,kreatifbiri.com

Not: Yazdığım bilgilere Oytun Erbaş’ın Aşkın Nörobiyolojisi isimli konferans videosunu izleyerek ulaştım.