Okumak Sizi Kötü Yönde Etkileyebilir Mi?

Yeme bozukluğundan muztarip misiniz? Ya da kitap okumanın yeme bozukluklarını nasıl etkilediğini mi merak ediyorsunuz?

Asırlardır, zihinsel yazınsal çalışmalar araştırmacıları kurgu okuma nedenlerimizi açıklıyor. En baskın nedenleri (özellikle kurgu hikayeleri okumanın), gerçek dünyadaki risklerden yoksun olarak bize zihinsel yeteneklerimizi bileme şansı vermesi ve kişisel gelişime dayalı uyarlanabilen amaçlar edindirebilmesi. Bu genel düşüncenin bir dalı, hikaye okumanın bizim “fit olmamızı” sağlayacağını yani daha sağlıklı olmamıza yardımcı olacağını belirtiyor.

Kişisel-gelişim kitapları buna olacak en iyi örneklerden. Kişisel-gelişim bibliyoterapisi (kitap okuyarak zihinsel hastalıkların tedavi edilmesi) üzerine artan araştırmalar, bir kişisel-gelişim kitabı okumanın (resmi bir yol gösterici olsun ya da olmasın) diğer terapi türlerine genellikle etkileyici bir alternatif ve takviye olabiliyor.

Fakat, okuyucuların şiir ve kurguya ya da diğer anlatım türlerine, biyografi yazısı gibi, klinik açıdan nasıl tepki gösterdikleri hakkında pek bilgi bulunmuyor. Kanıtın az olması yine de teori ve iddiaların öne sürülmesini engellemiyor ve bazı psikiyatrlar ve psikologlar kurgu ve şiiri kliniksel tedavilerinde kullanıyor.

Kurgu Okumak Yeme Bozukluklarına Yardımcı Oluyor Mu?

okumak

Birleşik Krallık Yeme Bozuklukları Derneği ile bir anlaşma ile kurgu okumanın etkileri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için, cevaplayanlara okuma alışkanlıkları ve ruhsal sağlıkları (yeme bozuklukları üzerine odaklanarak) ile ilgili sorular içeren detaylı online anket yapıldı. Anket 885 kişi tarafından cevaplandı ve 773’ü yeme bozukluğundan muztarip.

%63’ü kişisel deneyimleri ile kurgu ve kurgu olmayan anlatımlara yöneldiklerini belirtti. %36’sı ise kurgu ve kurgu olmayan anlatımların bu süreçlerinde onlara yardımcı olduğunu belirtti. Ankette, kişilerden, farklı türlerdeki metinlerin yeme bozukluklarına faydalı ve zararlı olma durumlarını oylamaları istendi ve %15’i kurguya dayalı konusu olan metinlerin, yeme bozukluğuna, diğer metin türlerine göre daha faydalı olduğunu belirtti. Aynı zamanda yeme bozukluğu konusu içeren biyografiler en zararlı olan tür, yeme bozukluğu içeren kurgular ise ikinci en zararlı tür olarak sonuçlandı.

Okumak Nasıl Yardımcı Olur?

okumak

Baskın teorik düşünceye göre, tedavisel etkiler, kimlik saptama (metindeki karakter ve durum ile) içeren, sezgi (kişinin durumunun doğasına) tarafından takip edilen bir süreçten meydana çıkıyor. Bu belki de güçlü katartik duygusal yanıt ile beraber, sezginin kişisel değişim için tasarıya dönüştüğü problem çözme aşaması tarafından takip edilmektedir. Bu tür modeldeki metinler genellikle okuyucu ile mümkün olduğunca benzer durumlar içermesi ve aynı zamanda mutlu ama gerçekçi olmayan sonlara sahip olmaları gerekiyor.

Bu modeli sorgulamak için birçok neden var. Eğer sizin gibi biri hakkında okumak tedaviselse, kendi günlüğünüzü tekrar okumaktan farkı nedir?

Aynı zamanda kavrayışın tedavisel değişiklik için harekete geçirici ana güç olup olmadığı hakkında düşünmek için nedenler bulunmakta. Kronik yeme bozukluğu konusunda, oldukça yüksek seviyedeki sezgi, genellikle bu sezgi üzerine harekete geçme yetersizliği ile birlikte buluyor. Bu yüzden en azından uzun süreli hastalar arasında, motivasyonu arttırmak ya da iyileşmek için kişisel inanç açısından okuma tecrübeleri daha önemli bir rol oynayabilir.

Okumak Nasıl Zarar Verir?

Fakat kurgu okumak bu durumu kırabiliyor. Yeme bozukluğundan tamamen alakasız olan kurgu, birçok açıdan dengeleyici ve tedavisel yöntem olabiliyor. Alternatif dünyalar keşfederek kendinize hayatınızın daha farklı olabileceğini hatırlatacağı için kurgu okumak öğretici ve şekillendirici olabiliyor. Anoreksiya iyileşme sürecindeki 27 yaşında bir hasta, bilim-kurgu okuduktan sonra modunun daha iyi olduğunu ve evren ile daha huzurlu hissedebildiğini, zihinsel ve düşsel olarak uyarılmış ve esinlenmiş olduğunu belirtti.
Bu yüzden bir daha ki sefere bir kitap seçtiğinizde o kitabı okuma nedeninizi de göz önünde bulundurun. Yorgun ya da stresli misiniz ya da gerçekten kötü mü hissediyorsunuz bunu gözden kaçırmayın.

İyi okumalar!

Kaynak için tıklayınız.