Bu kadar insan neden bir şeyler okuyor? Bunlardan daha da fazlası insan neden okumuyor? Kitap okumanın kazandıracakları neler?

Bu yazıyı şu an okuyorsan muhtemelen ya zaten bir şeyler okuyorsun ya da okumak istiyorsun.  Bu yüzden okumanın sana kazandıracağı farklı şeylerden bahsedeceğim. Bunu da bir hikayeyle birlikte farklı kitaplara hafiften değinerek yapacağım. Hadi hikayeyle başlayalım.

Okuma aşkı zamanında annesinin canım sıkılıyor dediğinde kitap oku o zaman demesiyle temellenmişti. Zaman içinde azar azar okudu ama asıl farkındalığı lisede başladı. Lisede hep farklı düşünen aykırı bir kişilik olmuştu. İlk başlarda bunun nedenini anlayamıyordu genlerle alakalı olduğunu düşünüyordu komik bir şekilde. Sonraları fark etti ki okumak kazandırıyordu bunları ona. Okumak bilgilendiriyordu, düşündürüyordu, sorgulatıyordu ve kazanım sağlıyordu…

Bir dönem sonra aynı türde okumaktan sıkılıp okumayı bırakacak duruma gelmişti. Hep siyasi, dini ve kişisel gelişim gibi türlerde okumaktaydı. O dönem çok okuyan, gerçekten çok okuyan aynı zamanda da onun karşısında neredeyse hiçbir şey bilmiyormuş gibi hissettiği bir hocası vardı: Ülkü Acar. Herhalde onun gibi olmak isteyişinden ötürü bir gün gitti ve dedi ki: hocam bana bir kitap önerin ama sıkılmayayım. Hocası da hiç unutmaz Dan Brown’ın Melekler ve Şeytanlar kitabını getirdi. İşte, o zaman tüm okuma şekli ve yöntemi değişti ve bambaşka dünyaların olduğunu fark etti. Önünde sonsuz sayıda dünya vardı ve bunları keşfetmeden bekliyordu öylesine! O günden sonra öylesine değişti ki yaşamım şu an her hareketimde bir kitabın etkisini görebiliyorum.

Okumanın Faydaları Neler? Okumak Kreatif Biri Yapar Mı? 1Okumanın Getirileri

Kitaplarla ilgili daha doğrusu okumakla ilgili fark ettiklerimi aşağıda kolaylık olması için maddeler halinde yazdım.

  • Okumak sana farklı bakış açıları kazandırır çünkü her yazarın kendi dili vardır hepsi kendine göre anlatır. Sen o anlatımları gördükçe yazarın gözünden olayları izledikçe bir süre sonra olaylara da okuduğun yazarların gözünden bakmaya başlıyorsun. Böylelikle problem çözme yeteneğin, bir şeylerin üstesinden gelme yetin ve daha birçok yetenek envanterine ekleniyor.
  • Okumak seni düşündürür. Evet düşündürür! Düşünmek demek hep söylediğim gibi bugün okula gitsem mi ya da hafta sonu Adalar’a mı gitsem değil. Düşünmek insanlığa nasıl faydalı olabilirim, bir probleme nasıl çözüm bulabilirim, nasıl fark yaratan olabilirim gibi şeylerdir. İşte böyle düşünebilmenin ilk şartı okumaktır, her türden her şeyi okumaktır.
  • Okumak bilinçlendirir, farkındalık sağlar. Örneğin Zülfü Livaneli’den Huzursuzluk’u okursun mültecilerin, Ezidilerin asıl durumunun farkına varırsın. Dan Brown’dan Cehennem’i okursun insan nüfusunun fazlalığına ve bu durum için bir şeyler yapmak gerektiğine ya da insanların yaşatılıp yaşatılmaması konusunun farkına varırsın. Ya da Jean-Christophe Grangé tarafından yazılan Kurtlar İmparatorluğu’nu okuduğunda yabancı bir yazarın gözünden Türkiye’nin durumunu ve senin bile fark edemediğin birçok detayın farkına varıyorsun!
  • Daha birçok madde eklenebilir elbette hazır cevaplılık, bilgi birikimi, toplumda öne çıkma, entelektüellik gibi gibi…

Yine bir son olarak yazacaktım buraya, okumanın kreatif olmaya katkısından ve insanlarımızın neden okumadığından bahsedecektim fakat bunu bu defa size bırakıyorum. Lütfen bu konular üzerine biraz düşünün, düşünmeden başaramazsınız, hiçbir şey olamazsınız!

Lütfen beğendiğiniz yazılarımı paylaşarak destek olun ki bu iş devam edebilsin, biliyorum Türkiye, faydasına olan hiçbir şeyi sevmez ama biz bunu değiştirmek için elimizden geleni yapalım! Ayrıca ağır eleştirilerinizi, yorumları ve görüşlerinizi bekliyorum…