Merhaba KreatifBiri okuyucuları. Bugün hayatımızda hep bizimle birlikte olan eşsiz bir şey hakkında konuşacağız: “Güneş

Güneş, galaksimiz içerisindeki en büyük yıldızdır ve kendi sistemindeki gezegenlerin merkezidir. Bu gezegenler Güneş etrafında yörünge çizerler. Yani onları ayakta tutan şey Güneş’tir. Güneş’in ve Dünya’nın dönüşü ile birlikte günler, aylar, yıllar ve mevsimler oluşur. Güneş yaşam kaynağımızdır. Peki siz güneşin olmadığı bir dünya düşünebiliyor musunuz?

Güneşin Faydaları Nelerdir?

  • Güneş kanseri önler.

Güneş; en sık rastlanan kanser türleri olan akciğer ve meme kanseri başta olmak üzere kalın bağırsak, prostat, yumurtalık gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor. Güneşin kansere yakalanma riskini azaltmasında D vitamini önemli rol oynuyor.

  • Güneş kemik erimesini önler.

Öğle saati 15-20 dakikalık Güneş ışığı temasıyla vücudunuz ihtiyacınız olan günlük D vitamininizi üretiyor. Cildin hemen alt katmanındaki bir ön madde, ultraviyole B ile temas eder etmez D vitaminine dönüşüyor. Pencere önünde vücudunuzun D vitamini üretmesi pek mümkün değil. Camlar UVB ışınlarının geçmesine izin vermiyor.

  • Güneş şişmanlamayı önler.

Psikolojik açlığı kontrol eden Güneş ışınları ideal bir diyet ilacı gibi kabul edilebilir. Güneş, seratonin ve endorfin salınımını uyarır ve nedensiz bir mutluluk sağlar. Bu hormonlar açlık hissini baskılar. Güneşli yerlerde yaşayan insanlar ince giysiler tercih etmek zorunda kaldıkları ve vücutlarını kapatmadıkları için fiziksel görünümlerine önem vermek ve özen göstermek zorunda hissediyorlar. Güneşin metabolizmayı arttırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici, psikolojik mutluluk seviyesini arttırıcı etkileri birleştiğinde kilo kontrolü çok kolay oluyor.

  • Güneş bağışıklığı iyileştirir.

Vücudumuz, 200’den fazla doğal antibiyotik üretir ve bunlar D vitamini olmadan görevlerini yerine getiremezler. Hastalıklara karşı savaşan hücrelerimiz görevlerini yapabilmek için yine bu değerli vitamine ihtiyaç duyarlar. 

  • Güneş depresyonu önler.

Eğer karamsarlık, içe dönme, antisosyallik eğilimi gibi sorunlarınız varsa kolay moral bozuyor ve optimist bakış açısı geliştirmekte zorlanıyorsanız sorumlusu yine D vitamini eksikliği olabilir. Güneş ışınları salınımını sağladığı seratonin, melatonin, endorfin hormonları etkisiyle dünyaya kara gözlüklerle bakmanızı engeller ve sizi karamsarlıktan kurtarır.

  • Güneş sivilceleri kurutur.

Güneş akne, egzama, candida gibi hastalıklarda cilt direncini attırarak ve hastalığa sebep olan organizmaları yok ederek temiz ve parlak bir cilt oluşumuna katkıda bulunur.

Güneş

Güneş’in bu saydığım faydalarına ek olarak size sıra dışı bir konudan bahsetmek istiyorum. İddiaya göre Güneş’in doğuşu ve batışı esnasında gerçekleştirilen ‘’Güneş’i izleme pratiği’’ ile hastalıkları iyileştirmek ve insanüstü güçler geliştirmek mümkün.

Güneş seyrinin iki önemli kuralı var: İlk kural olarak gözlerin zarar görmemesi için 10 saniyeden başlayarak her gün iki defa güneşi seyretmektir. İkinci kural ise çıplak ayak olunmasıdır çünkü bedenimizin dünyayla iletişimi kesilmemesi gerekir. Bu pratiğe göre güneşten aldığımız enerjiyle besleniriz ve bu yüzden iştah kaybı yaşarız çünkü yediğimiz besinler de enerjisini Güneş’ten alır. Güneş seyri esnasında kişinin öz güveninde bir artış olur. İddiaya göre insanlardaki negatif özellikler, Güneş ışığından yoksun kalmakla ortaya çıkıyor.

Güneşin Zararları Nelerdir?

Sıcaklık değerlerinin artmaya başlamasıyla güneş kremlerine olan ilgi de arttı fakat güneş kreminin sadece yazın değil kış aylarında da ve hatta evden çıkmadığımız günlerde bile kullanılması gerektiğini biliyor muydunuz?

Güneş, D vitamini başta olmak üzere daha birçok vitamini ışınlarıyla birlikte bize ulaştırır. D vitamini vücudumuz açısından çok faydalı olsa da Güneş’e direkt maruz kalmak cildin erken yaşlanmasına, leke oluşumuna ve cilt kanserine neden olabilmektedir.

Bir örneği inceleyelim:

Güneş 1

69 yaşındaki bir tır şoförünün 28 yıl boyunca yüzünün yalnızca bir tarafı sürekli güneş ışınına maruz kalmış. Görselde de gördüğünüz gibi yüzünün sağ ve sol tarafı farklı. Sonuç olarak Güneş ne kadar bizim enerji kaynağımız olsa da onu kontrollü ve bilinçli bir şekilde kullanmalıyız.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Berfincan Doğan