Karmaya inanır mısınız? İnanmıyorsanız eğer Kudretli Sigurd’un tarihten bize doğru yankılanan hikâyesini okuyup cevabınızı gözden geçirin derim. Çünkü bu hikâyede olduğu gibi insanlar onlara yaptığınız şeylerin intikamını öldükten sonra bile almak isteyebilir. Buyurun, karma, hikâyemizin başkahramanı Orkney Adaları Kontu Kudretli Sigurd için nasıl işlemiş görelim.

Orkney Adaları

İskoçya-nın-kuzeyi-Orkney-Adaları

İskoçya’nın kuzey ucunda yer alan bir grup ada Orkney Adaları. Kudretli Sigurd’un buranın yönetimini devralması, çoğunlukla Norveç’in ilk kralı olarak kabul edilen Harald Fairhair’in bu adaları işgaliyle gerçekleşiyor. Toprakların devlet adamları tarafından değil, savaş liderleri tarafından yönetildiği zamanlardan bahsediyoruz. Viking baskınlarından bunalan Kral Harald, oyunu saldırgan oynamaya karar verir ve Vikinglerin üssü olduğu haberini aldığı Orkney Adaları’nı ele geçirir. Buradan ayrılırken adaların idaresini en iyi askerlerinden biri olan Sigurd’a bırakır. Kudretli Sigurd adaları MS 875-892 yılları arasında başarıyla yönetir.

Orkneyinga Saga

Oekneyinga-Saga-sözlü-hikâyeler-derlemesi-kudretli-Sigurd

Özellikle Kuzey İskoçya’da bu dönemlere ait yazılı kaynaklar bulmak zor. Bu hikâyenin bilgisine Orkneyinga Saga’dan ulaşıyoruz. Orkneyinga Saga, 1192-1206 yılları arasında, yani olayın yaşanmasından yaklaşık 300 sene sonra yazılmış olan, nesilden nesile aktarılmış sözlü hikâyelerin derlenmesinden oluşan bir kitap. Bu yüzden hikâyenin bize ulaşan versiyonu tam olarak doğru olmayabilir. Kitapta Sigurd’un yöneticilik dönemine ait çok fazla bir şey söylemeden ölümünün anlatıldığı kısımlara atlanmış. Ben de çok uzatmadan Sigurd’u ölümüne götüren olaylar silsilesini anlatmaya başlıyorum.

Kudretli Sigurd ve Uzun Diş Mael Brigte Savaşı

Uzun Diş Mael Brigte yakın bir bölgedeki yerel yöneticilerden birisiydi. Hakkında lakabı dışında çok fazla bilinen bir şey yok. Lakabının sebebi ise doğuştan olan bir anomali nedeniyle ön kesici dişlerinden birinin normalden daha ileride olması. Sigurd kendi bölgesindeki kaynak yetersizliği sebebiyle Mael Brigte’in koruması altındaki bölgeye sık sık baskınlar düzenleyerek buradaki insanların çiftlik hayvanları ve mahsullerini gasp eder.

Bu durumun en sonunda birbirleriyle 40’a 40 adam şeklinde ölümüne yapılacak tek bir savaşla son bulmasına karar verilir. Çarpışmanın yapılacağı yer belirlenir. Savaş günü geldiğinde Sigurd, Mael Brigte’e güvenmediği ve fazla kişi getirip getirmeyeceğinden emin olamadığı için sözünde durmaz ve savaş alanına seksen kişiyle gelir. Ancal Mael Brigte sözünü tutmuş ve kırk kişiyle gelmiştir. Her atın yanında bir değil iki kişi dikildiğini gören Mael Brigte, adamlarına “Şimdi her birinizi bir değil, iki kişi öldürmeye yolluyorum!” diyerek son konuşmasını yapar. Mael Brigte ve adamları cesurca savaşırlar ancak sayıca az olmaları savaştan mağlup çıkmalarına sebep olur. Sigurd, Mael Brigte’in kafasını keserek infazını kendi gerçekleştirir ve kesik kafayı bez bir torbanın içerisine koyarak zafer göstergesi olarak atının eğerine asar.

savaş-karma-80-e-40-intikam

Karma ve Mael Brigte’in İntikamı

Savaşın ardından eğerinin yanında sallanan kafayla biriyle mutlu bir şekilde eve dönüş yolculuğuna başlayan Kudretli Sigurd, Mael Brigte’e uzun diş lakabını veren ön dişinin bez torbayı kesip bacağına attığı çiziğin farkına bile varmaz. Bir süre sonra yara enfeksiyon kapar ve Kudretli Sigurd evine geri bile dönemeden enfeksiyon nedeniyle ölür.

Kaynaklar: 1, 2, 3