Korktuğumuz son, bazılarımız için acı gerçek, bazılarımız için tatlı hayal, kaçınılmaz olduğu kesin olan belki de tek şey: Ölüm… Hangi açıdan bakarsak bakalım her canlının bunu tadacağı bir gerçek. Ama ondan önce önümüzde uğraşmak zorunda olduğumuz bir başka kavram daha var; yaşamak. Ölümden önce gerçekten yaşamaya nasıl başlarız? Bir gün biteceği bilinci içinde her şeyin farkına nasıl varırız?

Kabul Etmesi Zor, Ama Kaçınılmaz!

Yeterince içinizi kararttığıma göre bu ölüm bilincinin size sağlayacağı faydalara geçebiliriz. Bir kere; korkularınızla, onların belki de en büyüğü ve gerçekleşmesi en kesin olanıyla yüzleşmenizi sağlar. Artık bu gerçeği kabul ettikten sonra diğer korkularınız, çekindikleriniz, endişelendiklerinizin içi boşalmış olacak. “Yaşamak” için önünüzdeki engeller duvarında dev bir delik açmış olacaksınız. İnanç veya ölümden sonraki hayat hakkındaki bakış açınız elbette sadece sizi ilgilendirir ve bakış açınız biriciktir. Ancak yaşamak, istediklerimizi yapmak konusunda hayatta olanlar olarak aynı noktadaysak, neden bu gerçeği kabullenip tat almaya bakmıyoruz?

arayış

Ölüme Odaklanmışken Hayatı Kaçırmayın!

Elbette ki bir gün öleceğimiz fikriyle her şeyi boş verip hayatı umursamamanızı önermiyorum. Tam tersi bir gün sona ulaşacağımız bilinciyle hayatı hakkını vererek yaşamalıyız. Birbirine bu kadar zıt olan bu iki kavram aslında birbirini o kadar güzel besliyor ve tamamlıyor ki, diğer tüm zıtlıklar gibi. İşte ikisini de kabul edip devam edersek hayattan verim alırız, ölümü yok saymak bastırılmış korkular hanesine bir çentik daha attırmış olur  sadece. En büyük ve zorlu gerçeği kabullenirseniz hayatta sizi ne tutabilir?

tükeniş

1 Yıllık, 1 Aylık, 1 Günlük Ömrünüz Kalmış Olsa?

Yarın öleceğinizi bilseniz bugün neyi farklı yapardınız acaba? Bu tip sorular; filmlerin, dizilerin, arkadaş muhabbetlerinin vazgeçilmez klişesidir bildiğiniz gibi. Kansere yakalandığını öğrenip bambaşka yaşamaya başlayan Walter White, sınırlı zamanını dolu dolu yaşamaya çalışan Paulo Coelho karakteri “Veronika” ve kurgu-gerçek fark etmeksizin birçok kişilik… Bazen hayatımızı zamanı doldurmak için yaşıyormuşuz gibi. Ama “son” bilincinin farkına varsak kendimiz için, hakkını vererek yaşayacağız belki de. Risk alan, deneyen, korkularının üstüne giden karakterler olmak için hayatı tek kişilik ve sadece bir seferliğine yaşadığımızı kabul etmek gerekiyor. Tüm engelleri aşmanız ve korkularınızı yenip öyle yaşamaya başlamanız dileğiyle!