Orfidal günümüzde, anksiyete ve uykusuzluk problemlerine karşı doktorlar tarafından en fazla yazılan ilaçtır. Orfidal, neredeyse Aspirin gibi en yaygın kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. 

Pek çoğunuz, çok küçük ve hiç dikkat çekmeyen bir ilaç olan Orfidal’i her gün içen birilerini mutlaka tanıyorsunuzdur. Belki de doktorun yazdığı reçeteler arasında bulunan bu ilacı da almış bile olabilirsiniz.

Orfidal’ in doktorlar tarafından en fazla yazılan ilaç haline gelmesininin sebebi nedir, bağımlılık yapar mı, ne için kullanılır, bu sorular ve daha fazlasının cevabını öğrenmek için okumaya devam edin..

Orfidal

Orfidal Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Orfidal oldukça etkili ve benzodiazepin grubunda bulunan bir ilaçtır. Anksiyeteyi azaltır, amneziktir, yatıştırıcı ve hipnotik bir özelliğe sahiptir, antikonvülzandır ve kas gevşetici etkiye sahiptir.

Hekimler tarafından aşağıda sıralanan nedenlerden dolayı hastalara reçete edilebilir: 

  1. Uyku düzensizliklerinin tedavisinde
  2. Depresyon tedavisi için diğer psikotropik ilaçlarla kombine şekilde
  3. Epilepsi hastalığı bulunan kişilerde
  4. Yoksunluk semptomları tedavisinde
  5. Anksiyete ve tansiyonun kısa süreli tedavilerinde

Orfidal´in çok tercih edilmesinin nedeni; günlük aktivitelerimizi herhangi bir biçimde etkilemeden rahatsızlığı tedavi etme kapasitesidir. Fakat Orfidal benzodiazepin grubunda bulunan bir ilaçtır ve bu gruptaki ilaçlar bağımlılığa yol açabilir.

Orfidal

Orfidal Bağımlılık Yapar mı? Tedavi Süresi Ne Kadar Olmalı?

Her insanın farklı olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım. Yani her vücut her bir farklı duruma karşı kendine göre farklı bir reaksiyon gösterir. Bu bağlamda, kimileri bazı tedavi yöntemlerine olumlu cevap verirken diğerleri ise vermeyebilir.

Orfidal yan etkileri bulunan ve bağımlılığa yol açabilen psikotropik ilaçtır. Aktif içeriği lorazepam,diğer maddeler laktoz, selüloz, amberlite ve magnezyum stearattır.

Orfidal 1 mg lorazepam içerir. Bir tür benzodiazepin olan bu madde birkaç haftalık kullanımın ardından bağımlılığa yol açar.

Tedavinin süresi mümkün olabildiğince kısa tutulmalıdır ve kullanımı 12 haftayı geçmemelidir aynı şekilde  kullanımlarının ani bırakılması, yoksunluk sendromlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Orfidal ilacının aylarca peş peşe yazılması oldukça sık rastlanan bir durum ve bu durumun getirdiği noktada toplumun önemli bir kısmı (ve özellikle de yaşı ilerlemiş olan insanlar) bu ilaç olmadan uyuyamaz hale geliyor.

Orfidal

Orfidal Nasıl Çalışır?

Orfidal nöronal aktivitede, GABA’nın inhibe edilmesinde (azaltılmasında) en büyük role sahip olan beyindeki nörotransmiterlerin aktivitesini arttıran nöronal seviyede hareket eder. Endişeli semptomları azaltır ve gevşeme ve sedasyon etkileri üretir. Etki özellikle limbik sistemle ilgilidir, beynin duygusal alanı yöneten ana alanı ve korteksin farklı bölgelerinde bilgi ve muhakemenin işlenmesini sağlar.

12-24 saat civarı vücutta kalır ve bu yüzden ilacın etkileri, gün boyunca kendini gösterebilir.

Orfidal

Yan Etkileri Nedir?

Pierre ve Marie Curie Üniversitesinde yapılan ve Human Pharmacology Dergisinde yayımlanan çalışmalar, bu ilacın kronik yan etkilerinin bilişsel fonksiyonlarımız (hafıza, dikkat, problem çözme vb.) üzerinde ortaya çıktığının altını çizmektedir. Aşırı yorgunluk, ağız kuruluğu, konsantrasyon problemleri, görme bulanıklığı sık görülen yan etkilerdir.

Anksiyete ya da uykusuzluk problemleri ile başa çıkmak için eczaneye gitmeden önce diğer alternatif yöntemlerini de  deneyebileceğimizi unutmamalıyız. Genellikle yaşam tarzını değiştirmek, belli bir düzende ilerlemek (beslenme,uyku) şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler..

Kaynak ve ileri okuma: 1, 2, ,3, 4

Editör: Cansu Köse