İleride bir organizasyon şirketi kurmayı ya da herhangi bir düşünceden doğan örgütlenmiş bir topluluk lideri olmayı mı planlıyorsunuz? Girişimcilik ruhunuz ve hevesleriniz varsa teknik bilgi de kullanarak çok başarılı olabilirsiniz.
organize etmek
Hayır benim ileriye dönük bir organizasyon planım yok diyenler! Bir kez daha düşünün… Hiç mi bir yemek daveti vermeyecek hiç mi arkadaşlarla tatile giderken örgütleme yapmayacaksınız? Futbol vb. sporlarda organizasyon yapanlar iyi bilir ki; organizasyon planlamanın en küçüğü dahi çok zor olabiliyor. Birlikte biraz ayrıntılara inelim mi?

Organize ediyoruz; ama neden?
rengarenk

Amacınız belliyse yola çıkabilmişiz demektir; fakat yola çıkmadan önce hevesinizi yanınıza almayı unutmamışsınızdır umarım. Hemen ilk adım için kağıt kalem alıyoruz ve şu başlığı atıyoruz: Önem sırası. Ne tür bir organizasyon yaparsanız belki de önem sıranız o ölçüde değişecektir. Bir siyasi topluluksa amaç oradaki ilk isteğiniz düşünceyi yaymak ve anlatmaktır. Fakat en yakın arkadaşınızın hastaneden çıkışını kutlamak istiyorsanız, ilk düşünceniz arkadaşınızın nasıl mutlu olacağıdır. Kısaca önem sıranızdan şaşmayın ve yola çıkış amacınızı unutmayın.

Görevlendirme ve İkna Kabiliyeti
ikna kabiliyeti

Örgütlü azınlıklar örgütsüz çoğunluğu yönetir. Eğer organizasyonunuzda görev alacaklara ücret verecekseniz işiniz çok zor olmayabilir. Fakat gönüllülük işindeyseniz insanları seçerken ilk dikkat edeceğiniz şey onların hevesleri olmalarıdır. Kimin ne yapabileceğini tahmin ediyor olsanız da onlara seçim hakkı tanımalısınız. Çünkü insanlar aldıkları sorumlulukları mutluluk içinde yaparsa sizin “iyi bir organizasyon lideri” sıfatını almanız giderek kolaylaşacaktır.

Şunu vurgulamakta fayda var: En önemli görevi kesinlikle siz alın. Bir şeyi çok istiyorsanız bunu başkasına bırakmayın. Tamam, görevlileri ikna ettik. Peki ya konuklar, katılımcılar veya dinleyiciler (organizasyon türüne göre ismi değişen misafirler)? Onları memnun etmek her şeyi kurgulamaktan çok daha zor olacaktır. Önceden hazırlıklı olun ve çözüm önerisini bir gece önceden kavanozlayıp bekletin…

Yer-Zaman Seçiminiz Gerçekten Doğru mu?
insanlar

Organizasyonun temel ögesi insandır. Güler yüzlü olduğunuz kadar diğer insanların da yüzü gülmelidir. Yeri, zamanı ve mekanı insanları mutlu edecek şekilde seçin. Açık bir havada kır düğünü istiyorsanız hava durumuna bakmak zorundasınız. Eğer siyasi bir örgütlenmeden bahsediyorsak ve televizyonda yayınlanacak bir proje yaptıysanız, yayın günü en çok izlenen diziler sizin düşmanınız olmasın. Amacınıza uygun her türlü aksiliği önceden düşünmek şart. Aslında yazı boyunca saydığım her şey zincirleme olarak birbirini takip eden olaylar. Siz yeri zamanı iyi seçerseniz misafirleriniz de mutlu olur. Onların mutluluğu gün içindeki stresinize yeni bir ağırlık eklemez. Böylece aksilikler trafiği içinde kaybolmazsınız.

Özgün Tanıtım İçin İyi İletişim Yeteneği
topluluk

Diksiyon ve hitabet sanatı için ders alabilirsiniz organizasyon öncesi. O kadar ki önemlidir halka veya muhatap olacağınız kişilere derdinizi anlatabilmek. İnsanları tanıyın ve objektif bir organizatör olun. Yetkinizi doğru kullandığınızda insanlar size daha sevecen yaklaşacaktır.

Göze Hitap ve Kreatiflik
organizasyon 2

Aynı amaca hitap eden kuruluşları bir araya toplamak istiyorsanız logo slogan vb. işlere de girişmek için kolları sıvayın. Akademik organizasyonlarda sunum yaparken görsel ve afişlerle organizasyonunuzu mükemmel bir şekilde tanıtmayı unutmayın.

Son olarak: Hayat Organizasyonu
insanlar

Kriz yönetimi yeteneği, planlı yaşam, çözüm odaklı yerinde kararlar, yüksek irade, teknik ve pratik bilgiler son olarak da cesaret. İyi bir organizatör olmak için diğer insanlardan önce kendinizi örgütleyin.
İyi bir organizatör olmanız dileğiyle…