Sara Jensen, derslerinde hesap makinesi veya kitap kullanmak yerine iğne ve iplik kullanan bir matematik profesörüdür. Jansen, insanların matematiği dünyayı daha iyi anlamanın bir yöntemi olarak kullanmalarını istiyor. Bu yüzden öğrencilerine örgü ördürerek onların gerçek hayattaki nesneleri gözlemleyebilmesini kolaylaştırmaya çalışıyor.

Jensen, bir grup üniversite öğrencisinden matematik deyince akıllarına gelen ilk kelimeyi söylemelerini istedi. Öğrencilerden aldığı cevaplar doğrultusunda en iyi cevapların “hesaplama” ve “denklem” olduğunu söyledi. Aynı soruyu profesyonel matematikçilere yönelttiğinde ise “eleştirel düşünme” ve “problem çözme” gibi cevaplar aldığını belirtti. Bunun üzerine Jensen “Profesyonel matematikçilerin matematik olarak düşündükleri, insanların genelinin matematik olarak düşündüğünden tamamen farklı. Pek çok kişi matematiği hesaplama ile eş anlamlı olarak tanımladığı için insanlar arasında “matematikten nefret ediyorum” gibi cümleleri sık sık duymamız hiç şaşırtıcı değil.” dedi.

Örgü Dersleri

Örgü dersleri matematiğin temel konularından biri olan denklik için örgü yastıkları örmekle başlıyor. Jensen “Matematiğin temeli bir denklem ve bu denklem için çok önemli olan eşit işaretidir.” diyor. Buna örnek olarak ise x=5 denkliğini veriyor. Matematiksel olarak x, 5 ile aynı değerdedir ve 5 sayısı ile x’in değeri aynı olmalıdır. Yaşamda genellikle iki miktarın aynı olmadığını fakat aynı zamanda bazı kriterlere göre de aynı olabileceğini söylüyor.

örgü

Bu durumu, örgü yastıklar üzerine yaptıkları desenlerin, yastık fiziksel olarak hareket ettirildiğinde iki farklı yastığın birbirine hala eşit olabilmesi olarak öğrencilerine gösterdi.

Örme Matematiği sınıfındaki öğrenciler, bu teorileri daha iyi öğrenebilmek için çeşitli atkılar ve yuvarlak nesneler örerek zaman geçirdiler. Jensen, bu öğretim araçlarını kullanarak matematik dünyasını büyük bir kitleye açabileceğini ve matematiksel düşünceyi günlük yaşamlarında kullanmalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kaynak: https://wonderfulengineering.com/this-professor-teaches-advance-mathematics-through-knitting/