Orkide kendi doğal alanında çok rahat bir şekilde yetişebilen bir çiçektir ve saksıda yetişmesi  o kadar kolay değildir. Bu sebeple orkide çiçekleri güzel görüntüsünün altında zerafetini ve inceliğini de gizler. Özel günlerin vazgeçilmezlerindendir. Narin yaprakları, görünebilen kökleri ve güzeller güzeli renkleri ile evlerimizin, iş yerlerimizin vazgeçilmezlerindendir.

Orkide Nasıl Bir Çiçektir?

Orkide tropikal bir bitkidir. Doğal hayatında ağaç gövdesindeki kauçuklar dediğimiz tahta görünümlü yerlerine tutunarak yaşar. Bu yüzden bu güzel çiçeklerin saksılarındaki toprak, o kauçuklara çok benzer yapıda özel üretimdir. Saksılarının şeffaf olması gereklidir çünkü doğal hayatlarında hiç saksıları yoktur. Güneş ve hava ile birebir temas halindedirler.

Yukarıdaki resimde doğal hayatta kendiliğinden yetişen orkidenin doğal yaşamını görüyoruz. Ağacın gövdesini sarmayan ince dallar orkidenin kökleridir. 

Doğada yetişen çiçekler kendi güneş ihtiyacına göre güneşi, su ihtiyacına göre de suyunu ayarlar. Bizler de evlerimizde çiçek yetiştirebilmek için tıpkı onlar gibi düşünebilmeliyiz. Onlara doğal ortamlarındaki koşullar sağlanamaz ise maalesef çiçekçiden aldığımız gibi hoş bir görüntüyü uzun süre bizlere sergileyemezler. 

Orkidenin Genel Özellikleri

  • Geniş yapraklıdır.
  • İnce uzun gövdesi vardır.
  • Geniş kadifemsi renkli çiçeklere sahiptir.
  • Ilıman bitkidir. 
  • Yılda en az 2 kez çiçek açar, her açışı 12 hafta sürer.(Bu süreler çiçeğin bakımı ile  değişkenlik gösterir. Eğer doğru bir bakım yapılmazsa hiç çiçek açamadan ölebilir ya da güzel bir bakım ile senede ikiden fazla çiçek açabilir.)

Orkide Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Orkide ılıman bir çiçek olduğu için suyu sever. Fakat bu değildir ki sürekli sulamalıyız. Birçok orkide bakıcısının hataya düştükleri ilk nokta budur. “Orkide suyu sever” düşüncesi ile sürekli sulanır ve dallarındaki çiçeklerin dahi çürümesine sebep oluruz. 

Orkidenizi haftada bir kere güzelce sulayabilirsiniz. Fakat bu süreçte her ihtimale karşı bitkiyi gözlemlemekte fayda var. Sonuçta bizler de sürekli aynı seviyede su tüketmiyoruz öyle değil mi?

Şeffaf saksıda köklerini gözlemleyiniz. Kökler hafif kurumuş mat renkte ise çiçeğiniz su istemektedir. Kökleri koyu yeşil ve ıslak görünümde ise çiçeğiniz vermiş olduğunuz suyu henüz kullanmamıştır. Bu sebeple suya ihtiyacı yoktur.

Sulama Nasıl Yapılır?

Bitkinizin geniş yapraklarını ıslatmadan geleneksel yöntem ile saksının üstünden sulama yapabilirsiniz. Çiçeğin altında su kalırsa o suyu mutlaka boşaltın, fazla kalan su çiçek için zararlıdır.

Sakısınızı su dolu bir kap içerisine yerleştirerek 10-15 dakika su içinde bekletip, kökleri suyu emince sudan çıkarabilirsiniz. Suyu tamamen süzülen çiçeğinizi kendi yerine götürebilirsiniz.

Sulama için kullanılacak suyun oda sıcaklığında ve dinlenmiş olmasına özen göstermelisiniz. 

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Sena Bakı