Hepimiz Örümcek Adam’ı biliriz. Kimimiz çizgi romanını okuduk, kimimiz filmini izledik, kimimiz ise çizgi dizisini izledik. Peki Örümcek Adam’ın bir çok insana ilham olacak ortaya çıkış hikayesini kaçımız biliyor?

Bu İş Tutmaz!

Ne kadar da hayalleri yıkan bir cümle öyle değil mi? Ümitli ve emin olarak adım attığımız işlerde en çok duyduğumuz cümlelerden de biri ne yazık ki… Ee şimdi diyorsunuz ne alakası var? Şöyle ki Örümcek Adam fikri de bir “Bu iş tutmaz” vakası!

Çizgi Roman Teknolojisinin yaygınlaşmasından 20 sene sonra yani 1960’lı yıllarda ortalıkta bir çok süper kahraman ve çizgi roman şirketi vardı ayrıca çizgi romanlar sadece süper kahramanlardan ibaret değildi hatta bu yıllarda süper kahramanlar eski popülerliğini yitirmişti. ABD’de çizgi roman sektörü bir krize girmişti. Dergileri satmak için çizgi roman firmaları yeni arayış içindeydi. ABD’nin en büyük çizgi roman firmalarından biri olan Marvel Comics’de yeni arayışlar içinde olan firmalardan biriydi. İşte bu dönemlerde Stan Lee’nin aklında çılgın bir kahraman fikri vardı. Genç bir böcek fikri! Ve bu fikrini yayıncısı Martin Goodman anlattı. Nasıl bir tepki aldı dersiniz? İşte bir röportajında Stan Lee aldığı tepkiyi şöyle anlatıyor:

“Örümcek Adam hakkındaki bütün harika fikirlerimle yayıncımın ofisine gittim ve anlattım.Bana verdiği tepki şöyle oldu: ‘Stan, bu duyduğum en kötü fikir.’ 
Kendisi oldukça zeki ve mantıklı biriydi. Düşüncelerini söylemeye başladı: ‘Öncelikle insanlar örümceklerden nefret eder, o yüzden bir kahramana örümcek adam diyemezsin. Genç mi olacak bir de? Gençlerden ancak yardımcı olur. Kişisel sorunlar mı? Stan, süper kahramanları bilmiyorsun galiba onların kişisel sorunları olmaz.’

https://eksisozluk.com/orumcek-adamin-ortaya-cikis-hikayesi–5901164

Büyük bir hayal kırıklığı ile odayı terk etmişti Stan Lee ama vazgeçmiyordu. Stan Lee fikrinden emindi ve Örümcek Adam’dan ümitliydi. O sıralarda Amazing Fantasy adlı bir serinin 15. ve son sayısını basacaklardı. “Bir seri bitiyorsa içindekiler kimsenin umurunda olmaz çünkü serinin son sayısıdır.” diye düşünen Stan Lee, aklında kalmasın diye Örümcek Adam’ı bu sayıya ekledi ve kapağına Örümcek Adam’ı koydu. Bu derginin her sayısında farklı bir karakterin tek sayılık maceraları yayınlanmakta ve sonra unutulup gidilmekteydi. Herkes Örümcek Adam’ın da başına aynı şeyin geleceğini düşündü fakat hiç beklenmedik bir şey oldu ve dergi tahmin edilemeyecek bir satış rakamına ulaştı.

örümcek adam

Stan Lee’nin kapısını ilk çalan yayıncısı Martin Goodman olmuştu. Bu anı da size Stan Lee’nin röportajından bir kesitle anlatmak istiyorum.

“Bir ay sonra satış rakamları geldi ve yayıncım ‘Stan! Stan!’ diye bağırarak ofisime girdi ve : ‘İkimizin de bayıldığı karakter Örümcek Adam’ı hatırlıyor musun?’ dedi. Yemin ederim ve sonra ‘Hadi ona kendi serisini çıkaralım!’ dedi. Bunu size şu sebeple anlatıyorum. İyi olduğunu gerçekten düşündüğünüz bir fikriniz varsa salağın tekinin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin.”

O günden sonra Örümcek Adam, 2 yıl kadar Marvel Comics ‘in en beğenilen ve sevilen kahramanı oldu ve hala günümüzde bile en sevilen ve tanınan süper kahraman. 5 Temmuz’da vizyona giren filmi Spider-Man Far From Home gişedeki 2. haftasında hala liderliğini koruyor.

Yani arkadaşlar diyeceğim o ki “bu iş tutmaz, bu duyduğum en kötü fikir.” diyenlere kulaklarınızı tıkayın ve kim ne derse desin siz kendinize inanmaktan vazgeçmeyin! Günün birinde belki de lider siz olursunuz!