Kız Çocuklarının Zorla Evlendirilmesi

Dünya’da gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunda kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlendirilmek zorunda bırakılıyor. 15 ve 19 yaşları arasında olan 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler için başlık parası alındığı ve yapılan evliliklerde kocaları tarafından zarar gördükleri tespit edilmiştir. Özellikle 2 milyara yaklaşan nüfusuyla bilinen Hindistan’da kız çocuklarının %50’si 18 yaşına girmeden evlendiriliyorlar. Gözümüze bu oran büyük gelmesin. Karşılaşılan en büyük oran değil sadece popülasyon göz önünde bulundurulunca ortaya çıkan en büyük sayıdır. Kız çocukları değil tabii ki erkek çocukları da aynı şekilde zorlanıyor ama bu sayı kız çocuklarına oranla daha azdır. Dünya genelinde ise günde yaklaşık 40.000 kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor. 

kız çocukları

Çocuk Hakları Sözleşmesi Ne Diyor ?

Türkiye ise maalesef bu utançla yüzleşmek zorunda kalan bir ülkelerden biridir. Avrupa ülkeleri arasında erken yaşta evliliklerin en çok görüldüğü ülke Türkiye’dir. Bu oran %15’tir. Halbuki Çocuk Hakları Sözleşmesi‘nde aynen şu maddeler geçiyor: Her birey 18 yaşına kadar çocuk kabul edilir ve her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir.

Ayrım Rengi ve Irkı Olmaz

Dünya genelinde toplumlarda o kadar yerleşmiş bir düşünce hakimdir ki anlamak imkansızdır. Kız çocuklarını erkek çocuklarından ayırma düşüncesi. Bu düşünce ile 18. ve 19. yüzyılda gerçekleşen siyahi insanları beyaz insanlardan ayırma düşüncesi arasında bir fark yoktur. Birinde cinsiyet ayrımcılığı vardır, diğerinde ırk ve renk ayrımcılığı. İkisinde de oluşan durumlar tamamen bizim irademiz ve kararlarımız dışında ortaya çıkan durumlardır.

Hayallerini de Elinden Alıyoruz

Bir kız çocuğunu küçük yaşta evlendirince sadece çocukluğunun elinden alındığını sanıyorsak yanılıyoruz. Geleceği, hayalleri, duygu ve düşünceleri tamamen evlendiği yani toplumda koca görevi üstlenen kişinin himayesine geçiyor. 17 yaşında evlenen ve evlendiği gün üniversite sınavını kazanan kızı hatırlayalım. Doktor olmak istiyordu. Bambaşka hayalleri ve geleceğe yönelik hedefleri vardı. Ama zorla evlendirilerek bu hayallerini elinden almış olduk. Çocuğun yanı, kocasının yanı değil, anne babasının yanı olmalıdır. Kız çocuklarının okul kıyafetleri gelinlik değil önlük olmalıdır. Çocuk dışarıda arkadaşlarıyla oynamalıdır, okula gitmelidir, araştırmalıdır, öğrenmelidir ve en önemlisi çocukluğunu yaşayabilmelidir. 

çocuk

Aile Çocuğuna Sahip Çıkmalıdır

Ailenin görevi de bunları çocuklarına yaşatabilmektir. Başlık parası altında küçük kızını evlendirmek olmamalıdır. Çocuklar mal değildir. Anne ve babaları çocuklarının mutsuz olduğunu bile bile deyim yerindeyse hayatını zindana çevirecek insanlarla evlenmesine izin vermemelidirler. Son olarak şunu da unutmamamız gerekir. Ülkemizde ki çocuk gelin sayısı ise 200.000’dir. Düşünebiliyor musunuz? 200.000 bitmiş gelecek, sönmüş hayaller, acı ,endişe, hüzün.. Ünzile ,Kader, Ayşe ve daha niceleri…