Kendi kararlarımızı aldığımız, yükümüzü kendimiz taşıdığımız, sınırları kendimiz belirlediğimiz o ütopik alan: Özgürlük. Bu kavram; zannettiğimizin aksine rahatlığı, sorumsuzluğu, kolaylığı ifade etmiyor aslında. Özgür olma yetisinin getirdiği doğal sorumluluk hissi ve gerektirdiği zorlu bir emek süreci var. Özgürlüğe giden yol emek gerektirir mi veya nasıl bir emek gerektirir? Özgürlük yanında neleri getirir?

özgürlük

Elde Etme, Kazanma Süreci!

Çoğu şey hatta çoğu güzel ve değerli şey kendiliğinden meydana gelmez. Özgürlük de kendiliğinden kucağınıza düşecek değil, belirli bir emek ve süreç isteyen bir kavramdır. Öncelikle aşılması gereken engeller vardır, her yerde olduğu gibi. Bu engeller dış faktörler olabildiği gibi bizzat içinizdeki duvarlar da olabilir. Çoğu zaman da içten içe aşılmayı bekleyen yargılar, oturmuş düşünceler, baskılardır zaten. Bunları yenmek için kararlılıkla hareket ettiğinizde, uğraştığınızda sizin süreciniz başlamış olacak. Özgür olma amacınız; yapmak istediğiniz iş, gitmek istediğiniz yerler doğrultusunda olabilir. Herkesin birer rotası ve hedef noktası vardır. Ayrıca engellerin yanında göze almanız gereken diğer faktörler de var. Özgürlüğün getirdiği sorumluluk hissi gibi.

sorumluluk

Özgürlük Rahatlık mı Rahatsızlık mı?

Özgürlük tüm yüklerin kalktığı kaygısız, rahat bir alan mıdır acaba? Hayal edildiği gibi değildir aslında. Sorumluluklarınız bile daha fazladır aslında, çünkü bu “yük” sizin seçiminizdir. Tam yetki sahibi bir doktor olduğunuzu düşünün. Bir asistandan daha özgürsünüz ve daha geniş bir karar verebilme yetiniz var. Yani özgürlükle beraber, siz aslında sorumlusunuz ve bu size gücü veren şey. Seçim yapabilme yetisine sahip olabildiğiniz gibi bu seçimin de sorumluluğun da sahibi siz oluyorsunuz. Bu bağlamda düpedüz bir rahatlıktan söz edemeyiz yani. Düpedüz rahatlık ve sorumsuzluk içinde olduğunuz bir alanda, siz yeteri kadar özgür ve kendiniz değilsinizdir. Konfor üst düzeydeyse ortada sorgulanması gereken faktörler vardır. Bunun tahlilini gereken ölçüde, belki zamanı geldikçe yapabilmeyi, hepimiz için diliyorum!