Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi, Fransız ihtilali sonrası 1893 senesinde açılan ilk devlet müzesi. Müzede tarih öncesi çağlardan 21. yüzyıla kadar binlerce eser bulunmakta. Peki yılda 10.2 milyon ile en çok ziyaretçi alan bu müze neden bu kadar popüler?

Muhteşem Cam Piramit

Paris Louvre Müzesi

Müzenin avlusunda bulunan cam piramit müzenin yenilendiği sırada tasarlanıp 1989 yılında inşa edilmiştir. Çoğu ziyaretçinin önünde fotoğraf çekilip müzeye uğramadan bile gittiği bu piramit, mimari yapısı ve modern görünümüyle dikkat çekiyor. Müzenin yeni giriş kısmında bulunan cam piramit, tarih öncesi eserleri içinde barındıran klasik tarzda bir müzeye fütüristik bir mimari olarak inşa edilmesi ile de yapıldığı dönemden beri eleştiriler almakta.

Dünyanın En Büyük Müzesi

Paris Louvre Müzesi

73 bin metre kare alan ile müze o kadar büyük ki, istatistiklere göre her tabloya bir dakika bakılmak şartıyla müzeyi baştan başa gezmek 73 gün sürüyor. 350.000’den fazla eser bulunan müzedeki eserlerin yalnızca 35.000 tanesi sergilenmekte. Müzeye yapılan bir günlük ziyarette anlayacağınız üzere sadece belli eserleri görmek mümkün.

Mona Lisa Tablosu

Paris Louvre Müzesi

Dünyanın en ünlü resmi olarak adlandırılan ve özel bir fanusta gösterilen Leonardo’nun Mona Lisa tablosu, çoğu ziyaretçinin müzeye gelme sebebi. Müzede yapılan bir araştırmaya göre ziyaretçilerin tabloya bakma süresi yaklaşık 15 saniye. Resmi görmek için gelenlerin bu kadar kısa süre bakma sebebi ise resmin önünde upuzun bir kuyruk olması. 21 Ağustos 1911 yılında çalınıp bulunamadığı sürede daha da ünlendiğini söyleyebiliriz. Mona Lisa’nın gülüşünün gizemi ise yıllardır tartışılmaya devam ediyor.

Halka Yol Gösteren Özgürlük Tablosu

Paris Louvre Müzesi

Delacroix’in bu tablosu Paris sokaklarındaki 1830 devrimini yansıtmakta. Eserin en dikkat çekici figürü elindeki 3 renk fransız bayrağı ile özgürlük, eşitlik ve kardeşlik kavramlarını temsil eder. Bu eser aynı zamanda müze koleksiyonu için tarihsel bir önem de taşımaktadır.

Venüs De Milo Heykeli

Paris Louvre Müzesi

Tahminen M.Ö. 130-100 seneleri arasında yapılmış Antik Yunan sanatının en ünlü eserlerinden bir olan Venüs De Milo heykeli, ziyaretçilerin görmeden gitmediği heykellerden biri. Kolları ve kaidesi bulunamayan heykel güzellik tanrıçası Afrodit’i temsil eder.

Semadirek Kanatlı Zafer Heykeli

Paris Louvre Müzesi

Helenistik dönemden kalma, Yunan Mitolojisi Zafer Tanrıçası Nike olarak adlandırılan mermer heykel neredeyse üç metre yüksekliğinde olmasıyla dikkatleri çekiyor. Ege Denizi’ndeki Semadirek Adasında keşfedilen bu heykel Eski Roma’dan günümüze kadar kalmış olması ile tarihi bir önem taşımakta.

Kaynakça:

1