Tüm profesyonellerin kullandığı LinkedIn ne işe yarar? Öğrenciyken de kullanılır mı? Kullanmanın ne gibi faydaları var?

İnternette geçirdiğimiz vaktin büyük bir kısmını sosyal ağlarda harcıyoruz. Sosyal ağlar birbirimizle iletişim ve etkileşim halinde olmamızı sağlıyor. Hangi sosyal ağları kullandığımız da zamana ve içinde bulunduğumuz duruma göre değişebiliyor tabi ki. Kendimden örnek verirsem ilk Facebook ile başlayıp, ardından düzenli tweet attığım dönemle devam etmiştim. Sonrasında ise Snapchat ve Instagram geliyor. Şimdi kullanmamama rağmen bir dönem çılgınca Snapchat’de Snap attığım oldu. Şu an bunlardan sadece Instagram kullanıyorum diyebilirim. Yeni yeni kullanmaya başladığım LinkedIn var bir de.

LinkedIn Nedir?

LinkedIn daha çok iş arayanların ve işverenlerin kullandığı profesyonel bir sosyal ağdır. Kısaca iş arayanların oluşturdukları CV sayesinde iş başvurusu yapmasını sağlar ve işverenlerin aradıkları kriterlere uygun kişiyle iletişime geçmesine yardımcı olur diyebiliriz .

Öğrenciyken LinkedIn Kullanmak İçin 5 Sebep

  1. Başvurduğunuz staj/iş görüşmelerine gitmeden önce mülakatı gerçekleştirecek olan kişini profilini inceleyerek onun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  2. Okuduğunuz üniversitenin mezunlarını ve nerelerde çalıştıklarını görüntüleme şansı.
  3. Çalışmak istediğiniz alandaki kişilerle bağlantı kurarak network oluşturmak.
  4. Bağlantılarınızın paylaştıklarını okuyarak vizyon kazanmak.
  5. Learning kısmından İngilizce videolar izlemek.

Bonus: Eğitim veren şirketlerin öğrencilere ücretsiz kontenjan ayırdıklarını öğrenip eğitimlere katılma şansı bulabilirsiniz. (Birebir yaşadığım olaydır.) Ücretsiz bodrum festivali dağıtan bile oluyor benden söylemesi.

Profesyonel Bir Sosyal Ağ: LinkedIn 1

Neden LinkedIn Açmaya Karar Verdim?

Bu sosyal mecrayı ilk başlarda sadece profesyonel kişilerin hesaplarının tamamını görüntüleyebilmek için açmak istedim. Çünkü bu platformdaki hesapların çoğunu üye olmadan göremiyorsunuz. Bağlantılar kurmaya başladıkça paylaşılanları okumak oldukça hoşuma gitmeye başladı.

LinkedIn Nasıl Kullanılır?

Bir e-posta adresi ve şifre belirleyerek adınız ve soyadınızı yazarak oldukça basit bir şekilde üye olabilirsiniz. Sonrasında profilinize ekleyeceğiniz okuduğunuz okullar, iş tecrübeleriniz, yetenekler ve başarılar gibi bölümler dijital ortamda kendinizi tanıtmanızı sağlayacak CV‘niz olacaktır. Hobilerinizi ve yaptığınız gönüllü çalışmaları da ekleyebilirsiniz tabi ki. Ayrıca profilinize bakanları da ücretsiz olarak görüntüleyebilirsiniz.

Hala üye olmadıysanız sizi şöyle alalım : Üye olmak için tıklayın.