Ramazan ayı Müslümanlar adına büyük önem teşkil etmektedir. Ramazan ayı oruç ibadetinin yerine getirildiği, Kur’an’ın indirilmeye başlandığı ve Kadir gecesinin içerisinde bulunduğu bir aydır.

Gün içinde açlık gibi duyguların deneyimlenmesi ile Ramazan ayı dışında da açlık ile mücadele eden insanların ne hissettikleri anlaşılmaktadır. Bu durum, bir bakıma empati yeteneğini (başkasının bakış açısı ve hisleri ile ilgili ince sinyalleri algılama becerisi) kazandıran bir eğitim olmaktadır. Sosyal yapıda kişiler arası kopukluğun, bencilliğin (narsistik tutum) ve “bana ne”ci zihniyetin önüne geçilmektedir. İftar, teravih gibi ibadetler sosyalleşmeye yol açmaktadır. 

Ramazan ayında ibadet olarak yapılan her davranışın manevi yönden olduğu kadar bireyin ve toplumun psiko- sosyal yönüne de birçok faydası olduğu açıktır. 

Ramazan ayının bitimiyle Müslümanlar, Ramazan Bayramıyla bunu kutlar. Bayram namazının kılınmasıyla başlayan bayram sabahında, insanlar camide tanıdıkları, tanımadıkları kişilerle birbirlerinin Ramazan Bayramını kutlayarak, hoş bir sohbet ve bayramın getirdiği neşeyle güzel bir atmosfer oluştururlar. Herkes o gün farklı bir sabaha uyanmıştır sanki hava daha berrak, dünya daha acısız bir yerdir.

Kimi Açe, kimi Bosna kimi Amerika’da uyandı sevinç içinde bu sabah. Kimi de Gazze’de, Irak’ta Suriye’de, Orta Afrika’da olduğu gibi uyanamadı bu bayrama. Ya bombalandı, ya kesildi ya da enkaz altında kaldı.

 Her ülkede Müslümanların beklediği bu gün dünyada nasıl kutlanıyor sizler için derledim.

Tunus

Ramazan Bayramını Hangi Ülke Nasıl kutluyor? 1

23 yıllık siyasi baskıdan halk iradesiyle yeni kurtulan Tunus’un Ramazan Bayramı şöyle geçer: Evlerde kurabiye ve bisküvi gibi tatlılar hazırlanır. Ama en çok beğenilen Kuzey Afrika’nın ilk İslam şehri Kayravan ile meşhur olan tatlı “Makrûd” tatlısıdır. Hamurun içine hurma ezmesi konur, baklava şeklinde kesilir, yağda kızartılır ya da fırında pişirilir, en son bala batırılır ve bayram misafirlerine ikram edilir. Tunus kadını, bayram sabahında ev işlerini bitirdikten sonra bayram namazına da gider. Çoğunluğu Mâlikî mezhebine mensup Tunus’ta, eskiden beri kadınlar bayram ve cuma hutbelerinde bulunurlar. Özellikle “Özgürlük ve Onur” devriminden sonra dini hayat serbest oldu ve camiler doldu hatta taştı bile. Geçen bayram namazı stadyumlarda ve plajlarda kılınmıştı. 

İran

Ramazan Bayramını Hangi Ülke Nasıl kutluyor? 2

İran’a radyo ve tv. gelmeden önce köylüler hilali görmek için çatılara çıkar ve saatlerce beklerdi. Ramazan hilali göründükten sonra yetişkinler masum bir çocuk veya dindar bir kişinin yüzünü izler ve bunun şans getireceğine inanılırdı. Hilali gördükten sonra aynaya bakmak ve salavat getirmek halen yaşlı erkekler arasında bir gelenektir. Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler. Bayram namazının cami- mescit gibi kapalı yerler yerine açık alanda, geniş ve düz bir meydanda kılınması sünnettir. Sonra sokaklarda tatlı, şerbet ve yemek dağıtılır. Büyüklerin evlerine gidip onlara saygı gösterilir.

Amerika

Amerika’da bayramı kutlamanın pek çok yolu vardır. Pek çok aile kendi geleneklerini adapte etmiş ve bir çoğu da yenilerini geliştirmiştir. Çoğunlukla ailenin bayram kutlamasında bayram kıyafetleri, hediyeler, güzel yiyecekler ve bir arada olmak vardır ama kesin olan çeşitliliktir.

Lina Hashem anlatıyor: “Bayramda evi ışıklarla dekore edip, işten ve okuldan izin alırız. Önce bayramlık kıyafetlerimizle namaz kılarız. Pek çok aile baklava gibi özel tatlılar yerler. Bizim ailemizin bayram tatlısı ise doughnut’tur. Çocuklarımız çok küçükken mescide gittiğimizde nazik bir iş adamı bayram namazından sonra herkese doughnut dağıtmıştı. Bu Amerikan tatlısı çocuklarımın zihinde bayramla birleşti. Bu yüzden genellikle bayram namazından sonra doughnut yemeye gideriz. Sonra çocukların hediyelerini açabilmeleri için eve döneriz. Güzel bir şekilde ambalajlanmış hediyeler, dekorasyonlar ve sevdiğimiz atıştırmalıklarla masa hazırlanmış olur. Bayram namazında arkadaşlarımızı görmek ve sonrasında eğlence merkezlerine gitmek hoş vakit geçirmemizi sağlıyor. Bayram bizim için sakin, sevgi ve birliktelik dolu ve Allah’a minnet duyduğumuz bir gün.

Mısır

Ramazan Bayramını Hangi Ülke Nasıl kutluyor? 3


Özellikle Fatımi Devleti’nin merkezi olan Mısır’da, Ramazan’ın gelişi hala fanuslardan anlaşılıyor. Sokaklar, caddeler, apartmanlar fanuslarla süsleniyor.Fanusların yanında caddelerin donatıldığı renkli kağıt süsler de şöhretini koruyor. Köylerde ise plastikten yapılan üçgen, yıldız ya da ay şeklindeki süslemeler, Ramazan adetleri arasındaki yerini koruyor.

Bosna Hersek

Ramazan Bayramını Hangi Ülke Nasıl kutluyor? 4

Bosna’da bayram büyük bir heyecanla beklenir. Ramazan bayramı hazırlıkları, arkadaş, aile ve hatta komşularla birlikte yapılır. Savaş öncesi Müslüman olmayan komşular bile katılırdı bu hazırlıklara ancak şimdi daha çok Müslümanlar arasında yapılıyor. Bayrama hazırlanma sürecinin en önemli kısmı değişik tatlılar yapılmasıdır; baklava, küçük pideler, Ruzice olarak bilinen tatlı ve cevizli çörek ve burek, sirnica, zeljanica gibi değişik börekler yapılır. Bayram hazırlıklarına büyük bir ev temizliği de dahildir. Bosna’da bayram için ev baştan aşağı temizlenmezse, bunun kötü şans getireceğine inanılır. Aile üyeleri ve arkadaşlar birbirlerine küçük bayram hediyeleri alırlar. Hediye için sıklıkla özel bayram kıyafetleri seçilir. Gençler ailelerini ziyaret sonrasında, akşam arkadaşları ile buluşup günün ilk saatlerine kadar kutlama yaparlar. Tüm aile bir evde toplanır, geç saatlere kadar yenilip, içilir (Bosna’da bayramda alkol kullanmak çok yaygındır ve normal olarak görülür) İnsanların aile ve arkadaşlarıyla şehrin ana caddesine gidip yeni kıyafetleriyle yürüyüş yapmaları yaygın olarak görülür.

Ürdün

Ramazan Bayramını Hangi Ülke Nasıl kutluyor? 5


Ürdün’de evlerin camlarına, balkonlara asılan ışıklı hilaller, Ramazan’ın gelişinin habercisi. Ramazan ayında başkent Amman sokaklarında, camında hilal ya da yıldız görmek mümkündür . Apartmanların bazen her dairesini süsleyen hilaller, özellikle iftar ve sahur saatlerinde Amman gecelerini aydınlatıyor.

Ramazan Bayramında Mescid-i Aksa  

Ramazan Bayramını Hangi Ülke Nasıl kutluyor? 6

Kudüs’te şehrin dar sokaklarına ipe sarılı rengarenk kağıt süsler ile “Allah” lafzı yazılı afişler asılıyor. Filistinliler, Mescid-i Aksa’ya çıkan sokakları süslemeye özen gösteriyor. Plastik bardak, şişe, cam gibi değişik malzemelerden yapılan el yapımı süsler, Aksa’ya çıkan yolları renklendiriyor.

Ramazan Bayramı ile ilgili olarak http://35.180.221.225/hacivat-ve-karagoz-yar-bana-bir-eglence/ yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz 🙂

HERKESE İYİ BAYRAMLAR 🙂

Kaynaklar:

https://www.timeturk.com

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/dunyada-ramazan-bayrami-kutlaniyor/848625