“Regrasyon terapisi, sizin geçmişteki mevcut zihinsel durumunuza veya zararlı alışkanlıklarınıza katkıda bulunacak şeyleri ortaya çıkarmaya adamıştır.” Regrasyonun kelime anlamı “kaynağa inme” olarak dillendirilir. Terapide geçmiş yaşamımızdaki duygu durumlarınız terapi içerisinde değerlendirilir. Geçmişte duygu durumlarınızı ele almayacak dönemler geçirmeniz gelecekteki eylemlerinizi etkileyebilir.

Regrasyon terapisi, sorunlar altında yatan sorunlara erişim sağlayarak çözüm bulmaya yarayan bir rahatlama seansıdır. Geçmiş yaşamından ilham alarak şu anki hayatına devam etmek isteyenler de başvurabilir. Anne karnı döneminden ve geçmiş hayatınızdaki yaşadığınız sorunların çözümünü regrasyon terapisi ile sağlayabiliyorsunuz. Bazı terapistler bu duruma çocukluk dönemini de eklerler. “Çocukluğuna inelim” söylemleri regrasyonun kelime anlamı olan kaynağına inmek ile bağdaştırılabilir.

Geçmiş yaşamınızdaki olaylardan oluşan birtakım hastalıklar ile bağlantılı olan psikolojimizin, bu tedaviyle atlatılabildiği iddia edilmiştir. Ruhsal bozuklukların kaynağına ulaşmak adına etkili bir yöntemdir.

regrasyon terapisi

Regrasyon terapisi, Sigmund Freud ile başlayan bilincin farkına varabilme yöntemidir. Carl Jung’un bu tedavinin gelişiminde katkıda bulunduğu, Aleander Canon’un henüz adı olmayan bu tedaviyi hastalarının iyileşmesi adına kullanarak, 1960-1970 yılları arasında regrasyon terapisi, “Duyguların Köprüsü” olarak isimlendirilmiştir.

Birçok hastalığın altında yatan psikolojik durumlar kişilerde farklı semptomların ortaya çıkmasıyla kanıtlama ihtiyacı hissedebilir. Psikolojik sebeplerin biyolojik tepkimesi tedavi edilmesi gerekilen bir durum haline gelebilir. Vücut, karşılaştığı sorunlarda çözüm getiremediği zaman, birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Her ne kadar hastalıklarımız biyolojik tepimeler olsa da, psikolojimizin de bu konuda ne kadar etken bir görevi olduğunu unutmamız gerekir.

regrasyon terapisi

Tedavinin gelişim sürecinde kişinin içine hapsolan duygular hıçkırarak ağlamalar veya bağırmalar gibi sonuçlar elde ettikten sonra çözüme ulaşılır. Duyguların ortaya çıkmasıyla hastanın iyileşmesi gözlemlenebilir. Stres mekanizmasının sebep olduğu ruhsal dengesizlik, tedavi sonucunda sağlıklı bir bireyin dengesini sağlaması için önem arz eder.

Geride kalan hatıralar, hayatımızın çok büyük bir parçasını oluşturan duygusal bir zaman makinasıdır. Regrasyon terapisti, hastanın en derine gömdüğü kötü hatıraları gün yüzüne çıkartarak hastanın yüzleşmesine yardımcı olur.

regrasyon terapisi

Şunu belirtmeliyim ki, bazı kaynaklar hipnoz yönteminin kullanıldığını belirtirken bazı kaynaklar da hafif trans halinde gerçekleştirilebilecek bir durum olduğunu iddia etmiştir. Bu yüzden halen araştırmaları devam eden bu yöntem için benim de kesin konuşmam doğru olmayacaktır.

Bu terapinin savunucuları insanların fobileri, ilişkilerindeki sorunları, travmaları ve anlatmakta zorluk çektiği olayların arkasındaki bastırılmış duyguların çözümü için iyi bir yol olduğunu iddia ederler.

Tıp uzmanları, psikiyatristler, psikologlar ve diğer regrasyon terapistleri, Dünya Regrasyon Terapisi Birliği tarafından belirlenen tek bir uluslararası standarda göre çalışır. Psikiyatrik bir teknik olarak görülen regrasyon terapisi uzman bir elin altında yapılması gerekilen bir iyileşme yöntemidir. Birçok ülkede uygulanan bu terapiler ilk kez 2003 yılında Hollanda’da yapıldı. Türkiye de 2011 yılında bu dünya kongresine ev sahipliği yaptı. Regrasyon tedaisinde Tıbbi ilerleme ve Araştırma Derneği 2013 yılında Portekiz’de kuruldu. Tıp doktorlarının regrasyon terapisine yönelik araştırmalarının gelişimini sağladı.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

Editör: Cansu Köse