Robotlar ve yapay zekanın birçok meslek grubunu yok edebilir mi diye düşünüp durduğumuz şu zamanlarda robotların çok yol katettiğini fark edememişiz. Öyle ki Seul’da kendileri için açılacak müzeyi kendileri inşa edecekler. Tasarımıysa bir Türk mimara ait. 🙂

Tasarımı İçin Yarışma Düzenlendi

Robot Bilimleri Müzesi

Güney Kore’nin Seul şehrine robotikte halk eğitimini desteklemek, halkın bilgisini ve robotlara duyulan ilgiyi arttırması amacıyla bir Robot Bilimi Müzesi inşa edilecek. Müzeye oldukça önem veren Güney Kore, müzenin tasarımı için uluslar arası bir yarışma düzenledi.

Çeşitli ülkelerden onlarca mimarlık şirketinin katıldığı yarışmada kazanan ise şu an İstanbul Çamlıca televizyon ve radyo kulelerinin inşaatı projesini yürüten şirket olan Melike Altınışık Architects (MAA) oldu.

Tasarım sorumlusu Melike Altınışık projelerini şöyle açıklıyor:

Toplumda bilim, teknoloji ve inovasyonu ilerletmek için rol oynayan yeni robot bilim müzesi, yalnızca robotları sergilemekle kalmayacak, aynı zamanda tasarımdan, üretime ve yapım aşamasındanda robotlar sorumlu olacak. Başka bir deyişle, RSM ilk sergisini, kendi inşası ile şantiyede bulunan robotlarla başlatacak.

Yapımında Dronelar ve Robotlar Kullanılacak

Robot Bilimleri Müzesi

Melike Altınışık Architects, yapılacak olan Robot Bilimleri Müzesi’nin planlarını açıkladı. Müze robotik inşa teknikleri ve dronlar ile inşa edilecek. Robotlar eğimli metal dış yüzeyin inşasında kullanılacak. Yapının bazı kısımları robotlar tarafından işlenecek, birleştirilecek ve parlatılacak. Robotlar ayrıca müzenin etrafındaki alanda kullanılacak beton blokların 3D yazıcı ile üretilmesinde de kullanılacak. İnşaat öncesinde bölgenin haritalandırılması ve bölge incelemelerinde dronlardan faydalanılacak. Robotik iş makineleri de yine dronlar aracılığıyla kontrol edilecek.

Ayrıca müze, sanal, artırılmış gerçeklik ve hologram gibi en son robot teknolojisini deneyimleme fırsatları sunacak. MAA, inşaatta robot teknolojisini kullanarak zamandan ve paradan büyük tasarruf sağlayacak. 2020 yılında yapımına başlanacak Robot Bilimi Müzesi’nin 2022 yılında tamamlanması bekleniyor.

Robotik İnşaat Daha Önce Denendi

Robot Bilimleri Müzesi

MAA dışında başka mimarlık şirketleri de zaman ve maliyetten tasarruf etmek için robotlarla çalışmayı deniyorlar. Bunlardan biri Archi-Union Architects’in Şangay’da inşaat ettiği konferans merkezi. Yapay zeka konferansına ev sahipliği yapan bina yenilikçi dijital yapım teknikleri kullanılarak tam 100 günde inşa etti.

Başka bir örnek daha vermek gerekirse, MIT’den Neri Oxman ve ekibi de 16 robottan ve onları kontrol etmek için kullanılan ayrı bir tasarım sisteminden oluşan fiberglas tellerinden güçlü tüp yapılar inşa edebilen bir dijital üretim sistemi geliştirdi.

Seul’de yapılacak olan inşaatın aynısını yakında ülkemizde görmemiz mümkün olacak gibi duruyor. İnşaatı izlemeyi çok seven halkımız, acaba robotları izlemeyi de sevecekler mi, onu da yaşayıp hep birlikte göreceğiz. 🙂