Dünyanın en güzel hissidir aşık olmak. Midede kelebekler, sürekli onu düşünme halleri, heyecanlanma, hep görme isteği… Ah ne güzel değil mi?
Aşık olmak, bedeninizde ve zihninizde bir çok değişikliğe sebep olur. Hormonlarınızda değişiklik olur, bakış açınız değişir, düşüncelerinizde hep partneriniz var olur. Sürekli bir düşünme hali aslında aşkın da bir obsesyon olduğunu akıllara getirir. Her şey çok güzel giderken bazen bazı ilişkilerde bir şeyler yolunda gitmemeye başlar. (Aşk sürekli sürmez, zamanla aşk olgun sevgiye dönüşür, hangi beden bu enerji yoğunluğuna sürekli maruz kalabilir ki?) Tükendiğinizi, tükettiğinizi hissedebilirsiniz. Gelin bazı sebeplere hep beraber bakalım daha sonra neler yapabileceğimizi konuşalım.

Tükenmeye neden olan 2 sebep:

Fazla İstek

İlişkinizde partnerinize çok mu yükleniyorsunuz? Bazı araştırma sonuçları gösteriyor ki aşırı istek zamanla tükenmeye yol açıyor. Hep bir istek hali karşı tarafta fazla baskı oluşturabilir, ya da sizde.

romantik

Çatışan Beklentiler

Kadın ve erkeklerin beklentileri bazen aynı olmayabiliyor. Bu aslında çok olağan ve normal bir durumdur. Önemli olan ne kadar çatıştığınız. Örneğin erkekler kadınların sürekli maddi rahatlık, uzun süreli ilgi isteği beklentisinden kendini sıkışmış hissedebiliyor. Kadınlar ise bakım ve vakit beklentileri karşısında çıkmaza girebiliyor.

denge

Neler Yapabiliriz?

Çeşitlilik! Partnerler arası çeşitlilik, değişiklik ne kadar fazlaysa tükenmişlik hali de o kadar azalıyor. Herhangi bir yorgunluk halinde farklı bir yer, farklı bir zaman size iyi gelebilir. Bu çeşitlilik tabi ki çiftlere özeldir. Nelerden hoşlanırsınız? Uzun süredir ne yapmak istiyordunuz da yapamadınız? Şimdi yapın. Hadi!

Romantik Olmak / Takdir Etmek

Takdir etme! İlişkide çiftler birbirleri için yapılan durumları görüp birbirlerini takdir ettikleri sürece tükenmişlikte bir o kadar azalıyor. Görüldüğünü fark etme kişilerin kendilerine öz saygısını arttırıyor.
Kendinize zaman ayırma! Her gün kendinizi keşfetme açısından harika bir zamandır. Yeni şeyler denemek zaman zaman kişide kaygı uyandırsa da tükenmişliği önleme açısından önemlidir. Kendinize saygı duyduğunuz sürece, saygı gördüğünüzü göreceksiniz.

Kaynak: