Rüyalarınızı kontrol edebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu kontrol sonucu her istediğinizi yapabildiğinizi bir hayal edin. Uyanık olduğunuz kadar gerçekçi bir deneyim sunan bu tecrübenin hayatınıza katacaklarını ve teknikleriyle bunu başarabileceğinizi söylesem? Kendinizle yüzleşmenin, kendinizi eğitebilmenin ve yaşayacağınız zevkleri bir düşünün.

Lucid Rüya Nedir?

Lucid kelimesinin ingilizce anlamı berrak demektir. İlk olarak 1913’te Alman yazar ve psikiyatrist Frederik van Eeden tarafından  “A study of dream” makalesinde kullanıldı. Bu makale de lucid rüyayı tanımlarken “Çevrenizin tamamen farkında olduğunuzu ve eylemlerinizi özgürce yönlendirebileceğinizi, ancak uykuyu uyarıcı ve kesintisiz olduğunu” açıklıyor. Biraz daha geriye gidersek Yunan filozof Aristoteles bu konu hakkında “çoğu zaman biri uykuda olduğunda, bilinçte bir şey vardır ki o zaman kendini gösteren şeyin bir rüya olduğunu ilan eder” diye bahsediyor. Tibetli Budistler ise erken dönemlerde farkındalıklarını artırabilmek için bu öğretiyi kullanıyorlardı.

Rüyalarınızda Bilinçli Olun ve Rüyalarınıza Hükmedin 1

Lucid Rüya Nasıl Çalışır?

Uyku 2 evreden oluşur. Non-REM ve REM(rapid eye movement) olarak. Non-REM’de insanlar rüya görmez ve göz hareketlerinin yavaş olduğu evredir. REM evresinde ise rüyaların görüldüğü ve göz hareketlerinin sıkça olduğu evredir. İşte bu evrede bilinç, beynin belli bölümünde aktif hale gelerek berrak rüyayı oluşturur. Kişi kendisini rüyada olduğunu farkeder. Genellikle kabuslarda bu durum görülür. Bu durumun görülmesinin en büyük nedeni kabus halindeki kişinin beyin aktivitelerinin hızla çalışmasıdır. Beyin bu kabusu kabullenmek istemez ve bunun gerçek olamayacağına dair şüpheler getirir. Çoğu kişi de bu deneyimi bu haldeyken yaşar. Korktukları için beden, adrenalin hormonu salgılar. Kalbin hızla atmasına neden olur ve kişi uykusundan uyanır. Lucid rüya uyku ile uyanıklık arasında bir durum değildir. Genellikle süper canlı, yüksek çözünürlüklü rüyalardır. Astral Seyahatle karşılaştırılmaması gerekir. Astral seyahat kişinin uykuda olmadığı zamanda gerçekleşirken lucid dream kişinin rüyadayken bilince varmasıdır.

Rüyalarınızda Bilinçli Olun ve Rüyalarınıza Hükmedin 2

Rüyalarımızda Neler Yapabiliriz?

Aklımıza gelebilecek her şeyi yapabiliriz. Düşünün, bilinçaltınızdasınız kurgu tamamen size ait. Gerçek hayat ile rüyalar tamamen aynıdır aslında. Hepsi bizim beynimizde oluşuyor. Duyu organlarımız beynimizde ki aktiviteleri oluşturabileceğimiz bir araç sadece. Rüya da ise bu araçlara gerek kalmıyor. Bilinçaltınızdaki yaratıcılığı bir düşünün, beşinci dereceden bir formülü rüyada çözemeyiz fakat fikirlerimizi, farklı bakış açılarını, motorik zeka gerektiren işlevleri (geriye salto atmak,yüzmek vs.), ve bedensel zevklerimizi rüya aleminde gerçekleştirebiliriz hem de çok gerçekçi olarak. Mekanı kurgulayabilir yada kurgulu olan mekanı değiştirebiliriz. Kendinizle ilgili şüpheye düşeceğiniz konuları kendinize itiraf ettirebilirsiniz. Alacağınız bir karar için yine gelişmiş sezileri olan bilinçaltınıza sorabilirsiniz yani kendinize.

Rüyalarınızda Bilinçli Olun ve Rüyalarınıza Hükmedin 3

Lucid Rüya Teknikleri

Öncelikle rüyayı hatırlamak gerekli. Rüyayı hatırlamazsak bu tecrübenin hiçbir önemi kalmıyor. Bunun içinde rüya günlüğü oluşturmak bir numaralı iş. Rüya günlüğü hem rüyanızı hatırlatmada hem de rüyalarda tekrarlanan olayları farkındalığa çevirmenize yarar. Farkındalık artıkça rüyada olduğunuzu anlamanız kolaylaşır. İkinci olarak gerçek hayatta rüyada olup olmadığınızı sorgulamak rüyadayken de sorgulamanıza ve lucidlenmenize yarayacak. Başlangıç(İnception) filmini izlemişsinizdir. Filmde belirli aygıtlar kullanılarak insanların rüyalarına girebilmekteler. Bir sahnesinde rüyasına girilen kişinin rüyasında, bir kafede oturup konuşmaya başlarlar. Bilinçli olan rüyasında girdiği kişiye buraya nasıl geldiğini sorar ve kişi hatırlayamaz. Sonra etraf sarsılmaya başlar çünkü kişi korkmuştur ve uyanır. Rüyadayken rüyanın başını hatırlayamayız. Gerçek hayatta ki böyle sorgulamalar rüyada da sorgulamamıza yarar.Gerçek hayatta sıkça karşılaştığımız nesneler belirleyip o nesneleri her gördüğümüzde rüyada olup olmadığını sorgulamak rüyada işimize yarayacaktır. Örnek vermek gerekirse seçtiğiniz bir müzik, renk, sözcük, monoton olayları her duyduğunuzda ya da gördüğünüzde sorgulamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Hayatımızda keşfedebileceğimiz çok şey var. İnsanın mental olarak farkındalığını artırması olaylara bakış açısını çoğaltır. Unutmayalım ki rüyalar bizim yansımamızdır bu yansımayı değiştirmek yine bizim elimizde.

Kaynaklar