Onlar için belki de en büyük umutlardan biri onları gerçekten anlamamız, hissetmemizdir. Bu yüzden Kanser Savaşçıları Derneği en azından bir parça umut olalım diyerek “Saçım Saçın Olsun” kampanyasını başlatmış.

Eminim ki bu projeyi birçok yerde duymuş, görmüşsünüzdür. Kanser hastalarının verdiği onca mücadelenin yanında bir de psikolojik savaşları oluyor. Alınan kemoterapi tedavisi yüzünden maalesef saçları dökülüyor. Bu durum geçiçi de olsa onları psikolojik olarak etkiliyor ve sosyal hayattan soyutlaşmalarına sebep oluyor. Bu durum da tedavi sürecinde olumsuz bir etki yaratıyor.

Kanser hayatın getirdiği kötü bir süreç ne yazık ki… Kanser hakkında çıkan her olumlu gelişmeleri gördükçe umudumuz günden güne artıyor. Ama o zamana kadar bu süreci yaşayan kişilere (bu kişi belki siz olabilirsiniz belki de ailenizden ya da yakın çevrenizden biri olabilir) her ne olursa olsun savaşlarında her zaman destekçi olmalıyız!

Proje Nasıl Başladı?

Projenin tam olarak ne olduğundan bahsetmeden önce isterseniz bu fikrin ortaya nasıl çıktığına bakalım.

Proje hikayesi 2 sene öncesine dayanıyor. İlkokul öğretmeni olan Esin Dönmez’in bir öğrencisine lösemi tanısı konuyor. Tedavi sürecinde saçları dökülen öğrencisinin üzüntüsüne dayanamayan öğretmen bir şeyler yapmak istiyor ve saçlarını kestirerek ona bir peruk yaptırmaya karar veriyor. Annesine de kanser tanısı koyulan öğretmen bu konuda daha duyarlı hale geldiğini hemen ne yapabilirim diye düşünmeye başladığını söylüyor.

Saçlarını kestirip peruk haline getirilme aşaması devam ederken öğrencisi yaşam mücadelesine dayanamayıp vefat etti. Peruk maalesef ona hiç ulaşamadı. Ama bu harika bir projenin ilk adımı oldu. 2 kuaför, 1 perukçu ve 1 saç bağışçısı ile başlanan proje şimdi Kanser Savaşçıları ile beraber devam ediyor.

Saç Bağışı İçin Neler Gerekir?

  • Öncelikle saçınızın temiz, kuru ve kargoda dağılmayacak şekilde bağlanmış olması,
  • Fazla kimyasal işleme maruz kalmamış ve gür olması,
  • 30 cm’den uzun olması gerekiyor.
  • Bağışlanan saçlar peruk merkezinde birçok işlemden geçiyor. Özellikle hassas olan kanser hastaları için hijyen konusuna çok dikkat ediliyor.

Evet bu projede beni en çok duygulandıran kısım sanırım çocuk bağışçılar oldu. O küçücük saf duygularıyla bunu düşünmeleri harika bir şey. Siz de kanser hastaları için artık ne yapabilirim diye düşünmek yerine hiç tanımadığınız birine saçınızı bağışlayarak umut olabilirsiniz. Şimdi size bununla alakalı birkaç video ve kanser savaşçılarının linkini bırakıyorum. Mutlu Kalın..