Bir canlı düşünün, dış etkenlerden korunmak için inciyi kullansın. Kendini bu kadar seven canlılardan biri istiridye olsa gerek. İstiridye, dışa kapalı bir canlıdır. Her türlü dış etkenden kendini korumak için dışarıdan gelen toz, kum, toprak gibi maddeleri kendi bünyesinde yer alır ve incinin ana elementi olan sedef mineralleri ile sarar. Zamanla bu mineraller büyür ve inci adı verilen madde elde edilir. Elbette, istiridyenin bünyesindeki her inci değerli değildir. Bunlar sedef tabakasının temiz ve parlak olmasına göre farklılık gösterir.

İnci: İstiridyenin Sade ve Zarif Parçası 1

İnci sadece istiridyede değil tarak, midye gibi deniz canlılarının bünyesinde de meydana gelir. Bunun yanı sıra, incinin rengi için de yanlış bir algı söz konusudur. İnci tam olarak beyaz değildir; kırık beyaz, mavi, toz pembe ve siyah tonlarında da inciler görülür. Rengini de istiridyenin cinsinden, sudaki tuzun niteliğinden ve sudaki ısı derecesinden alır.

Nerede Bu İnciler?

İran Körfezi’nin Arap yarımadası kıyıları, Sri Lanka Adası, Avustralya, Güney Pasifikler beyaz ve gümüşsü incileri ile meşhurdur. Bunun yanı sıra, Amerika ve Meksika’nın batı kıyılarında ise siyah inci çıkar. Doğal inci kadar üretim ile elde edilen inci görünümüne sahip inciler de mevcuttur. Sonuç olarak, incinin bulunması göründüğü kadar kolay değildir. Kıymetli bir taştır.

İnci: İstiridyenin Sade ve Zarif Parçası 2

İncilerin muhafazası da önemlidir. Öncelikle, takı olarak kullanan kimselerin parfüm kullanmaları durumunda iki dk bekleyip ondan sonra takmaları gerektiği belirtilir. Bunun yanı sıra, sim barındırmayan keselerde muhafaza edilmelidir. Sürekli kullanmanız durumunda da inci kendini tazeler ve rengini korur.

İnci Çoğalır mı?

Eğer ki bir inciye sahipseniz karanlıkta muhafaza ettiğiniz sürece çoğalacağını bilmelisiniz. Kolye olarak kullanmanız durumunda inci doğurduktan sonra törpüleme işlemini, uzmanı aracılığı ile yaparsanız elde ettiğiniz yeni inciler ile yeniden takı elde etmeniz mümkündür.

”Pazardan aldım bir tane eve geldim bin tane” bilmecesinin cevabı bu vakitten sonra nar değil incidir. İncinin ilk bulunma süreci oldukça zorlu bir süreçken elde edildikten sonraki çoğalma süreci görüldüğü üzere oldukça zahmetsizdir.

Bir canlıya kalkan olduktan sonra elinize geçtiği vakit çoğalmaya başlayan bu göz kamaştırıcı taş, şans ve bereketin de temsilcisi değil midir?