Çağımızın hastalığı anksiyete bozukluğu, genellikle ergenlik döneminde ve yaşlılıkta görülmektedir. Anksiyete bozukluğunun birden fazla türü bulunmakta ve en çok görülen anksiyete türü de yaygın anksiyete bozukluğudur. Bu yazıda anksiyetenin ne olduğu ve türleri gibi bir içerik bulunmamaktadır. Biz anksiyeteliler olarak yaşadığımız durumda tek olmadığımızı anlayacağız ve kendimizce bu durumdan kurtulmanın yollarına bakacağız 😊

Bu yazıda okuyacağınız maddelerin bazılarında öneriler bulunmaktadır. Bu öneriler kendi tecrübe ettiğim ve bana iyi gelen şeylerden oluşmaktadır. Bu egzersizleri veya zihin yanıltmalarını kendi araştırmalarım sonucunda buldum ve denediklerim arasında en etkili olanları sizlerle paylaştım.

Anksiyete Bozukluğunda Yaşanabilecek Durumlar ve Öneriler

1. Evden çıkmak istemeyebilir, eve dönemeyeceğinizi düşünebilir ve bu zamanlarda anksiyetenizi baskın hissedersiniz. Güvenli alanın dışına çıkmak istememek agorafobiye örnek gösterilebilir. Agorafobi ve anksiyete birbirini doğuran rahatsızlıklar olarak anlatılmakta.

2. Psikolojik olarak vücudunuzda sorunlar olduğunu hissedebilirsiniz. Anksiyete anında karın ağrısı, baş dönmesi veya mide bulantısı gibi sağlık sorunlarınız var gibi gelebilir. Psikolojik mide bulantısının anksiyete sebebiyle olduğunu kendimde yaşadığım için söyleyebilirim. Eğer kaygılı olduğunuzda bulantı hissediyorsanız muhtemelen kusmazsınız, sadece öğürürsünüz.

3. Aniden paniğe kapılıp kendinizi huzursuz hissedersiniz ve bu anlar her zaman farklı anlardır. Örneğin; bir gün işe giderken hissettiğiniz bu huzursuzluk başka bir gün sinemaya giderken hissedersiniz. Anlık hislerinizin uzun sürmesi sizleri yanıltmasın, muhtemelen iş yerine adımınızı attıktan sonra bir daha bu duyguyu hissetmeyeceksinizdir.

4. Anksiyete hissettiğiniz anda konsantre olmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bunun için internette birçok egzersiz bulunmakta. (Bunlardan bana en iyi geleni etrafımdaki objeleri renkleriyle beraber saymak. Örneğin; kırmızı halı, yeşil vazo gibi.)

5. Herhangi bir sorumluluk almak istemeyebilirsiniz. Sanki elinize yüzünüze bulaştıracakmışsınız gibi gelebilir. Örneğin; bakkaldan ekmek almanız gerekiyordur ama sizin aklınıza “ya yanlış ekmeği alırsam” gibi bir düşünce gelebilir ve siz “ekmek almak ne kadar zor olabilir” düşüncesine odaklanmak yerine olumsuz düşüncenize odaklanırsınız. (Belki telefonunuzun notlar kısmına anksiyete anında düşüncelerinizi yazmak sizin için de işe yarayabilecek bir yöntem olabilir. Çünkü olumsuz düşünceyi yazdığınızda olumlusunu rahatça görebilir ve düşünebilirsiniz.)

6. Sürekli korku hissetmek ve kötü bir şey olacağını düşünmek anksiyeteye işarettir. Asla gerçekleşmeyecek senaryolar kurmanız normaldir. Bu düşünceler aklınıza geldiğinde olumlamalar okuyabilirsiniz ve içinizden tekrarlayabilirsiniz. Örneğin; ‘’güvendeyim’’ kelimesi basit bir teselli gibi görünse de o an zihninizi rahatlatacaktır.

7. Anksiyete bozukluğunun bir türü olarak geçen sosyal fobi ya da sosyal bozukluk, hayat kalitesini düşürmektedir. Kişi kendini özgüvensiz hissedebilir. Başta da belirttiğim gibi anksiyetenin birçok türü bulunmakta. Eğer sosyal fobiniz olduğunu düşünüyorsanız sizi bu düşüncelerden vazgeçirecek birçok psikolog görüşü bulabileceğiniz gibi (youtube, internet vb.) bir doktora da başvurabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğuna sahip bir birey olarak henüz bu durumdan tamamen kurtulamasam da bu durumla baş etmeyi öğrenmiş bulunmaktayım. (Bu sebeple belirli bir kaynakça vermem doğru olmaz) Kontrolü kaygılarınıza değil kendinize bırakın ve anksiyetenizin ileri seviyelere ulaştığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana başvurun 😊